Évente körülbelül 750-900 örökbefogadást bonyolítanak le Magyarországon, ebből száz esetben külföldiek vettek magukhoz magyar gyereket, bár ők csak akkor tehetik ezt, ha rokoni kapcsolatban állnak az örökbeadóval.
Vajon milyen nyomokat hagy a gyerekekben az, ha egy családnál nőnek fel, de tisztában vannak azzal, hogy őket "csak" örökbefogadták, nem vérszerinti utóda a szülőknek. Egy, a témával foglalkozó honlap (www.gyermekjog.hu) szerint természetesen problémák felléphetnek, főleg az egyébként is nehéz kamaszkorban, ám még mindig kevesebb lelki sérüléssel jár ez, mintha állami gondozóintézetben töltötte volna valaki a kiskorúságát.
Az, ha egy házaspár eldönti, hogy nem mondja el csemetéjének, hogy nem az anya szülte őt, hanem valaki más, akkor igazán nehéz feladatra vállalkozik. Pár évtizeddel ezelőtt még a pszichológusok is azt ajánlották a pároknak, hogy ne mondják el a kicsi születésének történetét, minek azt, hiszen úgysem emlékszik rá.
Ám amit már két ember tud, az nem titok. Könnyen kiderülhet, és ez a megrázkódtatás nagyobb kárt okoz, mintha a kezdetektől tiszta lappal indult volna a családi élet. Az ezt-azt elhallgató családi környezetet ugyanis a gyerek is érzi, csak még nem tud neki hangot adni, de előbb-utóbb bizalmatlanná válik a szüleivel szemben.
Ha egy ilyen bizalmatlan korszak után következik be a felismerés, akkor igazán nagy szakításra kerülhet sor. Ilyenkor szokták megkeresni valódi szüleiket a gyerekek, és talán ez okozza a legnagyobb lelki megrázkódtatást. De az a kérdés: akkor ki is a valódi szülő?