Ezek közé tartoznak és mindenki számára elérhetőek a tej és származékai, a tojás, a méz, a nem túl savas gyümölcsök és zöldségek hatóanyagai, gyógynövények és csírák.
Ezekkel dúsíthatjuk tápláló krémünket vagy készíthetünk belőlük különböző pakolásokat.
A ráncosodó bőr minden esetben mélyrétegi és felszíni vízhiányos bőrtípus - ehhez társul esetenként a zsírhiány is. Utóbbi esetben jótékony hatású összetevő lehet a jojoba olaj, rózsaolaj, búzacsíra olaj vagy olívaolaj. Semleges sűrítőanyagként használhatunk talkumot vagy babapúdert (nem szívódik fel a bőrbe csak segít krémesebb állagúvá tenni pakolásainkat).
A háziszer hatását növeli, ha serkentő masszázsmozdulatokkal visszük fel: mindig lentről felfelé körkörös vagy simító mozdulatokkal dolgozzunk, a szem környékét szabadon hagyva!
Legyünk óvatosak az otthon előállított kozmetikumok használatával, mert mind a fehérjék mind a gyümölcsökben található illóolajok illetve a méz propolisz tartalma allergiás reakciót válthatnak ki!
Az allergia kozmetikumok esetében leggyakrabban kontakt ekcéma formájában jelentkezik, vagyis az érintkezési felületen vérbőséget, csípő érzést, esetleg gyulladást, hólyagosodást okozhat. A töményen használt gyümölcs- vagy zöldséglé savtartalma is okozhat bőrpírt.
Most pedig lássunk néhány "receptet":
Az uborka leve a bőrfelszínt hidratálja, nyugtatja a bőrt, emellett enyhe halványító hatásával csökkenti az elszíneződéseket. Nemcsak felkarikázva használhatjuk, hanem a lereszelt uborkából kinyomott levet tejporral összekeverve frissítő-tápláló pakolásként.
A közhiedelemmel ellentétben a méz töményen nemhogy nem hidratál hanem egyenesen vizet von el! Zsíros jellegű anyagokkal kis töménységben vegyítve azonban valóban hasznos kozmetikum válik belőle. Két evőkanál joghurthoz keverjünk egy teáskanál mézet és néhány csepp olívaolajat, kenjük fel az arc és dekoltázs megtisztított bőrére és hagyjuk hatni 10 percig. Langyos vízzel mossuk le azután kenjük be szokásos tápláló krémünkkel.
Joghurttal készíthetünk még tápláló banános pakolást is: pürésítsünk egy fél banánt majd keverjük a joghuthoz. Zsírhiányos bőr esetében dúsíthatjuk tejszínnel.
Régóta ismert háziszer a majonéz-pakolás: tojássárgájához keverjünk olívaolajat (de lehet a fent felsorolt olajok bármelyike, jobb híján napraforgóolaj is) és tegyünk hozzá néhány csepp narancs vagy grépfrútlevet (kevésbé savas mint a citrom). A pakolás hagyjuk hatni legalább negyed órát majd itassuk fel és a maradékot langyos vízzel öblítsük le - ami nem jön le masszírozzuk a bőrbe.
Az őszibarack kitűnő regeneráló hatással rendelkezik és ritkán okoz érzékenységet: használjuk levét tejporral, pürésítve joghurttal, tejszínnel és púderrel, zsírhiány esetén előbbieket olajjal dúsítva.
Speciális összehúzó pakolást alkalmazhatunk azokon a területeken, ahol túl tágak a pórusok - ez a zsíros ráncosodó bőrtípus problémája lehet. 10 rész (pl. kávéskanál) ásványvízhez vagy zöldteához adjunk 1 rész száraz vörösbort és talkummal vagy babahintőporral keverjük krémesre - a sűrű masszát száradásig hagyjuk hatni. A vörösboros összehúzó pakolást ne alkalmazzuk a teljes arcfelületen csak ahol szükséges (pl. az orr két oldalán)!
F-K. M.