Czanik Balázst egy évig lehetett egy kereskedelmi csatorna fitness-perceiben látni.
Elvégezte a Fitness Akadémia aerobik edzői és testépítő szakát, ő amolyan hivatásosan jó, olyan képzésekkel a háta mögött, amelyekről a legtöbben nem is hallottunk még: body styling instructor, has-burning edző, spin bike edző, core-board, sportmasszőr - igen, talán ez utóbbit látnánk szívesen minden délután....
Azt biztos, hogy a vérkeringésed rendben van, mert olyan kellemes meleg volt a kezed, ahogy kezet fogtunk. Olyan, amilyen kezekre én évek óta vágyok. Hogy kerültél a fitnessbe?
Négy éve csöppentem a rendszerbe, rendszernek hívom, mert azóta ekörül forog és pörög az életem, folyamatosan órákat, személyi edzéseket tartok, rendezvényekre hívnak, vagy videokazettát készítünk. Tehát négy év óta, de egész életemben sportoltam.
Stílus? Életforma? Hobbi? Miről szól a fitness?
Nagyon tág fogalom. Minden edző másképp határozza meg, van aki munkának éli meg, van aki sportnak, ez inkább egy életmód, egy életfelfogás. Az tudja jól művelni, aki áldozni is hajlandó az eredményért.
Mi tartozik a fitnessbe? Magad mondtad, hogy tág fogalom.
Amit én képviselek, az a sport, a testmozgás, személyre szabott edzéstervekkel, ezen belül az aerobik. Rengeteget járunk külföldre, ahol már igen nagy kultúrája alakult ki a fitnessnek, és minden sportágat lehet ötvözni az aerobik stílusokkal - gondolok itt a küzdősport aerobikra, vagy a táncos, latinos aerobikra, minden mozgásból össze lehet hozni egy új stílust.
Akkor tegyünk rendet a stílusok között!
Igen, rengeteg válfaja van. Amikor külföldön vagyunk, mindig felfedezünk egy új módszert, pedig azt hisszük, hogy már mindegyiket ismerjük, hiszen az edzők alapjában véve is rendelkeznek egy széles repertoárral, de mindig van mit tanulni. Elterjedt mostanában a capoeira, ebből szintén bármilyen új formát lehet kialakítani, ha az edző megfelelően tudja előadni és megfelelően tudja alkalmazni.
A capoeira mit jelent?
Ez egy brazil küzdősport stílus, ami a küzdősport aerobik családjába tartozik, de átmenetet képez a táncos aerobikkal. A rabszolgák alakították ki annak idején Brazíliában, mert a földesurak nem engedték őket küzdősportot és egyéb harcművészetet űzni, nehogy baj legyen belőle. Így jött létre a capoeira, ami kicsit táncos, a mozgás ütemes része és nem tűnt harci dolognak. Nincsenek benne ugrálós mozdulatok, nincsenek benne nagy szökkenések, inkább "low impact" gyakorlatok, testsúly-áthelyezések, forgatások. A capoeira egy jó átmenet, mert azok is szívesen kipróbálják, akik a küzdősportot szeretik, és azok is, akik a könnyebb, táncosabb gyakorlatokat.
Nem lehet egyszerű összehangolni!
Nagyon látványos. Amikor nézed, könnyűnek tűnik, mert légies, közben precíz munka van a háttérben, jól kiszámított mozdulatokkal. Az igazi capoeira túl akrobatikus, nem lehetne vele nagy tömegeket megmozgatni, ezért próbáltam kialakítani a capoeira aerobikot úgy, hogy bárki számára elérhető legyen. Az is el tudja végezni a gyakorlatokat, aki először jön az órára, és az is megfelelő terhelést kap, aki már három éve jár. Haladóknak és kezdőknek is elő lehet adni a mozdulatsorokat, mert tudod úgy korrigálni, hogy mindenkinek megfelelő legyen.
Teljesen kezdőként érdemes rögtön a capoeira aerobikkal kezdeni? Sőt, hol és mivel érdemes egyáltalán kezdeni?
Nincsenek feltételek. Minden ember más és más. Fiatal, idős, vékony, telt, gyenge, erős, fáradt, aktív - az edző dolga, hogy mindenkinek ugyanolyan jót nyújtson, és megtalálja azt az utat, ami a más és más emberek egészséges életéhez kell. Egy biztos: aki eljön az edzésre, azt várja tőled, hogy megmozgasd!
Nők vagy férfiak járnak hozzád gyakrabban?
A lányok mindig többségben voltak az aerobik területén, alakformálásra, zsírégetésre is inkább a hölgyek járnak, viszont személyi edzéseken, erősítésen, küzdősport jellegű órákon a férfiak vannak többen.
Hány ember foglalta már imába a nevedet?
Minden munkában vannak, akik segítenek és vannak, akik nem. Én nem szeretem eredmény nélkül elengedni az embereket, de azt sem szabad elfelejteni, hogy kis áldozat nélkül, mozgás nélkül és a megfelelő étrend nélkül a változás nem jön magától.
Molnár Eszter