Tabuvá az válik, amiről nem akarunk tudomást venni, mert esetleg nem tudnánk feldolgozni lelkileg. De vannak olyan problémák, amelyek nemcsak egy ember számára válnak tiltottá, hanem egy egész közösség, család számára. Pedig lehet, hogy a probléma megszüntetése azzal kezdődik, hogy alaposan kivesézzük. Melyek azok a témák, amelyekről hallgatunk, pedig beszélnünk kellene?
Meztelenség, test. A szülők egyik legnagyobb gondja szokott lenni, hogy hogyan világosítsa fel gyermekét a szexualitásról, az intim higiéniáról. Pedig fontos lenne minél előbb megtenni ezt, hiszen előbb-utóbb a tizenéves úgyis pótolja a hiányzó információt, ám az iskolások között terjedő féligazságok sokszor félrevezetőek, sőt veszélyesek is lehetnek.
Az intim higiénia és a nemi betegségek például rendszerint tabutémák a családban, pedig ha azt megtanítottuk a gyermekünknek, hogyan kell fogat mosni, akkor azt is meg kell neki tanítani, hogy kell az intim tájékkal foglalkozni. A szakértők egy része szerint érdemes nem halogatni a dolgot, ne higgyük azt, hogy például a lányok csak az első menstruációjuk alkalmával kezdenek érdeklődni a téma iránt. Nem! Sokkal jobb, ha mindent korábban elmondunk nekik, hogy már az első pillanatban tudják, mit is kell tenniük.
Alkoholizmus. Sajnos egyre kevesebb az olyan magyarországi család, ahol legalább egy személyt ne érintene ez a szenvedélybetegség. A legtöbben csak félrenéznek, ha tudják, egyik családtagjuk alkoholista, magánügynek tekintik, pedig nem az. Elsősorban akkor veszélyes, ha egy szülőről van szó, hiszen saját szenvedélye tönkreteheti egész családját, gyermekét is. Ezért egyáltalán nem elítélendő az, ha a család kupaktanácsot tart arról, hogyan segíthetnének az illetőnek, majd nem letámadásként, de beszélnének vele, hogy forduljon szakemberhez, menjen elvonókúrára stb.
A legnagyobb tabu mégis a gyerekek szexuális bántalmazása. Hányszor látunk olyan történeteket a televízióban, amelyekben az anya tudja, mi történik a gyermekével, de nem mer vagy nem tud közbelépni: mert fél, hogy botrány lesz, fél, hogy nem tudja majd feldolgozni saját felelősségét a történtekben. Sokszor azok a rokonok is félrenéznek, akik tudnak a dologról, pedig ha már a legközelebbi hozzátartozóknak nem megy, nekik kellene lépniük, akár lesz botrány, akár nem. Elvégre mi a fontosabb? A család jóhíre vagy a gyerek lelki és testi egészsége?
Ugyanilyen titok a fizikai bántalmazás is, pedig az erőszak nem lehet tabu! Az elsimításra való hajlam valószínűleg onnan eredhet, hogy az elmúlt évszázadokban gyakorlatilag természetes volt a feleség és a gyermek verése, de ma már más világot élünk. Ha rokonunk kékre-zöldre van verve, akkor ne hagyjuk annyiban a dolgot, mert sokkal komolyabb végkimenetele is lehet a dolognak, mint egy kis zúzódás: a lelki megterhelésről nem is beszélve a verekedés akár halálesetbe is torkolhat. Csak egy megdöbbentő adat: az erőszakos halált halt nők ötven százalékát saját férje vagy élettársa ölte meg.
Bármennyire is nehéznek tűnik szembenézni a család legsötétebb titkaival, egyszer legalább ki kell őket beszélni, meg kell próbálni megoldást találni rájuk. Hiszen mi van a mérlegen? Néhány kellemetlen pillanat vagy egy elásott, lelket rágó titok. A tabu nem ér meg egy emberéletet...
Sz.F.