A termoreguláció, azaz a hőszabályozás által testünk arra törekszik, hogy minden körülmények közt megtartsa ideális, azaz 37 fok körüli hőmérsékletét. Ez a szélsőséges időjárási viszonyok közt - mint például a mostani kánikulában! - nagy erőfeszítéseket kíván a szervezetünktől. A szívverésünk felgyorsul, az ereink kitágulnak. Akinek a teste nem tudja teljesíteni ezeket a "hűtő feladatokat", számtalan meleg okozta rosszullétnek van kitéve.
Hőgörcs
A hőgörcs olyan izomfájdalom és izomgörcs, melyet testünk megerőltetése idéz elő. Általában a has környékén és a lábakban fordul elő. Az izzadás okozta folyadék- és sóhiánynak tudható be.
Hőkimerülés
Mint neve is mutatja, hőkimerüléstől akkor kell tartanunk, ha meleg, párás környezetben végzünk komoly fizikai munkát. Ilyen körülmények közt ugyanis a szervezetünk rengeteg vizet veszít az izzadás által, ami annyira megnövelheti a vérnyomást, hogy egy fajta sokk alakul ki a szervezetben. Hőkimerülésnél az izzadság a pára vagy a túl sok réteg ruha miatt nem úgy párolog el, ahogy normál esetben szokott, s így a test nem hűl le eléggé.
Tünetei a hűvös, nyirkos, sápadt vagy vörös bőr, extrán nagy mennyiségű izzadság, fejfájás, gyomorrontás, hányás, szédülés és természetesen kimerültség. Mindezek ellenére a test hőmérséklete nem haladja meg a normális szintet.
Hőguta
A hőguta, más néven napszúrás, akár halálos kimenetelű is lehet. Ilyenkor a hőszabályozó rendszerünk, mely az izzadság termeléséért felelős, egyszerűen leáll. A testhőmérséklet olyan hihetetlenül magasra ugrik, hogy akár maradandó agykárosodást vagy halált is okozhat, ha nem hűtik le gyorsan. A forró, piros, száraz bőr, a túl gyors vagy lassú pulzus, a gyors, nehézkes légzés és a módosult tudatállapot mind a veszélyre figyelmeztető jelek.
A három tünetegyüttes tulajdonképpen a meleg okozta rosszullét három fázisa. Először jelentkezik a hőgörcs, majd a hőkimerülés és végül a hőguta. Ezért nagyon fontos, hogy a látszólag jelentéktelen hőgörcsöt megszüntessük, még mielőtt súlyosabb stádiumba csapna át.
A meleg okozta izomgörcsök jelentkezésekor azonnal hagyjuk abba a fizikai tevékenységet! Igyunk meg egy fél pohár hideg vizet 15 percenként - lassan! Semmiképp ne igyunk alkohol- vagy koffeintartalmú italt, ugyanis az csak rontja az állapotunkat. Menjünk azonnal hűvös helyre, és borítsunk magunkra nedves törülközőt! Vegyünk le minden szoros ruhát, valamint nyújtsuk és masszírozzuk a begörcsölt izmot. A fájdalom elmúltával folytathatjuk a mozgást.
Hőkimerülés esetén ugyanez a teendő. Ha a környezetünkben valaki hőgutát kap, először is hívjuk a mentőket, és amíg ki nem érnek, vigyük az illetőt hűvös helyre, és tegyünk hideg vizes borogatást a csuklójára, a bokájára, a nyákára és a hónaljára!
Forrás: http://www.redcross.org/services/hss/tips/heat.html