A magyarországi Drog Fókuszpont napokban közzétett jelentése szerint 1995 és 2003 között háromszorosára nőtt a tiltott drogok kipróbálásának száma a 16 évesek körében. 2003-ban a növekedés elsősorban és szinte kizárólag a marihuána fogyasztás növekedésének köszönhető. A lányok között a tiltott szereket kipróbálók aránya mára már megközelíti a fiúkon belüli arányt, sőt 1999 és 2003 között a tiltott szerek kipróbálásának növekedése is a lányok számának növekedésével magyarázható.
Az első fogyasztás fiatalabb életkorban (14.-15. életév) következik be, mint 1999-ben. Legnagyobb arányban a fővárosban élők, azok között is a szakiskolák tanulói próbálják ki legvalószínűbben a tiltott, illegális kábítószereket.
A kipróbálás és használat tekintetében a szülők iskolai végzettsége és anyagi helyzete nem bír jelentőséggel, viszont a család szerkezete és a családban előforduló problémás viselkedések száma növelheti a szerfogyasztás kockázatát.
A jelentésből kiderül, hogy az illegális szerek tekintetében a marihuána a vezető drog Magyarországon. Az utóbbi években nem csak kipróbálóinak, hanem értelemszerűen a használók tábora is nőtt, ami bár nem feltétlenül de előrevetítheti a következő évekre a problémás droghasználók számának növekedését is.
Bár az egészséget társadalmi méretekben komolyan fenyegető szerek inkább a legális, mint az illegális szerek közül kerülnek ki, (nikotin, alkohol, nyugtatók) jelenleg illegális drogok kérdésében a marihuána használat értelmezése és kezelése jelenti a legnagyobb kihívást.
Meg kell különböztetni a rekreációs, szórakozási formákhoz kötődő alkalmi szerhasználatot és a sokszor családon belüli agresszivitással, kisebb bűnözésekkel is járó kényszeres, napi rendszerességgel használatát a szernek.
Értelemszerűen eltérően látják és ítélik meg a marihuána használatának jelentőségét a különböző szakterületek. A pedagógusok, a rendőrség tagjai érthető, hogy riadtabban figyelik a szerhasználat érezhető terjedését, mint a szociálisan izolálódott heroinistákhoz szokott drogkezelő-helyek szakemberei.
A legszélsőségesebb vélemények nagy hangot kapnak médiában, felhívásokban, kampányokban, nehezítve ezzel egy tárgyilagos, sokak által elfogadható társadalmi megítélés kibontakozását.
Az addikciók egyik legjellemzőbb kifejeződése a szélsőségek iránti fokozott érdeklődés. Az illegális szerek használatát extrém módon elítélő vélemények, vagy a szerhasználatot kizárólag magánügyként értelmező, bagatellizáló érdekvédelmi szervezetek tevékenysége felvet néhány kérdést:
- Magyarországon, ahol a 2004-es jelentés szerint 262 személy halt meg drogok okozta túladagolásban, ebből 34 fő illegális szerek használata miatt, a további 228 pedig a legális nyugtató-altató túladagolásban, érdemes-e erőltetni a marihuána legalizációját, vagy finomabb formáját, a dekriminalizációt?
- A szélsőséges véleményeket preferáló közvélemény a félretájékoztatás áldozata, avagy ezeket a szélsőségeket a magyar lakosság sajnálatosan rossz mentális állapota maga generálja?
Mindenesetre mind a legális, mind az illegális drogok tekintetében a család szerepe meghatározó. Követhető vagy követhetetlen életformánkkal, támogató vagy éppen veszélyeztető szokásainkkal magunk vagyunk legnagyobb hatással gyermekeinkre, testvéreinkre. A saját felelősségünk hangsúlyozása azonban nem csökkenti a hazai drogpolitika, gazdaság és munkaerőpiac szabályozóinak felelősségét.
Szabó Judit