Nézzünk szembe vele, rohanó világban élünk. Mindenhova sietünk, gyorskaját falunk, az ágyba pedig csak beesünk esténként, aztán csodálkozunk, hogy nehezen megy az elalvás. Egy amerikai tanulmány szerint a felnőttek 74 százalékának alvási problémái vannak egy héten többször is, 39 százalékuk pedig még hétvégén is kevesebbet alszik, mint hét óra, háromból egy pedig olyan álmos napközben, hogy nem tudja száz százalékosan teljesíteni feladatait.
Döntse el az alábbi kérdésekről, igaz vagy hamis:
1. Öt óra alvás egy éjszaka bőven elég.
2. Nem baj, ha hét közben kevesebbet alszom, ha hétvégén bepótolom.
3. Az elégtelen alvás hatásai (szem alatti sötét karikák, feldagadt, puffadt arc) rövid távúak, az egészségre hosszú távon nincs hatása.
4. Egy esti kávé nem befolyásolja az alvást.
5. A tévé, a számítógép a hálószobában nem befolyásolja az alvást.
6. Annak, hogy mennyit alszom, semmi köze a súlyomhoz, fájdalomhoz, egészségi állapotomhoz.
Ha kettő, vagy több kérdésre válaszolt igennel, valószínűleg változtatnia kellene szokásain. A szakértők szerint a legtöbb embernek 7-9 óra alvásra van szüksége éjszakánként, de természetesen nem szabad általánosítani. Van, akinek hat óra is elegendő, de akad olyan, akinek kilenc sem elég - főleg azok, akik különösen aktívak egész nap, esetleg betegek.
Honnan lehet tudni, hogy eleget és jól alszik?
A szem alatti sötét karikák, az álmos arc a legáltalánosabb jellemzői a rossz alvónak, de sokszor lehangolt, nehezen koncentrál, gyenge az immunrendszere, a betegségekből, sérülésekből nehezebben gyógyul fel. Ugye ismerős?
A nem megfelelő alvás befolyásolja a memóriát, a tanulást, a logikus gondolkozást. Ez aztán könnyen vezet hibákhoz, tökéletlenül elvégzett feladatokhoz az iskolában, a munkahelyen, sőt, még a partnerkapcsolatot is elronthatja. Súlyosabb esetekben megnöveli a cukorbetegség, magas vérnyomás, evési zavarok, elhízás, szívbetegségek és depresszió kialakulásának kockázatát.
Persze előfordulhat, hogy időben ágyba kerül, rá is szánja a hét órát az alvásra, de csak nyitott szemmel forog egész éjszaka. Íme néhány egyszerű tanács, amitől biztosan könnyebben elalszik, és pihenten ébred.
1) Ne nézzen tévét lefekvés előtt...különösen ne az ágyban! Az ágy két dologra hivatott: alvásra és szerelemre, nem pedig sorozatokra és focira! Kutatások mutatják, hogy azoknak vannak a legkomolyabb alvási problémái, akiknek tévékészülék van a hálójában, és arra szoktak elaludni.
2) Próbáljon ki egy másik párnát vagy matracot. Ijesztő belegondolni, hogy hányan használják évek óta ugyanazt a párnát és matracot évek óta. Olyan az ágya, min jól esik feküdni? Fájó háttal ébred? Elég helye van a párja mellett? Jobban, vagy rosszabbul alszik, mikor nyaralni megy? Ezeket a kérdéseket kell feltennie magának, ha rá akar jönni, vajon a matrac a hibás. Ami pedig még egyszerűbb: dobja ki régi párnáját, lehet, hogy csak egy friss, jobb minőségű újra van szüksége.
3) Este már ne igyon kávét! Tudta, hogy már egy kis adag koffein, amit lefekvés előtt 10-12 órával fogyasztott, okozhat alvási zavarokat? Ha lehet, kerülje a teát, a szódát, még a csokoládét is, meglátja, hamarosan jobban alszik.
4) Hallgasson kellemes zenét! Alakítson ki egy ellazító lefekvés előtti rutint, mint például a zenehallgatás. A szervezete megtanulja a jelet, ami után biztosan az alvás következik. Kapcsolja le a lámpát, válasszon egy lassú jazz CD-t, és hagyja, hogy szelleme, lelke, teste megnyugodjon az éjszaka előtt.
5) Esti rituálé. Egy mozgalmas nap után az agynak és a testnek is el kell lazulnia, mielőtt el tudnánk aludni. Egy alvás előtti rituálé segíthet ebben: vegyen egy forró fürdőt, meditáljon, nyújtson, csináljon egy-két jógagyakorlatot. Lehetőleg minden este ugyanott, ugyanakkor, ugyanúgy, ugyanolyan sorrendben végezze a rituálét.
6) Használjon természetes segítséget. Bár sok mindenkinek segítenek a felsorolt tippek, akadnak, akiknek ennél több segítségre lesz szüksége. Ha már nincs más megoldás, fordulhat altatókhoz, de lehetőleg a homeopátiás készítményeket használja. A hagyományos altatótabletták segítenek az elalvásban, de nem használhatók hosszú távon, és mellékhatásaik is lehetnek.
Pallósi