Inkább a gyógyszereket - altatókat, nyugtatókat - választják, hogy legalább néhány órát aludjanak naponta? Pedig ezek majdnem olyan károsak a szervezetnek, mint maga az alvászavar.
A fejlett országokban - s ebből a szempontból Magyarország is ide számít - az emberek 40-45 %-a küzd alvászavarokkal. Van, akinek az elalvás okoz gondot - agya úgymond nem "kapcsol ki". Van, aki bezuhan az ágyba, elalszik ugyan, de zavaros álmok ébresztik fel, s aztán nem tud visszaaludni.
Pedig az alvás a legfontosabb állapot a szervezet számára az energiával való feltöltődéshez.
Ugyanakkor az alvászavarok jó részét az emberek saját maguknak okozzák, de néhány egyszerű technikával úrrá lehet rajtuk lenni - csak meg kell ismerni saját szervezetünk "működését".
1.) Ismerjék meg és tartsák tiszteletben, amennyire csak lehet, saját nyugvópontjukat! Mindenkinek meg van az esti nyugvópontja, amikor rátör az álmosság. Ez csak részben van összefüggésben a tényleges alvási igénnyel. Az életkorral ugyanis változik az alvási igény. Míg a kisgyereknél a napi 10-12 órával indul, felnőttkorban ez általában 7-8 óra, idősebb korban akár 5-6 órára is rövidülhet. A nyugvópont is változik az életkorral, így ne erőltessük, ha hosszabb időn keresztül nem sikerül abban az órában elaludnunk, amikor egyébként régebben sikerült. Ha valami miatt nem sikerül akkor lefeküdnünk, amikor ránk jött az álmosság, ne erőltessük, hogy fél óra, vagy egy óra múlva próbálunk elaludni! Az álmosság ugyanis ciklikusan érkezik, általában 3-4 óránként tör rá az emberre. Ha tehát egy adott napon elmulasztottuk az első esti nyugvópontot, várjuk meg a következőt! A lényeg azonban, hogy akkor feküdjünk le aludni, amikor igazán álmosnak érezzük magunkat.
2.) Biztosítsák a megfelelő alvási körülményeket! A hálószobát lefekvés előtt mindig szellőztessük ki, a friss levegő nagyon fontos az elalváshoz és a nyugodt pihenéshez. Ne legyen túl meleg a hálószobában! Az ideális hőmérséklet 16-18 fok. Lehetőleg mindig nyitott ablaknál aludjunk, még télen is hagyjuk résnyire nyitva. Sötétítsük, vagy árnyékoljuk be a hálószobát, és amennyire csak lehet védjük a külső zajok ellen. A felkelő nap, az utcán elinduló forgalom zaja idejekorán felébreszthet bennünket. Ha a hálószoba a ház utcai frontján van, akkor ne hagyjuk nyitva az ablakot, hanem a lakás csendesebb része felől próbáljunk friss levegőt beengedni éjszaka.3.) Készüljenek fel az elalvásra! A tervezett lefekvés előtt hagyjuk abba az otthoni foglalatosságokat. Legalább fél órával nyugvópontunk előtt már ne csináljunk semmit, csak olvassunk egy könyvet, hallgassunk zenét, üljünk be egy kád fürdővízbe, vagy zuhanyozzunk le.
4.) Óvatosan a vacsorával! Kerüljük a túl gazdag lakomákat, a nehezen emészthető ételeket és a sok alkoholt a tervezett lefekvés előtt órákban. A szervezetnek mindezt fel kell dolgoznia, s ha egy ilyen lakoma után rögtön lefekszünk, biztosak lehetünk benne, hogy nehéz éjszakánk lesz. Ha mégis egy pompás vacsora részesei voltunk, inkább várjuk meg a következő álmossági ciklust, és sétáljunk egy jót, és toldjuk meg a lakomát valamilyen természetes emésztésserkentővel.
Az sem jó - ha fogyókúrás okokból - teljesen kihagyjuk a vacsorát. A szervezet energiahiánya éhség formájában garantáltan felébreszt minket, legszebb álmunkból.
5.) A jó alváshoz is kell a sport! A szellemi kimerültség mellé, kell egy kis fizikai fáradtság is, hogy jól aludjunk. Még a gyerekekkel és a háztartással járó fizikai fáradtság ellenére is sok kismama küzd alvásproblémákkal. Ez a "házi munka" ugyanis nem helyettesíti azokat a mozgásformákat, amelyek valamennyi izmunkat megmozgatják. Kocogás, futás, úszás, kerékpározás, vagy akár otthon végzett torna és aerobic sokat segíthet a nyugodt alvásban.
6.) Ha muszáj, használjuk a természet kínálta nyugtató gyógynövényeket! A komló, a macskagyökér (közismertebb nevén valeriána), a kék golgotavirág (vagy más néven kék passióvirág) bármelyik fitotékában kapható. Jó feszültségoldó a citromfűből készült tea, ami kisgyerekeknek is adható. Az esti fürdőzéshez pedig, használjunk levendulát tartalmazó habfürdőket, tusfürdőket. Altatót, nyugtatót csak kifejezetten az orvos javaslatára szedjünk.Próbálják meg ezeket a szempontokat figyelembe venni, és őszintén hiszem, sokan megszabadulhatnak alvászavaraiktól!