Gyermekkorban ez kiemelkedően fontos, hiszen egy jó-vagy rossz sportágválasztással döntően befolyásolhatjuk gyermekeink sikereit, jó-vagy rossz élményeit. Felnőttként sem mindegy, melyik sportágat választjuk, hiszen jó, ha testalkatunkhoz, egészségi állapotunkhoz mérten döntünk egy-egy mozgásforma mellett.
De honnan tudjuk, mit válasszunk? Miben lehetünk sikeresek, miben lelhetjük örömünket, melyik sportág a legjobb gyermekeink és a magunk számára?
Nos, szerencsére van megoldás. Dr.Petrekanits Máté, a Testnevelési Egyetem terhelés-élettani laboratóriumának és az ott működő Mdurance Kft.-nek a tudományos vezetője szerint ma már minderre megvan a lehetőség.
- Ma már olyan statisztikai adatbázissal rendelkezünk, hogy a megfelelő vizsgálatok segítségével nemcsak a gyermek fizikai, élettani, hanem a mentális képességeire is nagy biztonsággal következtethetünk. Nemcsak azt tudjuk megmondani, hogy az illető mit sportoljon, hanem azt is, hogy például csapatjátékon belül milyen szerepkörre a legalkalmasabb, egyéni sportolóként pedig milyen távra, magasságra stb. lehet alkalmas.
- Melyek ezek a vizsgálati módszerek?
- Első lépésben 24 pontos antropometriai méréssorozatot végzünk. Ennek alapján meg tudjuk határozni a gyermek testalkatát, várható testmagasságát, a biológiai és naptári életkora közötti esetleges különbséget. A vizsgálatokból kiderül az erősíthetőség is. Ezeknek óriási jelentősége van, mert így már korán látható, hogy az illető felnőttkorában hízásra hajlamos lesz-e, esetleg sovány, vékony, vagy atlétikus testfelépítésre számíthat. Ha ezt tudjuk, a sportágválasztásban is segíthetünk.
- Mennyire megbízhatóak ezek az előrejelzések?
- Nagyon pontosak. Egy 7-8 éves gyermeknél 90%-os biztonsággal, 3 cm körüli eltéréssel meg tudjuk mondani a várható testmagasságát, és a testalkatra vonatkozó többi információ is nagy segítséget ad. Ma már a 7-70 éves korosztályt vizsgálva 100 ezer mérésünk van, statisztikailag tehát óriási bázissal rendelkezünk
- Hogyan mérik a többi fontos tényezőt, a terhelhetőséget, a szív-és keringési rendszer állapotát?
- Nyugalmi állapotban megmérjük a vérnyomását, megvizsgáljuk a szívműködést, hullámritmus analízist végzünk és látjuk az illető stresszre való hajlamát, vagy stressz-tűrő képességét. A terheléses vizsgálatnál a levegő felhasználásból, az oxigénfelvevő képességből, a széndioxid kibocsátásból és a szívműködés elemzéséből jutunk fontos adatokhoz. Ezek alapján tudunk sportágat javasolni. Segíthetünk a valódi sikerélményt biztosító sportág kiválasztásában. Azt hiszem, ez nagyon fontos mind a gyermekeknél, mind a felnőtteknél.
- Ha már szóba kerültek a felnőttek, nekik miben segít egy ilyen élettani vizsgálat?
- A felnőtteknél is fontos, hogy pontosan tisztázzuk, az illető milyen alkatú. Meg tudjuk mondani mennyi az optimális testtömege, milyen a csontrendszere, mennyire tud erősödni, mekkora a terhelhetősége. Ha ezek alapján segítünk a sportágválasztásban, akkor egyben segítünk a harmonikus, egészséges életvitel, az optimális élettani és mentális állapot kialakításában is. Az emberek 85%-ának minden gond nélkül lehet valamilyen sportágat javasolni. Csak nem árt tudni, hogy kinek mi a legmegfelelőbb. Az elmúlt évek során már nagyon sokan hívtak fel, vagy hagytak üzenetet, hogy köszönik a tanácsot, mert segített. Erre nagyon büszke vagyok.
Valamivel több, mint tíz évvel ezelőtt Belgium teljes lakosságát felmérték egy hasonló program segítségével. Ott már akkor felismerték ezeknek a méréseknek és a hozzá kapcsolható segítségadásnak a fontosságát.
Várhegyi Ferenc