A hirtelen jött hűvös időben gyakoribb a megfázás, támad az influenza, jön a láz , s velük együtt támad aherpesz vírus is!
Tények és tippek a védekezésre ez ellen, a velünk élő vírussal szemben:
Mi a herpesz? A herpeszről mindenkinek a száj környékén megjelenő sebek, hólyagok jutnak eszébe, pedig nem csak ez a terület lehet az érintett. A HSV-1 valóban csak az orr és az ajkak környékén fejti ki "hatását", a HSV-2 azonban elsősorban a nemi szerveket támadja meg, a távolabbi rokon, a VZV pedig például a bárányhimlő okozója.
Mi okozza? Nem igazán tudjuk, hogy miért van az, hogy a vírushordozók hol tünetmentesek, hol pedig nem, de valószínűsíti az ajakherpesz kialakulását az idegeskedés, a napfény, a lázzal járó betegségek, stressz, menstruáció, hideg, sérülés.
Honnan tudhatom, hogy herpeszem lesz? Akinek nőttek már a száján ilyen hólyagocskák, bizony nagyon jól tudja, de akinek most alakul ki először a betegség, az az ajkán jelentkező égető, viszkető, bizsergő érzésből tudhatja, hogy herpeszes lesz.
Meddig tart? Körülbelül 6-9 napig, ha semmivel nem kezeljük, akkor is elmúlik ennyi idő alatt. Az első jelek után pár órával megjelennek a rizsszem nagyságú hólyagok, amelyekben folyadék van, ebben találhatóak a herpeszvírusok. Pár nap múlva a hólyag kiszakad, és egy seb keletkezik a helyén, amely aztán leszárad, heg nem marad utána. Annak érdekében, hogy senkit ne fertőzzünk meg, már az első tünetektől kezdve vigyázzunk, mert már ekkor is továbbadható a vírus.
Mivel előzhetem meg és gyógyíthatom? Nagyon fontos a gyorsaság, már tényleg az első percben be kell avatkoznunk valamilyen vírusölő szerrel, ezeket többnyire vény nélkül lehet kapni a patikákban. A kenőcsöt csak arra a kis területre kenje fel, ne dörzsölje szét! Mindig mosson kezet, mielőtt az ajkához nyúlna, és utána is, nehogy önmagát továbbfertőzze!
Ha inkább a gyógynövények hatásában bízik, próbálja ki a macskakarmot, amelynek bizonyítottan vírusölő és gyulladáscsökkentő hatása van.
Sz.F.