Fogaink épsége tehát - túlzás nélkül állítható - létfontosságú. Arról nem is beszélve, hogy a beteg, szúvas fogak további komolyabb betegségek forrásai is lehetnek.
Fogaink épségének megőrzése életre szóló feladat a rendszeres és folyamatos szájápolással, ám, hogy fogaink mennyi gondot okoznak, nem csak ezen múlik.
A rendszeres szájápolás mellett is a legkritikusabb pont a fogak életében a terhesség illetve a magzati kor.
Ósdi tévhit, hogy a kismamának kettő helyett kell ennie, ám az ásványi anyagok és vitaminok közül jónéhányból bizony akár dupla mennyiség is kellhet a terhesség alatt. Nem csupán azért, hogy a magzat csontozata, és fogkezdeményei egészségesek legyenek, hanem azért is, hogy a kismama fogai ne romoljanak meg a terhesség alatt.
A természet ugyanis csodálatos, és szörnyű is! A fejlődő magzat bizony magához veszi - akár az anyai szervezetből is - amire neki szüksége van! Így ha a kismama nem juttat be elegendő mennyiséget magának is, meg a babának is, akkor bizony baj lehet. Így D vitaminból bizony a dupláját, Kálciumból pedig 50 százalékkal többet kell magához venni a kismamának. S jól teszi, ha már a tervezett terhesség előtt néhány hónappal elkezdi emelni a mennyiséget.
Nagyon fontos a magnézium bevitelének növelése is, legalább 20 százalékkal, mert ez az elem segíti a calcium és a foszfor felszívódását a fogakba, illetve a magzatnál a fogkezdeményekbe.
Ám ezzel még nem tettünk meg mindent, hogy születendő gyermekünknek felnőttként is minél kevesebb gondja legyen fogaival!
Ahogy kibújtak az első fogacskák, máris gondoskodni kell a tisztán tartásukról, illetve a táplálkozásban kiemelten figyelni arra, mi az, ami ártalmas a fogaknak.
Pár hónapos gyereknek még nehéz fogat mosni, ám almát, sárgarépát már lehet neki adni, rágcsálni. Erősíti is, tisztítja is a fogakat. Ne adjuk oda a gyereknek az olyan cumisüveget szopogatni, amiben egy kicsit is édes tea, vagy gyümölcslé van! Ha úgy érezzük, hogy a nyűgős gyerek a cumisüvegtől nyugszik meg, akkor maximum vizet tegyünk bele!
Amikor már nagyobbacska a gyerek, hiába fogadkozunk, hogy nem adunk neki édességet, főleg cukorkát! Valaki úgyis lesz a családban, vagy az ismeretségi körben, aki ad neki! Inkább tanítsuk meg, hogy édesség után mindig mossa meg a fogát!
Az édesség - más szempontból - ugyanis fontos is lehet a gyerek fejlődése, ízlésvilágának alakítása érdekében.
Amint már kibújtak az őrlőfogak, kezdjük elhagyni a pépes ételeket, s adjunk előbb apró, majd nagyobb darabos ételeket a gyereknek. A rágás nagyon fontos az állkapocs és a fogak erősítése érdekében, a maradandó fogak kezdeményeinek jó elhelyezkedésében.
Régi nóta, és lehet, hogy nevetségesnek hangzik a mindennapi fogmosás szükségessége. Sőt nem is egyszer naponta, hanem lehetőleg háromszor!
Ma már sok óvodában, sőt iskolában is biztosítják, hogy a gyerekek étkezés után fogat mossanak. Az esti fogmosás is természetes. Sokan azonban nem értik miért kell reggel is? Hiszen este fogat mostunk! Ám a leggondosabb fogmosás mellett is marad a szájban a vacsorából! Az ételmaradék pedig "éjszaka" beindul, erjed, savasodik és szépen rátapad a fogakra, próbára téve a fogzománc erősségét!
Nos, nem ezzel kell edzeni a fogakat! A helyes táplálkozás, és a megfelelő szájhigiénia biztosítja csak, hogy felnőttként is minél több fogunkat épségben megtarthassuk!