A feszültség, a stressz, ha nem talál szelepet magának, egyre inkább uralma alá vonja lelkünket, no és testünket is. Ilyenkor szinte izmainkban érezzük ezt a feszítő érzést, megmerevednek a végtagok, megkeményedik a tarkó, merevvé válhat a test. Ez jelzi, hogy testünk energiaáramlása blokádok alá került. De a mi a teendő ilyenkor?
Irány a kineziológus!
A kineziológia egy olyan stresszoldó módszer, mely Amerikából indult ki, és a kilencvenes évektől nálunk is egyre elterjedtebbé vált. E módszer hatásosan ötvözi a keleti gyógymódokat és a nyugati orvoslás eredményeit (pl. manuál terápia,színterápia,akupresszúra,táplálkozás tudomány).
Több irányzata is létezik pl. One Brain, Touche for Health, EDU-k, Brain Gym.
De mit is takar e név? A kineziológia kifejezés a kinesis (mozgás) és logos (tudomány) kifejezésekből áll. Olyan gyógyító és személyiségfejlesztő módszer, amely holisztikus, tehát testet és lelket egyszerre kezeli, és szervezetünk energiaáramlásának helyreállításával, az energiablokkok feloldásával foglalkozik. A középpontban tehát itt is a test és lélek harmóniájának visszaállítása áll.
Az irányzatok sokfélesége mögött az összekötő kapocs az izomtesztelés nevű eljárás, mely az agy és az izmok közti szoros kapcsolatra épül.
A páciens problémájának meghatározás (pl. Miért nem vagyok szerethető?;Miért nem bírom a kritikát?) után a kineziológus segítségével végigjárják az illető életeseményeit,ahol korábban hasonló problémával szembesült, s amelyek egymásra épülve eredményezik jelenlegi gondjait is. Hiszen a kineziológia szerint problémáink gyökere a múltban található. Ezek felderítésében és oldásában segít az izomtesztelés. Miként?A beszélgetés alatt a kineziológus gyengéd nyomást gyakorol a páciens karjára, s az izmok állapota,megfeszülésük vagy elgyengülésük közvetíti a válaszokat a kineziológus számára:
Az izmok ugyanis nem hazudnak: az agyban tárolt információk,emlékek hatására reagálnak, hiszen az összes múltbéli emlékünk, tapasztalatunk gondosan el vannak tárolva az agyban, s ezek lehívhatók és ki is javíthatók! Karunk izmai pedig erős tartással, vagy elgyengüléssel "válaszolnak" a feltett kérdésekre, az emlékek hatására.
S hogy milyen problémákon segíthet a kineziológia? Csak néhány példa:
- Stresszeink, szorongásaink oldásában
- Kapcsolati problémáink,konfliktusaink megoldásában
- Testi-lelki egyensúlyunk helyreállításában
- Az önismeret elősegítésében
- Önértékelési problémák oldásában
- Fizikai és lelki traumák esetén
- Tanulási problémák megoldásában
- Depresszió, pánikbetegség esetén
K.V.