Előfordult már, hogy elborzadtak a csupa feketébe öltözött, feketére, esetleg lilára festett hajú, orrukban-fülükben-szemöldökükben ezüstszínű testékszereket viselő fiúk és lányok láttán? Mintha egy horrorfilmből léptek volna ki - gondolhatják gyakran a "beavatatlan' idősebbek. Nem árt azonban tudni, hogy ez a "sötét stílus" milyen fontos szerepet játszik ezeknek a fiataloknak az önkifejezésében.
A "dark" vagy "gothic" viselet egyfajta szubkultúra, mely az 1970-80-as években Nagy-Britanniából indult, és sok más ekkor születő divatirányzattól eltérően a mai napig népszerű maradt.
A fekete öltözet, a csipke és bársony anyagok, szegecselt karkötők és más különleges kiegészítők - a többi szubkultúrához hasonlóan - mind a viselőjük egyéniségét hivatottak kifejezni: aki így öltözködik, az elárulja azt is, hogy a dark vagy a gothic metal zenei irányzatok kedvelője; holdas estéken szívesen sétálgat temetőben, és kedveli a horrorfilmeket.
Azok számára, akik ismerik ezeket az azonosítókat, segít felismerni, hogy "ki a közülük való" ám az átlagemberek számára ez a fajta öltözködés csupán különcködésnek, devianciának tűnhet.
A "gothic" stílus követői szívesen nyúlnak vissza a múltba, és követnek egyfajta romantikus, a viktoriánus vagy erzsébetiánus kort megidéző sílust: különféle köpönyegek, leplek, fátylak, fűzők, testhezálló nadrágok, byroni stílusban készült fodros ingek is szép számmal megtalálhatók ruhatárukban.
Mivel ez a fajta öltözködésmód meglehetősen egysíkú, gyakran ötvöződik más stílusokkal, például a punkkal, vagy a fériasabb jellegű "black metal" stílussal.
A gothic divat legfontosabb törekvése az egyéniség kifejezése. A test elváltoztatása, a tudatos eroticizmus tulajdonképpen nem más, mint nyelvmutatás a konvencionális irányzatnak.
A gothic divat követése nem jelent nihilizmust, vagy az élet megvetését. Ha ezek a fiatalok egymást, saját közösségüket megtalálva, a divaton és a "szép sötétség" tiszteletén keresztül eljutnak önmagukhoz, azzal senkinek sem ártanak - csupán Barbie hamvas arcocskáján csattan egy újabb pofon.