Ma már nem kérdés, hogy egészségünkért jócskán felelősek vagyunk magunk is. De nem elegendő csak a test egészségéért tennünk.
Sokunkban él a félelem, hogy öregségünkre mentálisan leépülhetünk, s így teljes testi-lelki-szellemi kiszolgáltatottságba kerülhetünk. Szomorú érzés és feladat egy hajdanában életerős, vidám embert ilyen állapotban látni, gondját viselni, ám az ápolás és szolgálat egyúttal egy komoly önismereti út is.
Én mit teszek meg magamért? Megteszek-e mindent, hogy megmaradjon szellemi aktivitásom?
Mindenféle élethosszig tartó szellemi tevékenység (de különösen időskorban!) felére csökkentheti a demencia (elbutulás) lehetőségét.
És nem a legköltségesebb vagy legbonyolultabb tevékenységek a leghatásosabbak: fejtsen keresztrejtvényt, tanuljon nyelveket, vagy iratkozzon be tánctanfolyamra. Vigyázzon kisgyerekekre, internetezzen, kertészkedjen vagy ússzon hetente többször.
A 2006-os Heuréka-díj győztese, dr. Michael Valenzuela ideggyógyász erre biztat mindenkit.
29 ezer ember vizsgálatát követően arra a megállapításra jutott, hogy az egy életen át tartó aktív életmód felére csökkentheti az elbutulás lehetőségét.
Sőt, ha valaki nyugdíjas korba kerül, még mindig van rá lehetősége, hogy csökkentse a kockázatot.
Nem mindegy azonban, hogy ezt miként tesszük. Az agycsiszolás sokkal eredményesebb ugyanis, ha társaságban végezzük. Például egy könnyed sport formájában.
Japán kutatók azt állítják, hogy már egy egyszerű ping-pong játék is csodákra képes az agyi aktivitás serkentésében. A játék alatt ugyanis több vér áramlik az agyba, s a különféle agyi sérülések gyógyulását felgyorsíthatja, s egyúttal pozitívan hat a demenciában szenvedő emberek állapotára is.
Az egyik legcsodálatosabb hatást azonban talán a zenével lehet elérni- bizonyította be egy kanadai ideggyógyász, aki maga is éveken át hegedült. Megfigyelte, hogy a súlyos demenciában szenvedő emberek legtovább a zenével kapcsolatos tudásukat és információkat tárolják az agyukban.
Vajon miért?
Talán az éveken át tartó koncentrálásnak és hangszerhasználatnak köszönhetően, amelyek képes mozgósítani az agyat hosszútávon- fogalmazott a kutató vizsgálatait követően.
Olyan sokszínű az élet, annyi egyszerű és csodás lehetőséget ad, ami nem feltétlenül pénz kérdése.
Csak bátorságé, hogy merjünk kitörni a magányból; elkötelezettségé, hogy mondjunk igent a változásra; és az élet szeretetéé, ami tényleg egy soha vissza nem térő lehetőség.#img2#
Felelősség saját emberi mivoltunkért. Ezt senki jótanácsa, feddése és empátiája nem veheti le a vállunkról.
KV