Az orvostudomány sokáig úgy tartotta, hogy a fizikai traumák, mint például a szélhűdés következtében elpusztult agysejtek pótolhatatlanok. Az agykárosodást elszenvedők tehát nem reménykedhettek, hogy elhalt agysejtjeik funkcióját betölthetné új sejtek működése, s így megmenekülnének az élethossziglani fogyatékosságtól.
1998-ban azonban svéd és amerikai kutatók rávilágítottak, hogy a felnőtt emberek agya képes regenerálódni. A sejtek újjáéledését eddig csak fejletlenebb emlősöknél tanulmányozták, mivel úgy vélték, hogy a komplex agyakat az újonnan születő sejtek szétzilálnák. Ötven és hetven év közötti, végső stádiumos rákos betegeken folytatott vizsgálataik során egy olyan anyagot alkalmaztak, mely megjelöli az aktívan osztódó sejteket. A betegek halála után megnézték, hogy agyukban jelen van-e még az anyag, és meglepő módon új agysejtekre akadtak.
Bár az új sejtek nem tömegesen jelentkeztek, viszont az agy rendkívül fontos részén, a tanulásért és az emlékezésért felelős hippocampuson indultak növekedésnek. A felfedezés tehát reménysugár az Alzheimer- és Parkinson-kórban szenvedő betegek számára is.
Remélhetőleg egyre közelebb van az áttörés ideje, amikor is az orvostudomány teljes mértékben megérti az agysejtek regenerálódási mechanizmusát, s így az agyat mesterségesen is lehet majd utasítani, hogy javítsa meg a trauma során megrongálódott részeit.
Forrás: http://healthlink.mcw.edu/article/926345803.html
BB