Hát először is további töménytelen mennyiségű zene. Boban Markovic, Robert Plant, PASO, Palya Bea, Goran Bregovic, Enzo Avitabile, Cheb Mami, Besh o droM, Deti Picasso, Coldcut, Másfél, Yonderboi, The Orb, Zagar, Colorstar, Korai Öröm, Roger Sanchez, Naga, Hernan Cattaneo, DJ Storm, Palotai, Carl Craig, Anthony Rother, Fear Factory, Blind Myself, Sick Of It All, Exploited, Black Out - csak a Nagyszínpad utáni négy legnagyobb helyszín programjából szúrópróba szerűen említve néhány fellépőt.
A Világzenei, a Wan2, a HammerWorld színpad és a Party Aréna után a következő blokk a sorban a blues, az afro-latin valamint a hazai pop és underground szcéna képviselőit felvonultató színpadok csoportja. Autentikus afrikai dob show a lá Agbeko Cultural Group, Leonor Dely, madagaszkári etno zene Joseph in Malala Rakotoraphalaphy prezentálásában, Gimmeshot, La Giralda, Hobo Blues Band, Rambling Blues Trio, Big Daddy Wilson & The Mississippi Grave Diggers, The Dead Guys, Lord Bishop, Takács Tamás Dirty Duo, Mystery Gang, Supernem, Balkan Fanatik, Perfect Name, Kowalsky meg a Vega, Kimnowak, Tóth Vera, Hiperkarma, Tereskova, Popivan, Tudósok, Kampec Dolores, Balaton, Sziámi, Egy Kiss Erzsi Zene, Ludditák, Kamu, Soma Most, Fish! - az Afro-Latin, a Blues, a Pop, a Bahia és a Pesti Est színpadok programjának körülbelül egy század százalékát tartalmazza ez a kis önkényes lajstrom.
Rock, elektronika és jazz téren sincs pangás hála a Cinetrip sátrat helyettesítő Meduza-nak, a MüPa Jazz, a Rockinform valamint a Zúzda színpadoknak. Kraak & Smaak Live, Erik Sumo Band, Inverse Cinematics, Soul of Man, Marcel, Mangomad, Matt Black, Infra Gandhi, Cyborg Templar, Grasshop, Budapest Jazz Orchestra, Hot Jazz Band, Oláh Kálmán Sextet, Elsa Valle y sus hermanos, Simple Acoustic Trio, Matthew Shipp-William Parker-Gerald Cleaver Trio, Free Style Chamber Orchestra, Blood Rainbow, Chaos Of Disorder, Ozirisz, The Ministers, Skafunders, The Dethroners, Semmi Komoly - és a többi, és a többi.
Idén is lesz Cöxpon Ambient, a PORT.hu tehetségkutató versennyel rukkol elő, és a Silent Disco-ban kipróbálhatjuk, hogy milyen is az a demokratikus szórakozóhely, ahol mindenki olyan zenét hallgat, amilyet akar. Meghívottak: 2000 fülkagyló, házigazda: DJ Od&No, médium: 1000 fülhallgató. Csak a tánc az, ami közös. Hát nagyon (!) röviden ennyit a zenéről.
A szavatosságát hét napig megőrző süti azonban nemcsak egy művészeti ágazatból áll.
Két nagy múzeumunk is kivonul a Szigetre népszerűsíteni magamagát - és persze a képzőművészetet. A Szépművészeti Múzeum célközönsége - programjai alapján (művtöri totó, Rembrandt workshop, jazz matinék) - a fiatalabb korosztály, az Octopus Összművészeti Helyszínen székelő Műcsarnok viszont a felnőtt(ebb)ek számára tartogat olyan érdekességeket, melyekért érdemes elszakadni kicsit a kocsma padoktól és a 120 decibeles hangerőtől. Sugár János Reciklált figyelem című video-projektje a reklámzaj célpontjául szolgáló figyelem kérdését járja körül (A globális figyelem-gazdaságban mindenki a figyelmünk megszerzésére törekszik.), Sarankó Mártát megkérhetjük, hogy nevünkből készítsen anagrammát, és számtalan beszélgetésnek lehetünk fültanúi - többek közt budapesti építészetről, öt női író kötetéről, az Éjszakai állatkertről, az expresszionista dalok különleges világáról, Bartókról, Szemző Tibor szemle nyertes alkotásáról, a Kőrösi Csoma Sándor - Az élet vendége című filmről, valamint a M Orális élvezetekről MC Ponsa, Busa, Závada Péter, Karafiáth Orsi és Keresztesi József diskurzusa által.
A tánc rajongók bázisa a Magyar Televízió színház- és táncsátra valamint szabadtéri színpadja lesz a hét során. Fellép többek közt a Ballet National de Marseille, a török Ziya Azazi, az indiai-angol Angika Dance Company, a japán Yukiko Nakamura, a kubai DanzAbierta, az ausztrál Circa, a hazai szcénából pedig olyan sztárok és sztár társulatok mint Frenák Pál, Bozsik Yvette, az OFF és a Szegedi Kortárs Balett.
Színházi élményekért forduljunk a Nagy Utcaszínházakhoz, ahol szabad ég alatt szemlélhetjük a gigászi bábuk, díszletek, gépezetek és olykor frenetikus pirotechnika felhasználásával színre vitt darabokat; a Teatro de Autómatashoz, mely a régi vásári bódék mechanikus bábszínházi gépeinek utolsó túlélője valamint az MTV helyszínéhez, ahol a táncon kívül a színház is méltó helyet kap.
Külön placcra tett szert a nálunk egyelőre - tévesen - gyerekeknek szóló ágazatként elkönyvelt cirkusz is. A Vándor Vurstli Színpadon francia, német, román, spanyol, cseh, ausztrál, belga, angol és magyar artisták, zsonglőrök, diabolójátékosok és akrobaták szórakoztatják a nyájast egy héten keresztül.
Mozizni - mily furcsa - a Sziget mára intézményesült Mozijába kell betérnünk. Az idei felhozatalban hangsúlyos szerepet kapnak az animációs alkotások (Vándorló Palota, Wallace és Gromit és az Elvetemült Vetemény lény), valamint minden nap déltől este nyolcig mi magunk is elsajátíthatunk párat a rajzfilmkészítés fogásaiból. A Johannán, a Ponyvaregényen, a Feket kefén és más egész estés filmeken kívül levetítésre kerül egy-egy blokk a Kultiplex Zsilett című reklámfilm fesztiválján, a Fiatal Filmesek Nemzetközi Fesztiválján, a Szemle rövidfilm szekciójában valamint a Mediawave-en bemutatott alkotások közül.
A kocsmai diskurálásokra ráunván érdemes és érdekes lehet belehallgatni, hogy miről folyik a szó a Szellemvasúton. Hátha épp elkapjuk, ahogy Müller Péter, Lovasi András és Legát Tibor beszélget arról, hogy Van-e élet a rákendrolon túl?, vagy hogy milyen válaszokat ad Vámos Miklós Háy János kérdéseire; hogy hogy szedi ki Sisso Bombera Krisztából a professzionális média munkássá válás titkait, hogy Soma és Para-Kovács Imre szerint miért lesznek a szubkulturális fejekből médiasztárok, vagy hogy Spiró György milyen információkkal tudja fűszerezni a Római Birodalomról tankönyvekből szerzett tudásunkat.
Homoszexualitást érintő kérdéseinkkel és véleményünkkel természetesen a Magic Mirror sátorba kell betérnünk, ahol többek közt olyan beszélgetésekre kerül sor, mint a Semjén Zsolt (KDNP), Léderer András (SZDSZ), Gusztos Péter (SZDSZ) képviselők valamint az Új Generáció Meleg Jogi Munkacsoport tagjainak részvételével zajló diskurzus a meleg házasságokról. Minden délután levetítenek egy-egy Almodovar filmet, éjszakánként pedig természetesen változatos show-k várnak - mindenkit.
A Roma Sátorba nem az értekezni, hanem a táncolni vágyókat várják minden este. Hogy kik? A Nagybányai Zenekar, a Les Doigts de lHomme, a Nadyas 101 Candles Orkestra, a Trio Johnny Rosenberg, a !Dela Dap, a Romano Drom, a Giani Lincan & Gipsy Band, az Opa Cupa, a Parno Graszt, az Etnorom - és még számtalan más külföldi és magyar zenekar.
A Fesztivál egy fontos szegmense maradt csak hátra: a Civil Sziget. A Civil Színpad programjai idén is a fogyatékkal élőkkel, menekültekkel, környezetszennyezéssel, fiatalok munkavállalási lehetőségeivel, romákkal, nukleáris energia-politikával, hajléktalanokkal, esélyegyenlőséggel és általában az emberi jogokkal kapcsolatos kényes és egyelőre megválaszolatlan kérdésekre fókuszálnak.
Dióhéjban ennyit a nyár legnagyobb kulturális rendezvényéről. További finom falatokért klikk a www.sziget.hu/fesztival-ra!
Forrás: www.kultport.hu - a legérdekesebb kulturális hírek és programajánlók egy helyen