Ahogy mondani szokták, a konyha az otthon szíve, ezért bármilyen kicsi is, nagyon fontos, hogy kényelmes és praktikus, na meg hívogató is legyen. A fürdőszoba is a méltánytalanul elhanyagolt területek közé tartozik a lakásban, pedig szerepe még inkább felértékelődik, ha nemcsak a tisztálkodás, de a kikapcsolódás helye is lesz egyben. A szép és praktikus kialakításhoz nem kell sem hatalmas tér, sem különösebben vastag pénztárca, inkább csak néhány ötlet.
A helytakarékosság
szinte minden városban élő ember számára fontos, a magyar konyhák pedig az európai átlaghoz viszonyítva különösen kis méretűek, éppen emiatt – az Ikea csaknem harmincezer ember megkérdezésével zajlott tavalyi felmérése szerint is – a legfontosabb problémák közé tartozik a tárolás és rendszerezés. Ez nemcsak a kis alapterület miatt van így, hanem azért is, mert sok lakásban egy helyiségnek több funkciót is el kell látnia – gondoljunk csak az alapvető, konyha-nappali-étkező hármasra. A felmérés szerint ráadásul a magyarok 72 százaléka úgy tervez kisebb-nagyobb átalakítást a konyhájában, hogy igazából nem tudja, hogyan is kezdjen neki a feladatnak.
Érdemes felfelé terjeszkedni a kisebb helyiségekben. A régebbi lakásokban sokszor métereket hagyunk kihasználatlanul – függőlegesen. Pedig kis alapterületű polcokkal rengeteg tárolóhelyet nyerhetünk, és nem is kell egyedileg készített darabokra gondolni. Az áthelyezhető polcokkal ellátott CD-tárolók például kiválóan megállják a helyüket a fürdőben is. Még fűszerkertje is lehet a kisebb konyhát birtoklónak, ha az a mennyezetről csüng alá, praktikus dekorációként.
A burkolatok
minden felújítás során hatalmas költséget jelentenek, de ezen is lehet takarékoskodni úgy, hogy azt senki nem veszi észre. A divatos faburkolatok alternatívája lehet az azokra szinte megszólalásig hasonlító faerezetű kerámia, ami nemcsak olcsóbb, de könnyebben kezelhető is. Egyszerűbb, egyszínű csempéket jelentősen olcsóbban lehet beszerezni, mint a különleges mintás vagy felületkezelt típusokat. Választhatunk ezek közül, így nem is megy ki a divatból az elkészült helyiség. Hogy mégis egyedi legyen, ahhoz elég egy-két jól elhelyezett mozaikcsík vagy néhány díszkerámia, ami megtöri az egyhangúságot.
Ennél is olcsóbb, ha a lerakás módjával vagy a fuga burkolathoz választott színével játszunk. Alapszabályként azt szokták mondani, hogy kis helyiségbe apró osztású burkolat való, mivel ez nagyobbnak mutatja a teret, de megoldás lehet a másik véglet is, vagyis hatalmas, fuga nélkül rakott lapok. Ezek ugyan elegánsak és praktikusak, de egyelőre nem éppen olcsók. Nem is feltétlenül van szükség kerámiára a vizes helyiségekben sem. A műanyag padlóról például a többségnek még mindig a felkunkorodó szélű linóleum jut eszébe, pedig léteznek kiváló minőségű, nem drága típusok. Közöttük van mindenféle, a fa- és fémhatásúaktól az extrémebb, mintás felületekig.
Jelentős megtakarítás, ha a falakon csak a tényleg szükséges helyeken és magasságig csempéztetünk. A víztől védett területeken tökéletesen megfelel egy jól kiválasztott falfesték. Az egyszerű hidegburkolat mellett itt szintén bátrabban lehet kísérletezni, hiszen a festés könnyebben, újra és újra változtatható. Még a konyhapult mögötti falfelület védelmére is van a csempe és a stílusos, de borsos árú üveg- vagy fémlapok mellett más megoldás. A falat védheti sínen csúsztatható, vékony panelekből álló rendszer vagy zománcfesték is. Utóbbi mellett szól az alacsony költségen kívül, hogy teljesen egységes, tetszőleges árnyalatú felületet hozhatunk létre, ami például egy amerikai konyhás nappali esetében segíthet a szobaszerűség fokozásában.
Nem kell minden bútornak
drága tömörfából lennie a szép végeredményhez. Kiváló minőségű laminált bútorlapok kaphatók, amelyekkel az egyénre szabott konyha is jóval olcsóbban megvalósítható. Természetesen a kész bútor mindig inkább pénztárcabarát, és hacsak nem nagyon speciális alaprajzú helyiséget kell berendezni, általában alkalmas is bárhová. Az áruházi bútorok között is könnyen lehet akár egészen extra darabokat találni, de a máshol már sokszor látott típusok is egyedivé tehetők, ha néhány saját ötlettel egészítjük ki azokat. Párosíthatunk például más családba tartozó vagy eltérő színű, de stílusában passzoló elemeket, kiegészíthetjük a modern bútort egy-egy szép, a szívünkhöz közel álló családi örökségből vagy bolhapiacról származó darabbal is. Néhány ajtó vagy fogantyú kicserélésével egészen új hangulatot adhatunk a meglévő bútornak. A kevésbé szép régebbi bútorokat felújíthatjuk festéssel, tapétázással, így szégyenkezve dugdosottból kedvenc tárgyakká léphetnek elő.
Pénzzel és térrel egyaránt takarékosan
bánnak a nyitott polcok. Egyszerűbb darabok szinte fillérekből kihozhatók, és a legfurcsább, szabadon maradt kis falfelületeket is hasznosíthatóvá teszik. A teret is kevésbé zsúfolják tele, mint a zárt szekrények, így sokkal több pakolóhelyhez juthatunk, és mégsem kell egy dobozban érezni magunkat. Az ajtók hiánya praktikus a használat során is, hiszen így egy mozdulattal hozzáférhetünk az éppen szükséges dolgokhoz. Konyhákban hasonlóan működhetnek a pár száz forintért beszerezhető fali sínek is. Ha a szem előtt lévő dolgokat gondosan rendezzük el, és igyekszünk a zárt és nyitott tárolók berendezése során azt is figyelembe venni, hogy a dekoratívabb használati tárgyak maradjanak elöl, mutatós és otthonos is lesz a végeredmény. Sok egyforma tárgy mindig nagyobb benyomást tesz. Ha beszerzünk egyforma, akár teljesen egyszerű csészéket, tányérokat, azokat egymásra polcolva szinte művészi installáció lesz a végeredmény, és biztosan nem rendetlen az összkép. De az sem baj, ha a nagymama régi étkészletét és a saját áruházi táljainkat szeretnénk egy polcon megmutatni. A kontraszt hatásos is lehet, de azért vagy a formában, vagy az alapárnyalatban passzolniuk kell a daraboknak a látványos enteriőrhöz.
De még ennél kevesebből is lehet látványos változást elérni. Ha tényleg csak pár ezer forintot tudunk az egyáltalán nem mellékes mellékhelyiségek csinosítására fordítani, akkor is vannak lehetőségek. Függönyökkel, a konyhai törlőkendők, alátétek vagy fürdőszobai törölközők lecserélésével, egy kép vagy fali matrica felhelyezésével, egy új lámpaernyővel vagy akár csak színben és stílusban odaillő gyümölcsöstál vagy gyertya segítségével feltűnően megújíthatjuk egy szoba stílusát úgy, hogy magunk is megdöbbenünk: csak ennyi volt?
Újra hasznos
Az újrahasznosítás és újrafelhasználás – vagyis a régebbi tárgyak beépítése a modernebb környezetbe – az egyik legmeghatározóbb trend, köszönhetően a fenntarthatóság egyre inkább terjedő eszméjének. Vannak klasszikusok, amelyek soha nem mennek ki a divatból – ami ebbe a kategóriába tartozik, na az a vintage. Maga a kifejezés szó szerint is régi, klasszikus, márkás dolgot jelent – illetve a borászok használták a jó évjáratú nedűkre –, de ma már minden olyan régiséget idesorolhatunk a hétköznapi szóhasználatban, ami valamilyen – akár eszmei – értéket képvisel. A szerencsés esetben olcsón fellelt, minőségi darabokat kiválóan fel lehet újítani vagy újíttatni, kis változtatásokkal meglévő enteriőrhöz igazítani úgy, hogy éppen a szükséges fűszert biztosítsák akár más stílusú környezetben. Sokszor teljesen új funkciót is kaphatnak a régebbi használati tárgyak. Az általában kissé rusztikus darabok elsődleges beszerzési helye a bolhapiac, szerencsésebbeknél egy rég elfeledett padlás. A régi és új darabok keverése kiváló terepet ad a kísérletezésnek és az egyéniség kifejezésének. Ha igyekszünk többségében modern környezetet kialakítani, egy-egy jól megválasztott régi darab különlegessé, de nem ódivatúvá teheti a teret, megmutatva tulajdonosának egyediségét és értékrendjét is.
A cikk a Konyha&Fürdő 2012/tavaszi számában jelent meg.