A SZABAD-díjat a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) 2019-ben hívta életre, hogy elismerjék mindazok munkáját, akik a hétköznapokban nincsenek reflektorfényben, de mindennapi teendőik mellett közös ügyeinkért, mások életének jobbá tételéért nagyon is sokat tettek.
Az első díjazott Csordás Anett volt, aki ez elismerést érdekérvényesítő munkája miatt kapta. Csordás Anett, egy súlyosan halmozottan fogyatékos gyermeket nevel, de iskolavezetőként abba kellett hagynia a munkát, mert kiderült számára, hogy a hazai ellátórendszer olyan mértékű hiányosságokkal küszködik, hogy az számára gyakorlatilag lehetetlenné teszi, hogy a gyermekét el tudja látni.
Ezért is szerette volna azt elérni, hogy a sérült gyerekeket nevelő családok életkörülményei javuljanak; 2011-ben egy egyesületet alapítottak, a segítő szülői csoport Lépjünk, hogy Léphessenek! Közhasznú Egyesületet néven kezdett működni. A céljuk az volt, hogy lehetőséget teremtsenek arra, hogy akik otthonukban ápolják a gyereküket, vagy az idős hozzátartozójukat, azok ezt kellő anyagi és erkölcsi megbecsülés mellett tudják megtenni. Elindították az otthonápolási kampányt.
A TASZ díj-at a Gyerekek Otthongondozási Díjának a bevezetése miatt érdemelték ki, melynek összege 2022-re eléri majd a minimálbér összegét is. Iskola alapításba is belekezdtek. A díj összegéből egy országos rendezvényt szerveztek később, ahol megnézték, hogy milyen Magyarországon a fogyatékos gyermekek oktatási helyzete. 2018-ban a fogyatékkal élők világnapján a főváros és annak 16 kerülete aláírt a szervezettel egy szándéknyilatkozatot, melyben az önkormányzatok azért vállaltak felelősséget, hogy az érintettek érdekeiért képviseljék.
A 2019-es SZABAD-közönségdíj nyertese Farkas Norbert volt, aki Nyíregyházán, nehéz körülmények között, telepen élő családokkal dolgozik. A fiatalember személyes érintettsége megkérdőjelezhetetlen, hiszen négy hónapos korától, 25 éves koráig állami gondozásban nevelkedett, és bár egy szegregált iskolában kezdte a tanulmányait, az egyik osztályfőnöke, felismerve képességeit segített neki abban, hogy egy normál iskolában, integratív körülmények között tanuljon; a 8. végén már ő lett az év tanulója, a középiskolából pedig már az ELTE-re került.
Amikor elérte a 18. életévét, akkor az utógondozója az addig felhalmozott családi pótlékját (1,3 millió forintot) egyszerűen lenyúlta; ő pert indított, és nyert. New-Yorkban egy nemzetközi szervezet meghívására előadást tartott arról, hogy Magyarországon milyen körülmények között élnek a gyermekvédelmi szakellátásban élő gyermekek.
„Az elmúlt tizenkét hónap megviselt mindannyiunkat, kimerültek a tartalékaink. Ilyenkor különösen nehéz egymásra figyelni, pedig a 2020-as rendkívüli évben is rengetegen dolgoztak azért, hogy szabadabb és igazságosabb hely legyen Magyarország. Az ő történeteiket keressük most, hogy erőt meríthessünk belőlük."
– idézte Kapronczay Stefániát, a TASZ ügyvezető igazgatóját a 444.hu
A koronavírus-járvány miatt 2020-ban online kellett megtartani a második SZABAD-díjátadót, és idén is vélhetően ez lesz a helyzet.
A szakmai zsűri díját tavaly Orosz Bernadett kapta, aki az őt ért brutális bántalmazás után a nyilvánosság elé állt, és sorstársaiért is szót emelt. A közönségdíjat Gulyás Márton és a Partizán csapata kapta, akik a funkcióját vesztett közmédia feladatát látják el kimagasló minőségű műsoraikkal – a közönségük támogatásából. A BOOKr Kids különdíját pedig Kovácsné dr. Nagy Emese kapta, a hejőkeresztúri IV. Béla Általános Iskola igazgatója, aki egy olyan integrációs programot gondoz, melyben a hátrányos helyzetű gyerekek eredményesen tanulnak együtt jobb sorsú társaikkal.
A TASZ honlapján bárki felhívhatja a figyelmet ezekre az emberekre, indoklással együtt jelölheti őket a SZABAD-díjra. Közülük szakmai zsűri választja majd ki azt a tíz jelöltet, akiknek történetét a szélesebb közönséggel is megismertetik, és akik így a közönségszavazás döntősei lesznek.