Akkor mi okozza az aknét?
A bőr faggyúmirigyei túl sok zsiradékot termelnek, a pórusok eltömődnek, s mivel az eltömődés alatt baktériumokból, faggyúból és elszarusodott hámból álló együttes maradhat, ez ciszta kialakulásához illetve gyulladáshoz is vezethet.Jellemzően a serdülők szenvednek az aknétól, hiszen e bőrprobléma kialakulásában fontos szerepet játszanak a hormonális változások. Az ok: a hirtelen működésbe lépő androgén hormon.
Ez az állapot az idő során természetesen mérséklődik, de a probléma sajnos fennállhat felnőttkorig is, s akár súlyos pszichés zavarokat is eredményezhet a kezeletlen, csúnya hegesedéssel is járó bőrfelület.
Pszichológiai vizsgálatok igazolták, hogy a serdülőkori bőrproblémák, főként a pattanásos-gyulladt bőr megléte, komoly pszichológiai zavarhoz vezethet. A pubertás korúak 50%-a számolt be depresszióról, elszigeteltségről, alacsony önbizalomról aknéi miatt. És megdöbbentő módon, sokuknak még az öngyilkosság gondolata is eszébe jut.
Hogyan vehetjük fel a küzdelmet az akne ellen?
1. Nem lehet elégszer hangsúlyozni a megfelelő bőrtisztítást. Ez napi két alkalommal történő alapos lemosást jelent illatszermentes, 5.5 PH-jú tisztítószerrel (pl. arctisztító tej vagy krém). Ne dörzsöljük, nyomkodjuk bőrünket szárítás közben. Legyünk a bőrrel olyan kíméletesek,amennyire csak képesek vagyunk!
2. Gyakran mossunk hajat! Ez csökkentheti a homlok zsírosodását.
3. Ne nyomkodjuk a pattanásokat! Bár nagyon nehéz ezt megértetni egy serdülővel, de jó tudnia, hogy főleg, ha a fehér közepű aknét nyomkodja, azzal bőrének tesz rosszat. Ezek ugyanis zártak, és nem mindig sikerül kiüríteni őket...A problémás bőr kezelését bízzuk inkább kozmetikusra!
4. Kerüljük a zsíros kozmetikumokat, a folyékony szappanokat, ezek bizonyítottan rontják a bőr állapotát.
5. Ha az első tüneteket észleljük a bőrünkön, érdemes beszerezni a megfelelő szereket gyógyszertárban.
6. Természetes módszerek is segítségünkre lehetnek: jó hatású például a sörélesztő, amit tabletta formájában is beszerezhetünk a megfelelő gyógynövény boltokban
Készíthetünk gyógyteát is a faggyútermelődés csökkentésére: 1/4 rézs citromfű, 1/4 rész orvosi zsályalevél, 1/4 rész nyírfalevél és 1/4 rész csalánfű keverékéből.
Jót tesz a bőrnek az infraszauna alkalmazása illetve a gyümölcssavas hámlasztás is!
7. Ha a tünetek súlyosbodnak, nagyon fontos, hogy szakorvoshoz (elsősorban bőrgyógyászhoz) forduljunk, hiszen az arcon bekövetkező hegesedés nyomai komoly esztétikai következményekkel járhatnak!
Ilyenkor a bőrgyógyász megfelelő hámlasztó hatású krémet ír fel, illetve antibiotikum tartalmú szerekkel igyekszik a bőrön segíteni.
Fogamzásgátlót szedő hölgyek esetében antiandrogén-tartalmú hatású szerre való átállás is segíthet.
K. V.