Aki gyakran szenved ajak herpesztől, az tudja, hogy elég egy nap a napon, és az idegesítő kór máris felüti fejét a szánkon.
"Ez azért történik, mert az ultraviola sugarak csökkentik az immunrendszer ellenálló képességét" - magyarázza Elisabetta Sorbellini, milánói dermatológus.
"A vírus (ami, ha egyszer bekerül a szervezetbe, akkor örökre ott is marad az idegdúcok szintjén) hasznot húz abból, ha időről-időre kiújul a testben. "
Tehát ez azt jelenti, hogy herpesz érzékenyeknek tilos a napon hentergőzés?
-Nem kell megijedni, ha nem hanyagoljuk el hajlamosságunkat erre a kellemetlen betegségre, akkor ugyanúgy élvezhetjük a nyári örömöket, mint "egészséges" társaink. Az alapvető óvintézkedések egyike, hogy a veszélyeztetett területet óvjuk erős védőfaktoros krémmel, és a készítményt ne felejtsük felvinni az ajkakra a megmártózások után és izzadás esetén se.
Ha elkezdjük érezni a herpesz jelentkezését jelző kellemetlen bizsergést, akkor nagyon fontos, hogy azonnal vigyük fel az ajkunkra a vírus elleni kenőcsöt (ami lehet acyclovir, pencyclovir vagy talavir), és ezt ismételjük meg naponta minimum ötször. Minél hamarabb kezdjük el használni, annál nagyobb az esélye, hogy a duzzanat nem olt gigászi méreteket.
Ha már kialakult a szánkon a fájdalmas seb, akkor vigyázzunk, hogy ne tegyük ki napsütésnek! Ez nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem mehetünk napra, elég csupán egy ragtapasszal lefedni a szóban forgó területet. Pancsolás után rögtön öblítsük le a sebet, mivel az uszodák vize gyakran nem elég tiszta, a sós víz pedig irritálja az érzékeny pontot. A minél hamarabbi gyógyulás érdekében a rúzs használatát is kerüljük!
Ha "újdonsült barátunkat" nem akarjuk átragasztani másokra, akkor, amíg el nem tűnik a seb, sajátítsuk ki törülközőnket, mivel a sebes résszel érintkező anyag másokat is megfertőzhet. A legbiztonságosabb, ha a szánkat ez idő alatt mindig zsebkendővel töröljük meg.
De a fájdalmas dudor nemcsak másokra nézve veszélyes: az első zsibbadástól kezdve a herpesz viselője más testrészeit is megfertőzheti. Ezért tilos vakarni, piszkálni, mert utána kezünkkel az arc más zónáira is átragaszthatjuk a vírust. Különösen érvényes ez a szemre, ahol ez súlyos kötőhártya-gyulladáshoz vezethet.
Ha nagyon gyakran szenvedünk a szánkat kiverő gyulladástól, akkor érdemes alávetnünk magunkat egy huzamosabb ideig tartó gyógykezelésnek. A kúra egy sor bőr alatti injekcióból áll, melyet több hónapon keresztül kell ismételnünk - eleinte gyakran, később kisebb-nagyobb szünetekkel. A terápia hosszú, de hatásos az újra és újra kiújuló betegség súlyos vállfajaival , azaz az ajkak és a nemi szervek herpeszével szemben.
Forrás: Grazia
Barsi Böbe