A módszer azon pároknak jelenthet segítséget, akiknél a teherbeesés akadálya a női partner részéről jelentkezik, konkrétan annak petefészek (ovarium) elégtelensége, vagy a petesejtek eltérései formájában. Az okok közé sorolható a nő előrehaladottabb életkora, amikor a petefészek működése csökken, és kisebb az esélye a teherbeesésnek, illetve nagy a kockázata, hogy a petesejtek nagy százaléka kromoszómálisan hibás.
A korai petefészek kimerülés szindróma olyan betegség, mely során az ovariumok működése fiatal nőknél a gyermekvállalás szempontjából kritikus mértékűre csökken, így hozva létre meddő állapotot.
Gyakran a petefészkek valamilyen súlyos betegség miatt eltávolításra kerültek (például daganatok esetén), vagy más rosszindulatú daganatos betegség kemo- és sugárterápiája kapcsán estek a kezelések áldozatául. Indikációs körbe tartoznak azok a nők is, akiknél ismételt mesterséges megtermékenyítések alkalmával sem jöttek létre beültethető embriók
Természetesen mind a donor (adományozó), mind a recipiens (petesejtet kapó) nő számos vizsgálaton esik át, mielőtt a beavatkozás megtörténik.
A módszer Magyarországon 1997 óta szabályozott, addig semmiféle előírás nem rögzítette a petesejt adományozással kapcsolatos előírásokat. Az 1997. évi CLIV. törvény IX. fejezet 170-182 paragrafus rendelkezik a donációról, ám annak egyes hiányosságait azóta a honatyák pótolni kényszerültek. A legtöbb vitát a donor anonimitásának elrendelése váltotta ki, így a 2005. CLXXXI. törvénymódosítás lehetővé teszi, hogy családtagok és közeli hozzátartozók az általuk meghatározott donor részére tegyenek felajánlást, melyről együttes megjelenés alkalmával írásos nyilatkozat készül.
Ki lehet petesejt donor?Petesejt donor csak olyan egészséges nő lehet, aki 35 évnél fiatalabb, és már legalább egy saját gyermeke van. Fontos továbbá, hogy az adományozó genetikai rendellenességektől mentes, laboratóriumi eredményei normálisak, petefészkei korának megfelelően, egészségesen működnek.
A recipiens esetében is több vizsgálat szükséges, illetve a partner andrológiai (nemi szervek vizsgálata) vizsgálata is előírás. Erre azért van szükség, hogy a petesejt adományozót ne tegyék ki fölöslegesen a stimulációnak, hiszen ha a partner spermiumai nem egészségesek, a megtermékenyítés sokkal kisebb arányban lehet sikeres.
Hogyan zajlik a petesejt beütletés?