A világ minden táján játszanak rongybabákkal a gyerekek. Mitől különlegesek akkor az UNICEF “Pigotta” babái? Attól, hogy ezek a rongybabák olyan fejlődő országban élő kisgyermekeket szimbolizálnak, akiknek szüksége van a segítségünkre.
Napjainkban Európa-szerte több tízezren készítenek ilyen rongybabákat iskolákban, családokban, klubokban és nyugdíjas otthonokban. Egy kis fantáziával és kreativitással bárki elkészítheti a sajátját. Minden babának van “születési bizonyítványa”, amin szerepel neve, születési helye, nemzetisége, készítőjének neve és címe, esetleg fényképe, és egy képeslap.
Az elkészült babákat az UNICEF összegyűjti, és “örökbefogadásra” kínálja őket. Az “örökbefogadó” család visszaküldi a képeslapot a készítőnek, hogy az tudja, babája hova került. A babákért egy szimbolikus összeget, kb. 20 euro adományt ajánl fel “örörkbefogadója” az UNICEF javára.
20 euroba kerül ugyanis egy olyan kombinált oltás (beleértve az oltóanyagot, a tűt, a fecskendőt), amely megvédi a kisgyermeket hat halálos betegségtől: a tetanusztól, a kanyarótól, a szamárköhögéstől, a gyermekbénulástól, a tbc-től és a diftériától. Még napjainkban is 3 millió gyermek hal meg évente olyan betegségekben, amelyek védőoltással könnyen megelőzhetőek lennének. 30 millió gyermek nő fel a szükséges oltások, tehát megfelelő védettség nélkül.
Az UNICEF fontos célkitűzése, hogy a világon minden gyermek megkaphassa a szükséges védőoltásokat, és a Pigotta programból befolyó összeget teljes egészében erre a célra fordítja a szervezet. Aki “örökbefogad” egy rongybabát, biztosítja ezeket a védőoltásokat egy fejlődő országban élő kisgyermeknek, aki így egész élete folyamán védve lesz a veszélyes betegségekkel szemben.
A program ötlete Olaszországból, az UNICEF egyik önkéntesétől, Jo Garceau-tól származik. Az első évben, 1988-ban 2.000 rongybaba lelt új otthonra, most évente több mint 200 ezer.
2001 óta több ezer iskolás gyereknek és más önkénteseknek köszönhetően Franciaországban is készülnek UNICEF rongybabák. Ott Frimousse-nak nevezik a babákat. Csehországban és Finnországban szintén önkéntesek, főként gyerekek készítik a rongybabákat.
Az életmentő oltásokhoz szükséges összeg előteremtésén túl a Pigotta babák a gyermekek egyes fontos jogaira is felhívják a figyelmet, így pl.
- a személyazonossághoz való jogra (minden babának van neve),
- a védőoltásokhoz való jogra (egy Pigotta = egy megmentett gyermek),
- a családban való nevelkedés jogára (örökbefogadó család).
A program abban is segít, hogy a fejlett országok lakói, főként a gyermekek, felfigyeljenek kevésbé szerencsés körülmények közé született sorstársaik nehéz-ségeire.
Az elmúlt években az akció tovább bővült: Olaszországban a milánói Scala legnevesebb baba- és jelmezkészítői, Franciaországban a legnevesebb divatdiktátorok és fiatal tervezők is elkészítették saját Pigottájukat. A francia “haute-couture” babákat Párizsban egy kiállítás keretében ismerhette meg a közönség, majd 2003. november 20-án, a gyermekjogok világnapján elárverezték őket, szintén az UNICEF oltási programjának javára. A több, mint 50 alkotó között olyan híres divatházak szerepeltek, mint Armani, Christian Lacroix, Emanuel Ungaro, Givenchy, vagy Pierre Cardin.
További információ a programról:
www.unicef.it
www.unicef.fr
http://www.unicef.fr/contenu/actualite-humanitaire-unicef/les-frimousses-sexposent-au-petit-palais-2009-11-03 (divattervezők alkotásai)