Ismét Rákos Pétertől idézem a címet, mellyel ő fejezi ki legtalálóbban a Vízöntő paradoxonát.
A Vízöntőét, aki január 21. és február 19. között született, és/vagy akinek ilyen az ascendense (ez a születési hely, hó, nap, óra és perc ismeretében állapítható meg). Aki születésnapját és ascendensét tekintve is ide tartozik, azt dupla-Vízöntőnek hívjuk: nála nagyon erőteljesen érvényesül ez a jelleg.
Visszatérve a Rákos Péter által megfogalmazott paradoxonra: a Vízöntő úgy szabad, független, pontosabban: folyamatosan függetlenedő ember, aki természetesen írtózik a függéstől -, tehát úgy szabad, hogy közben vasmarokkal függésben tart másokat.
Kicsit részletesebben erről a folyamatos függetlenedésről: nap, mint nap küzd a Vízöntő a szabadságért, legkeményebben pedig a saját szabadságáért. Ezért - miközben a szabadság mellé stílusosan (és a nagy francia forradalom eszmeiségének megfelelően) az egyenlőséget és a testvériséget is zászlajára (vagy divatosan a pólójára) íratná - kínosan ügyel arra, hogy ő maga inkább (megint) magányos legyen, mint a rokonától vagy a párjától függő...
Ennek biztosítása érdekében, ahogy Rákos Péter írja: "érzelmeiből bőven juttat az állat- és növényvilágnak (harcos Greenpeace-aktivista), szociálisan hátrányos helyzetű csoportoknak, s akár Gaiának, az élő Földnek is, csak éppen a hozzá közelállók - testvér, szülő, házastárs - rekednek e körön kívülre."
Nemcsak a függés-függetlenség tengely mentén találkozunk a két véglettel.
Egyrészt a többi jegyhez képest nagyon sok Vízöntő játszott/játszik kiemelkedő szerepet az államhatalmi s a politikai életben, a tudományok és a művészetek területén, illetve, mint forradalmár, feltaláló, újító, iskolát alapító művész - de mint lélekbúvár vagy akár mint látnok is.
Ugyanakkor sok Vízöntő vált anarchistává, vagy engedte meg magának a bohóc, az udvari bolond szerepének vállalását - és (ugyancsak fajlagosan nézve) sok lett közülük elmebeteg (tehát nemcsak "udvari" bolond): a zseni és az őrült közelsége közöttük gyakrabban tapasztalható, mint más jegyek szülötteinél. Arról is szólni kell, hogy a sok lángész, zseni mellett - mintegy itt is a tengely másik végét képviselendő - viszonylag magas körükben a szellemileg fogyatékosok, csökkent értelmi képességűek száma.
Visszatérve a tengely pozitív végpontjához, néhány híres Vízöntő (az abc demokratizmusa szerinti sorrendben): Hedwig Courths-Mahler, Charles Darwin, James Dean, Thomas Alva Edison, Clark Gable, Mario Lanza, Jack Lemmon, Jeanne Moreau, Wolfgang Amadeus Mozart, Franklin Delano Roosevelt.
A Vízöntő uralkodó bolygója a Szaturnusz és az Uránusz. A Szaturnusz - szólóban - uralja a Bakot is, de a Vízöntőnél az Uránusz az eddig elmondottak szerint módosítja, egészíti ki a "szombati nap" névadójának a hatását. (A bolygóisten görög neve Kronosz, ami időt jelent. A "szombat" szavunk pedig "Satur day" /külön írva/ az angolban: Szaturnusz napja. Ettől eltérően a mi "szombat" szavunk /szláv kerülővel, a mai oroszban szubóta/ a héber Sabath-ból származik...)
Az Uránusz hatása érhető tetten a Vízöntő szerelmi életének alakulásában is. Nem annyira a lelkével - főleg a testével és/vagy a szellemével keresi a társát. A lángoló szerelem helyett inkább azt nézi, hogy milyen a kiszemelt keble/válla, és hogy szellemileg is partnerek legyenek. A futó szerelmi kaland szerinte csak javít a házasságon - de ha az állandó társa nem tud tartósan megfelelni igényeinek, s ha nem nyújt elég változatosságot, hírtelen odébbáll, s képes még aznap egy új, érdekesnek tűnő kapcsolatba lépni; ez is Uránusz hatása. A többi jegy szülöttéhez képest sok Vízöntőnek van extra vagy inkább már kóros (perverz), illetve homoszexuális/leszbikus késztetése.
A kifejtettek alapján megfogalmazhatók a Vízöntő erényei: becsületes, emberszerető, könnyed, megbízható, nem felületes, nyílt, önzetlen és rugalmas - illetve hibái: exhibicionista, idealista, különc(ködő).
A pályák közül - az eddig írtak és a híres emberekhez tartozók mellett - az alábbiakban találhatjuk a Vízöntőt, illetve ezeket javasolhatjuk számára (újra abc-sorrendben):
csillagász, diplomata, elektro-technikus, filozófus, híradás-technikus, jogász, kereskedő, műfordító, műszerész, nyomdász, pedagógus, politikus, pénzügyi és/vagy repülési szakember, szociológus, tolmács, tudományos kutató és végül, de most sem utolsó sorban újságíró, mivel stílusérzéke fejlett, írásai egyéni gondolatokat tartalmaznak és eredeti látásmódot tükröznek.
Folytatjuk. Konzultációs lehetőség: www.csikyantal.hu
Forrás :
Baktay E.: A csillagfejtés könyve, Bp, Szépirodalmi Könyvkiadó, 1989
Bányai M.: Az asztrológia járatlan útjain, Bp, Presztizs Kiadó, 1992
Orban, P.: Az asztrológia tankönyve, Bp, Bioenergetic Kiadó, 2005
Rákos P.: Önismeret dióhéjban, Bp. Bioenergetic Kiadó, 2004
Star, E.: Gyógyító kristályok kincseskönyv, Bp. Westinvest Kiadó, 1992