Az idei designfeszt az önreflexió jegyében telik, szlogenje COULEUR LOCALE, azaz helyi szín, helyi árnyalat. A Design Hét legfontosabb célja, hogy az ország kreatív iparának, vizuális kultúrájának egyedi vonásaira, designértékeire hívja fel a figyelmet. Olyan helyi árnyalatokra és színekre, amelyek sajátos közép-európai helyzetünkből és létünkből következnek, s amely értékekre a globalizálódó világ is intenzíven kíváncsi.
A Design Hét Budapest 2011 hívószavával összhangban, COULEUR LOCALE – Európa színei tárgyakban című nemzetközi kiállítással Európa kortárs designkultúrája költözik be több mint egy hónapra a Design Terminál Erzsébet téri épületébe. Közel harminc ország tárgyain keresztül mutatja meg a kortárs design tendenciákat miközben arra a kérdésre keresi a választ, hogy van-e értelme a globalizálódott világban nemzeti karakterről beszélni.
Idei díszvendégünk a soros EU elnök Lengyelország. A Designed in Poland, az Unpolished – kortárs lengyel design és a Textilakadémia kiállítások mellett ékszer- és divatbemutató, valamint szakmai előadássorozat keretében ismerkedhetünk meg az Európában egyre nagyobb visszhangot kapó kortárs lengyel design kiemelkedő alkotóival és sikertörténeteivel. Számos partnerünk döntött úgy, csatlakozik a díszvendégség eseményeihez és programját részben a lengyel design magyarországi bemutatásának szenteli. A KreatIMM vásáron lengyel alkotók is részt vesznek, a Design Hét Special Meetup pedig lengyel vendégelőadókkal színesíti rendezvényét. A Design Héthez idén első alkalommal csatlakozó Kiskakas Animációs Filmnapok a hazai és nemzetközi kitekintés mellett kiemelten foglalkozik lengyel alkotókkal és stúdiókkal.
A Design Hét Budapest hagyományosan kiemelt programja a Magyar Formatervezési Díj pályázat díjazottainak, valamint legjobb pályázóinak munkáiból összeállított kiállítás és ünnepélyes díjátadó, ami idén harmadik alkalommal egészül ki a Design Management Díj pályázat eredményhirdetésével.
Az idei fesztivál sem múlhat el sztárdesigner vendég nélkül. Az osztrák design fenegyerekei, a Walking-Chair Design Studio alapítói, Karl Emilio Pircher és Fidel Peugeot 2011. október 7-én 11 órakor tartanak angol nyelvű előadást a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem auditóriumában.
A Design Hét számos, évek óta nagy érdeklődéssel kísért, saját szervezésű programjára kerül még sor a fesztivál tíz napja alatt. A harmadik alkalommal megrendezett Nyitott Stúdiók 14 új szereplővel valósul meg, a szakma legkülönbözőbb területeit képviselő designerekkel találkozhat személyesen a nagyérdemű. A Makett Laborral együttműködésben szervezett recycling workshopon a korábbi évek fesztivál zászlói kapnak új életet, a gyerekeknek szóló foglalkozásokon pedig akár az egész család kipróbálhatja kreativitását. A hazai designtörténet rajongói a hétvégi túraprogramok keretében Budapest belvárosának kovácsolt- és öntöttvas, illetve történeti és kortárs üvegremekeivel, valamint az óbudai lakóteleppel és a késő szecessziós Schiffer villával képzett túravezetők segítségével ismerkedhetnek meg. Folytatjuk a közkedvelt kedvezményes vásárlási akciót is, idén ismét 72 üzlet, bemutatóterem és designműhely várja a vevőket a Design Hét 10 napja alatt 20%-os kedvezménnyel. A couleur locale szellemében új színnel és ízzel gazdagítjuk a fesztivál kínálatát – a Design Hét Gasztro keretében Budapest gasztronómiai kultúrájának néhány kiemelkedő szereplője speciális menüvel, illetve ehető tárgyakkal várja a designra éhes látogatókat.
A részletes programban való tájékozódáshoz ebben az évben is a harmincezer példányban megjelenő, kétnyelvű Design Hét Budapest programfüzet, valamint a www.designhet.hu honlap és a fesztivál Facebook oldala nyújt segítséget, ahol aktuális anyagok, színes hírek és minivideók gazdagítják az online formában elérhető tartalmat.
További információ: www.designhet.hu