Mindenki találkozott már a féltékenység különböző formáival, akár párkapcsolatról, akár munkahelyről legyen szó. Mégis más-más tennivalót, megoldást igényel mindkét helyzet.
A párkapcsolatban fellépő féltékenységre rengeteg ismert megoldás kínálkozik. Ami a legfontosabb az az, hogy beszélni kell róla, majd megérteni és elfogadni, hogy ez a probléma lassan, de biztosan megmérgezheti a párkapcsolatot. Ha nem használ semmilyen megnyugtatás a partner részéről, akkor egyedül rajtunk múlik, hogy tegyünk társunk elvesztésével kapcsolatos félelmünk, a cserbenhagyás, a megcsalás és a végleges elhagyás miatti állandó aggodalom ellen.
Ugyanakkor a túlzásba vitt féltékenység gyakran az önbizalom hiányát jelenti, amit segít legyőzni a humor, tolerancia és mértékletesség is. Ha viszont a probléma tartósan és erőteljesen fennáll, érdemes együtt elmenni olyan pszichoterapeutához, aki párkapcsolatokkal foglalkozik. A féltékenység képes béklyót kötni az emberre, ezért fontos, hogy soha ne fogadjunk el mindent a szerelem ürügyén. Éreznünk, figyelnünk kell az erőszakos faggatózás és az érdeklődés közötti határ átlépését.
Sokan azért nem vallják be féltékenységüket, mert a gyengeség jelének tartják. Mivel jár ez szakmai szinten?
Az igazán gyenge, aki ahelyett, hogy magába nézne, fúrni kezdi a főnökénél kollégáját amiatt, mert ő valamiben jobb nála. Persze ha sikeresen eltávolította konkurensét, akkor úgy véli hatalma van, félhetnek tőle a többiek. Van azonban humánosabb módja is annak, hogy legyőzzük szakmai féltékenységünket.
A legalapvetőbb természetesen, ha elismerjük a kolléga sikereit, illetve igyekszünk annyira jók lenni a munkánkban, mint a többiek. Ha mégis más érdemeit ismerik el inkább a miénken kívül, vagy ha eleve jobbnak tartjuk magunknál munkatársunkat, akkor próbáljunk meg egy kicsit a lelkünkkel foglalkozni.
Vessünk számot előnyös és hátrányos tulajdonságainkról. Majd képzeletben jegyezzük fel a "sérelmeinket", amik miatt a másikra szakmailag féltékenyek vagyunk. Ezután keressünk magunkban olyan pozitív sajátosságokat, melyeket kiemelhetünk, munkánkban előnyünkre fordíthatunk, és tudatosodjon bennünk, hogy mindez a miénk.
Lehet, hogy olyan jellemvonásra bukkanunk, amivel csak mi rendelkezünk a kollégák közül. Legyünk mi is olyan jók és elismertek, mint bárki más, csak találjuk meg, hogy mi ami erősségünk. Nem kell feltétlenül szakmai érdemnek lennie. Tökéletesen megfelelő valamilyen személyiségjegy is. Ezzel hamar kerülhetünk a társaság középpontjába, és szinte nélkülözhetetlenné is válhatunk.
Ha mindezt sikerült elérnünk, akkor nyugodt lelkiismerettel állapíthatjuk meg, hogy jobb emberré váltunk, sikerült legyőznünk, felülkerekednünk egy olyan negatív, fölösleges stressz-forráson, mint a féltékenység úgy, hogy nem okoztunk fájdalmat senkinek.