Biztosan már mindannyian találkoztak rokonaik, barátaik, ismerőseik körében olyan szélütötte emberrel, aki lebénulva, tolókocsiba kényszerülve éli az életét, esetleg súlyos beszéd-, járás-, vagy más életműködéseket befolyásoló zavarai vannak. Kikerülhetetlen, hogy ilyen eseteket ismerjünk, hiszen ma hazánkban évente mintegy ötvenezer új szélütést regisztrálnak.
A szélütés, az agyi érkataszrófa - nemzetközileg elfogadott nevén: a stroke (ejtsd: sztrók) - az agyi véráramlás zavara vagy agyvérzés miatt az agy szövetében létrejövő károsodás. Az érintett agyterület nagyságától és helyétől függően leggyakrabban valamelyik testfél zsibbadásához, ill. bénulásához, beszédzavarhoz, a járás, egyensúly, nyelés vagy látás zavarához vezethet, a beteg hangulata is rosszabbodhat.
A stroke leginkább az iparilag fejlett országok lakosait fenyegeti. Magyarországon a 3. vezető halálok a szívbetegségek és a rák után. Az érintettek mintegy egyharmada egy hónapon belül meghal, másik harmada tartósan fogyatékos marad, sokan közülük egész életen át gondozásra szorulnak.
Miután a betegség teljes gyógyítása még nem megoldott, nagyon fontos a megelőzés. A kórkép hátterében számos kockázati tényező állhat. Ezek külön-külön is a betegség kialakulásához vezethetnek, ha pedig egymással társulnak, még nagyobb a veszély. Ugyan a stroke maga egyik pillanatról a másikra csap le, de a rizikófaktorok többsége - mint pl. a magas vérnyomás, a dohányzás, az emelkedett vérzsírszintek, egyes szívbetegségek vagy a cukorbetegség - szerencsére jól befolyásolható.
A legfontosabb kockázati tényező a kezeletlen vagy nem megfelelően karbantartott magas vérnyomás, mely az érfalak károsítása révén idézhet elő stroke-ot. Hazánkban az esetek több mint a kétharmada mögött érhető tetten a hipertónia. A veszély annál nagyobb, minél régebben áll fenn a kezeletlen betegség és minél magasabbak az értékek. Az a probléma, hogy az emberek nem méretik a vérnyomásukat, ha megméretik és magas, nem feltétlenül kezeltetik, ha kezeltetik, nem feltétlenül hosszantartóan. Ha hosszantartóan és rendesen járnak gondozásra, nem mindig tökéletes a betegséghez kiválasztott gyógyszer. A vérnyomás csökkentése alapvető feladat, ugyanakkor ma már nem elengedendő a vérnyomás-kezelésnél az optimális, 140/90 Hgmm alatti értékig eljutni, hanem az is szükséges, hogy a kezeléshez használt gyógyszer egyúttal a stroke kialakulásának esélyét is csökkentse.
Bár a stroke Európa egészében éppúgy a 3. haláloknak számít, mint hazánkban, nálunk mégis sokkal rosszabb a helyzet, mint a fejlettebb nyugat-európai országokban. Magyarországon a szélütés előfordulási aránya kétszer-háromszor magasabb, az érintettek átlagéletkora pedig 5-10 évvel alacsonyabb!
Ezek az adatok még inkább aláhúzzák a megelőzés fontosságát. Ezért is alakult meg hazánkban december 15-én az ESzME, az Egyesület a Stroke Megelőzéséért elnevezésű civil szervezet, amely legfőbb céljának tekinti, hogy ráirányítsa a figyelmet a szélütés, az agyi érkatasztrófa kockázati tényezőire, ezek felismerésének fontosságára, valamint arra, hogy az a beteg, aki tisztában van ezekkel a rizikófaktorokkal, és megfelelően kezelteti, ellenőrizteti azokat, sokat tehet a saját és családtagjai életét is megkeserítő, rettegett baj elkerüléséért. Az ESzME várja mindazon veszélyeztetettek, hozzátartozók, orvosok jelentkezését a 06-80-630-603-as ingyenesen hívható zöld számon, akik szívesen bekapcsolódnának ebbe a munkába!