Mi sem bizonyítja jobban ezt a tévhitet, mint az, hogy rengeteg felnőttet, sőt gyereket lehet látni, akinél észrevehető - amikor mosolyog - hogy fogai bizony nem éppen szabályos ívben sorakoznak a szájában.
Pedig az esztétikai szempont csak harmadrangú kérdés a fogsor szabályosságának fontossága vonatkozásában!
Az még nagyjából köztudott, hogy az ép fogaknak fontos szerepe van a táplálkozásban, hiszen a nem megfelelően megrágott étel emésztési, majd anyagcsere zavarokhoz vezet. De nem csupán épségben kell megőrizni fogainkat, hanem a fogak állása is nagy mértékben befolyásolja a rágást, a különböző fogak terhelését, illetve az óhatatlan lepedék képződését, és ezzel végső soron a fogak romlását.
Emellett a szabályos fogsor nagyon fontos a megfelelő hangképzésben! Jobbik esetben a kisgyereket, ha észreveszik, hogy selypít, pösze, vagy raccsol elviszik logopédushoz, aki a legtöbb esetben fogorvos irányítja a szülőt, és így időben elkezdődik a fogak szabályozása.
Rosszabbik esetben nem viszik sehova - "majd kinövi" felkiáltással elintézik a dolgot.
Aztán csak azt veszik észre, hogy a gyerek egyre kevesebbet beszél, és mosolyog - mert elkezdik csúfolni az iskolában. S máris kialakultak olyan pszichés zavarok, melyeket utóbb már nehéz kikezelni, sőt ha nem történik semmi, egész felnőttkoráig elkíséri - immár súlyosabb zavarokat okozva a kommunikációban.
Bár kétségtelen, hogy a fogsor végleges formájának kialakulásában örökletes tényezők is szerepet játszanak. Azonban egyrészt ezekre ideje korán fel kell figyelni, másrészt számos olyan hibát elkövetnek a szülők, ami a gyerek - s a későbbi felnőtt - fogsorának szabályosságát, vagy szabálytalanságát befolyásolja.
Ezek közül közismert a nem megfelelő cumi, illetve az ujjszopás, melyek a fogak előredőlését okozzák, mely ugyan csak a tejfogakat érinti - ám már hatással van a tejfogak alatt, az állkapocsban megbúvó végleges fogak kezdeményeire is!
Nem mindegy, hogyan fektetjük a kisgyereket, mert az befolyásolja az alsó, illetve a felső állkapocs fejlődését - amelyek ugyebár a fogak bölcsői. A csecsemő feje alá senki nem tesz párnát, de a nagyobbacska gyereket is maximum kispárnára fektessük!
Igen fontos a rágás az állkapocs, és az azokat mozgató inak, izmok fejlődésében! Így, amint a baba már tud "csócsálni" és nyelni rendesen darabosabb dolgokat, adjunk neki rágcsálni valót, már akkor is, amikor még csak néhány foga van!
Nagyon veszélyes, ha a kisgyereknek a tejfogai elszuvasodnak, és ki kell húzni őket! A tejfogak alatt lévő végleges fog-kezdemények így elmozdulhatnak az állkapocsban, és szabálytalan fogsor kialakulásához vezethetnek! Ezért is nagyon fontos, hogy kerüljük a kisgyereknél a sok cukros édességet, legyen rendszeres a fogmosás, és a természetes fogtisztítás, például almával, és cukormentes rágóval!
Ha mindezek ellenére azt vesszük észre, hogy akár a tejfogak, akár a végleges fogak szabálytalanul állnak, nincs mese, muszáj a fogszabályzó!A legtöbben esztétikai okok miatt viszolyognak a fogszabályzótól. Türelemmel, és megfelelő magyarázattal azonban sokkal könnyebb leküzdeni ezt az ellenérzést, mint a későbbi pszichés, vagy egészségügyi problémákat!
Ráadásul gyerekkorban még általában rövidebb ideig is kell hordani a fogszabályzót, és megúszható, hogy valamelyik végleges fogat ki kelljen húzni, ahhoz hogy szabályos legyen a fogsor.
Felnőtt korban sem szégyen a fogszabályozó, csak sok esetben hosszabb, és fájdalmasabb kezelést igényel ugyan, ám megéri! Esztétikai és egészségügyi szempontból is!
Nem különleges kiváltság, vagy adottság hát a szép és szabályos fogsor, csak időben kell gondoskodni róla! S, mindenki, akinek ilyen van magabiztosabban mosolyog, nevet és könnyebben kommunikál --nem fojtja magába sem az örömöt, sem a mondanivalóját.