Életforma.hu

ÉLET-MÓD

Fontos tudnivalók a szájüregi rákokról!

Magyarországon halnak meg a legtöbben szájüregi rák következtében Európában. Évente 1400 férfi és 350 nő. Pedig korai kezeléssel az esetek 80%-ában elérhető lenne a gyógyulás.

A szájüregi rákok fajtái

Hagyományosan a szájüregi rákok közé az ajkak, a szájüreg és a garat szájüreggel szomszédos részeinek rosszindulatú daganatait soroljuk.

Ajakrák: a szájüregi rákos daganatok 10-15%-a ajakrák. Általában az alsó ajakon alakul ki, de a felső ajak daganata a veszélyesebb a gazdag nyirokér-hálózat miatt. Különösen kedvez ennek a ráktípusnak a füstszűrő nélküli cigaretta és a pipázás iránti szenvedély. Jellemzően az 50-70 éves férfiak között gyakori.

Szájfenék-rák: A betegek 80%-a férfi, de újabban nőkön is egyre gyakrabban diagnosztizálják.  A tumor a szájfenéken kétféleképp növekedhet: kifekélyesedhet vagy karfiolszerűvé válhat. A gyakoribb, kifekélyesedő forma hamar ráterjed a környező csontokra és a nyálmirigyekre.

Szájgarat-rák:  A szájüreg garat felé vezető területén alakul ki. Szövettani szempontból a szájgarat rossz indulatú daganatai elsősorban nyirok-daganatok (limfómák), ill. hámsejt-daganatok (karcinómák) lehetnek. A limfóma által veszélyeztetett korcsoport a fiatal felnőtteké.

Szájpad-rák: ezen belül a lágy- és a keményszájpadlás rákos elváltozásait külön típusokként kezeljük.  A keménypad-karcinoma tipikusan az idős férfiakat érinti, a többi szájüregi rákhoz képest valamivel kevésbé hajlamos áttétek adására. A lágyszájpad-karcinóma gyakoribb és súlyosabb, az esetek 10-15 %-ában kétoldali áttétet képez.

Nyelven jelentkező rosszindulatú daganat: a leggyakoribb szájüregi rák-típus. Az esetek 50%-ában itt alakul ki tumor a szájban.

Tünetek

A szájüregi rák a korai szakaszban nem jár fájdalmas tünetekkel. Ezért bár a szájüreg a fogorvosok által is gyakran ellenőrzött testrészeink közé tartozik, a tapasztalat az, hogy a betegek későn fordulnak orvoshoz, így a gyógyulásuk esélye is jelentősen romlik.

Ellenőrző önvizsgálat

Nem csak átnézést, de tapintásvizsgálatot is jelent, havonta egyszer. A szájüregi rák nem nő kifelé, nem képez csomót, inkább körülírt, tömöttebb megvastagodás formájában mutatkozik.

A jelek, amire a vizsgálat során figyelnie kell: észlel-e nagy vörös, pikkelyesen hámló vagy fehér foltokat a nyelvén vagy a szájában.

Először ajkai belső felét vizsgálja át! Fogja mutató- és hüvelykujja közé az egyik ajkat a bal és a jobb szélen is, majd fordítsa ki és nézze át.

Folytassa a vizsgálatot a pofák belső felén. Nyissa ki a száját és két ujját belülről az egyik pofához téve húzza azt kifelé, hogy átnézhesse a belső, nyálkahártyás részt.

A nyelvét öltse ki, vizsgálja meg kétoldalt is és jobbra, ill. balra húzva a szájfeneket is nézze át. Majd következzék a felső íny belfelülete.

Gyanakodjon, ha tartósan, napokig érzéketlenné válik a szájürege egy területen! Az orcák megvastagodása, az állkapocs bedagadása is intő jel lehet.

Árulkodó tartós szájszárazság, a torokban képződött gombóc érzése, a nehéz nyelés és rágás vagy nyelvmozgatás. Ha két hét is eltelt, de még mindig észleli a fenti tünetek valamelyikét, feltétlenül forduljon orvoshoz!

Okok, megelőzés

A dohányzás önmagában 20-szoros, a mértéktelen alkoholfogyasztás pedig 30-szoros, a kettő együtt 600-szoros rizikónövekedést okoz! A két tényező együttes jelenléte azért különösen veszélyes, mert a cigaretta rákkeltő égéstermékeit az alkohol oldja, és amikor a torkot irritálja, vérbő felülette okozva segíti is ezek felszívódását.

Az utóbbi években kiderült, a szájüregi rákok mintegy 50 százalékának hátterében vírusfertőzés áll, a HPV (humán papilloma vírus). Ez a vírus a szájüregben fájdalmatlan, fehéres színű folt formájában jelentkezik. Kis műtéti beavatkozással eltávolítható.

Fontos a megfelelő szájhigiénia és a kielégítő táplálkozás is. A lyukas fogak, rosszul illeszkedő protézisek krónikus ínygyulladást tarthatnak fenn. Egyesek felvetik a rendszeres fogyasztott erős, csípős ételek káros hatását is.

Vizsgálat

A gyanú utáni első lépés a biposzia: szövetvétel és annak mikroszkópos vizsgálata. Amennyiben kiderül, hogy valóban rákos elváltozást találtak, meg kell állapítani a kiterjedését és a stádiumát.

Ehhez fogászati, mellkasi és fejről készült röntgenfelvételek, garattükrözés szükségesek. A kiterjedés megállapítására használják az érfestés módszerét is. Lényege, hogy mivel a rákos sejtek áteresztőbbek, a daganat határai felismerhetők lesznek.

A stádium meghatározására komputertomográfiás (CT) és magmágneses rezonanciás (MR) felvételek készülnek.

Kezelés

A kezdeti stádiumban lévő, 2 cm-nél kisebb, nyirokcsomóáttétet nem adó daganatok az esetek 80%-ában műtéti úton, komplikáció nélkül gyógyíthatók.

2-4 centiméteres daganat esetén erre már csak 60% az esély, valamint maradandó étkezési- és beszédzavarokkal is számolnia kell a betegnek. Kiegészítő sugárkezelés is szükséges lehet.

A nyaki nyirokcsomók eltávolítása esetén, a nyirokelfolyás károsodása miatt tartósan fennálló arc- és nyaki duzzanat alakulhat ki. A betegnek meg kell birkóznia arca megváltozásával. Nem szólva arról, hogyan befolyásolja a műtét a beteg önképét, ha az ajkak vagy az arc egy részét kell eltávolítani.

Kombinált kezelést - műtét, sugár-, kemoterápia - alkalmaznak a 4 cm feletti nagyságú vagy áttétes daganatok esetében, de ez esetben a gyógyulás esélye már csak 20-30 százalék körüli.

A műtét előtti kemoterápia célja, hogy csökkentse a daganat méretét operálhatóvá csökkentse. A műtét, illetve sugárkezelés utáni kemoterápia a megmaradt ráksejtek pusztítását célozza, vagy a daganat növekedését hivatott meggátolni.

A sugárkezelésnek tartóssá váló mellékhatása a szájszárazság és az ízérzés elvesztése. A sós szódabikarbónás öblögetés csökkenti a szájüreg savasságát és vele a szájszárazságot.

Alternatív gyógymódok

Homeopátia: jó kiegészítője lehet a kórházi kezelésnek a legutóbbi kutatások szerint.

Étrend:  A szájüregi rákkal kezelt betegek rengeteget fogynak a táplálkozási nehézségek miatt. Javasolt kis adagokban, pépes vagy folyékony formában bevihető, magas kalóriát tartalmazó táplálék fogyasztása. Esetleg folyékony gyógytápszerek alkalmazása is.
Nagyon fontos, hogy a beteg nagyon sok folyadékot fogyasszon, mert az is segít a szájüreg nedvesen tartásában és megkönnyíti az étkezést.

Utógondozás

Az első évben egy- vagy kéthavonta, a második évben kettő- négyhavonta, később öt éven át 6 havonta szokás visszamenni az orvoshoz, hogy kivizsgálja, hogy nincs-e jele a kiújulásnak.

A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.

Ossza meg a rákról szerzett tapasztalatait velünk és betegtársaival! Lehet, hogy ezzel óriási segítséget nyújt valakinek, és Ön is szerezhet hasznos információkat!

D.D.L.


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.