Dr. Gyarmati Noémi, a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház Kht. orvosa nemrég Hévízen tartott előadást a különböző gyógyvizek és ivókúrák jótékony hatásáról:
"A Hévízi Gyógytó vize a kénes gyógyvizek közé tartozik. Összetétele miatt számos betegség ellen hatékony, ezért széles körben használják. Sikerrel alkalmazható a bélműködés és a gyomorsav-képződés fokozására, amely hatékony gyógymódot jelent idült bélgyulladás, székrekedés vagy aranyér esetén a gyomor-bélrendszer működésének szabályzásán keresztül. A hévízi gyógyvíz emellett elősegíti az epebántalmak enyhülését és kezelését, de segíti a légúti hurutok gyógyulását, és a vesekőképződés megelőzését is.
A parádi gyógyvíz szintén a kénes vizek közé tartozik. A száj, nyálkahártya és fogíny különböző, idült betegségében is hasznosan alkalmazható. Természetesen mindegyik gyógyvíznek vannak ellenjavallatai is; a kénes víz fogyasztását kerüljük heveny máj- és epeút-gyulladás, valamint fokozott pajzsmirigyműködés esetén.
A másik gyakran alkalmazott víz a szulfátos gyógyvíz, amelynek a kénes vízhez hasonló, emésztést serkentő hatása van. Enyhíti az epebántalmakat, de elősegíti a fogyókúra sikerét is. Szulfátos gyógyvízzel rendelkezik a karlsbadi és a marienbadi gyógyfürdő. Számos jótékony hatása ellenére körültekintéssel kell alkalmazni, mivel több ellenjavallata is van: fekélybetegségek, szívgyengeség, gyomor-, és bélhurut, savhiányos és folyadékvesztéssel járó állapotok.
Speciálisabb felhasználási területe van az úgynevezett kalcium-magnézium-hidrogén-karbonátos gyógyvíznek, amely Egerre, Bükfürdőre és a Lukács Fürdőre jellemző. Kalcium- és magnéziumtartalma miatt a csontritkulás kiegészítő kezeléseként is hatékony lehet, de savkötő hatása is ismert. Sikerrel alkalmazható a gyomor és a húgyhólyag hurutos nyálkahártya-megbetegedéseinek kiegészítő kezeléseként is.
A téli, náthás és influenzás időszakban segítséget jelenthet a sós gyógyvíz. Inhaláció formájában alaposan kitisztítja a légutakat, és szabályozza a nyálkahártyák nedvességtartalmát, így gyors és kíméletes megoldást jelent a nátha legkellemetlenebb tüneteivel szemben. Fogyasztását hurutos megbetegedések esetén javasolják erős nyákoldó hatása miatt, de a hipertóniában szenvedő betegeknek nem javasolt. Hányinger esetén kétféle gyógyvizet is fogyaszthatunk. Egyrészt jéghideg szénsavas gyógyvizet, másrészt pedig a bükkszéki alkáli-hidrogénkarbonátos ásványvizet, amely savkötő hatásáról ismert. Kisebb csoportot alkot a vastartalmú ásványvíz, amely vashiányos állapotok kezelésére alkalmas; illetve a jódtartalmú gyógyvíz, amely pajzsmirigy-alulműködés esetén jelent gyors segítséget.
Az ivókúrát csak orvosi felügyelet mellett folytassunk, hiszen mint minden gyógyászati kezelésnél, itt is előfordulhatnak mellékhatások. Az ivókúra megkezdését követően előfordulhat, hogy romlik a közérzetünk, étvágytalanná válunk vagy ismeretlen eredetű fájdalmat tapasztalunk. Abban az esetben, ha ezek a tünetek egy-két napnál tovább tartanak, forduljunk orvoshoz.
A gyógyvizek összetétel szerinti csoportosítása tájékoztató jellegű, ezért az ivókúra sikerének érdekében mindenképpen tájékozódjunk a fogyasztani kívánt gyógyvíz pontos összetételéről és hatásairól.
Forrás: Hévízgyógyfürdő: Gyógyító ivókúrák - sajtóközlemény