Az allergia a civilizált világban népegészségügyi probléma, amely kihat az egész társadalom egészségi állapotára. Megelőzése, gyógyítása, és a terápiák egyaránt súlyos anyagi terhet is jelentenek. Az allergiás- és légúti megbetegedések, és a környezeti ártalmak megszüntetésében a legnagyobb szerepe talán mégis inkább a társadalmi összefogásnak van.
Az egészséges életmód kialakítása, az egészségvédelem és a természetvédelem ugyanis elválaszthatatlanok egymástól. Az embernek nemcsak, hogy nem kellene együtt élnie a szervezetét károsító anyagokkal, hanem kötelessége mindannyiunk megóvása érdekében a természetvédelem. Így például a benzingőz, és a gyárak szennyező tevékenységének megszüntetése mellett nagyon fontos, hogy a gyomnövényeket rendszeresen pusztítsuk a környezetünkből.
Ezek közül legismertebb, és a legelterjedtebb a parlagfű, amely Amerikából került Európába, csakhogy amíg ott már képesek voltak legyőzni a szaporodását, addig nálunk csak időszakosan, egy-egy csoport foglalkozik vele. Sokan nem tudják, hogy hiába irtják egy-egy alkalommal, és csak néhány helyen, hiszen ha ezt a környező városban nem teszik, akkor semmi hatása nincs. A távoli helyekről származó, szél hozta ártalmas növény másik lényeges tulajdonsága, hogy még a kifejlett növény, és virágzás előtt allergiás panaszokat okoznak a benne lévő magvak. Ezért lenne szükség már a korai szakaszban a rendszeres, és mindenhol egyformán történő összefogásra ellene.
Fontos, hogy a parlagfű csak az egyik a súlyos allergiát okozó növények, és pollenek mellett. Ilyenek még a feketeüröm, és más gyomok, vagy kevésbé ismertek a tűlevelűek által okozott panaszok. Nagyon sok a növényekkel szembeni tévhit, vagy téves információ az emberekben. A fűzfa, az aranyvessző, a mogyoró- és az égerfa már február végétől áprilisig okozhatnak allergiás tüneteket. Tehát, még a rettegett tavaszi virágzás előtt.
Hasonló a citrusfélék okozta allergia. A citrus, a cédrus, és a boróka növénycsoportból jött létre a CCB elnevezés, amelyek pollenjének felszabadulása által szintén panaszaink lehetnek április környékén. A legtöbben nem tudják, hogy például a nyárfának nem a vastag "vattacsomókban" szállingózó termése okozza az allergiát, hanem azt még jóval előtte a virága teszi.
Az is lényeges, hogy a pollenallergiát okozó növényeknél már hónapokkal előbb eldönti a természet, vagyis az időjárás az eljövendő év tavaszi és nyári virágzását. És egy kicsit a virágos tavasz szépségét védve meg kell említeni, hogy bizony egész évben találkozhatunk allergénekkel, tehát nem köthető minden allergiás panasz a virágzások idejére.
Az úgynevezett keresztallergiával találkozunk felnőttek esetében is, amikor egy gyomnövény allergénjére való érzékenység jelentheti azt, hogy azzal párban egy-egy meghatározott ételféleség is allergiás tüneteket okoz. Így például aki érzékeny a feketeürömre, az szinte biztosan allergiás a sárgarépára is.
Az egészséges életmód kialakításához tartozik a rendszeres testmozgás, a megfelelően megválasztott sporttevékenység, mint például allergiás, és légúti problémák esetén az úszás.
Az allergia nem gyógyítható, de helyesen alkalmazott terápia esetén, és a számunkra egészséges életkörülmények kialakítása mellett - amelyben fontos helyen szerepel a dohányzásmenetesség is - egész évben tünetmentessé tehető, az egészséges emberhez hasonlóan teljes élet folytatható, és nem kell félnünk a tavaszi virágzástól sem.
Az információkban dr. Balogh Katalin pullmonológus szakorvos volt segítségünkre.