A homeopátiás szerek, mint már utaltunk rá korábbi cikkünkben, nagy népszerűségnek örvendenek az édesanyák és a gyermekek körében. Hogy miért?
Ezek a szerek nem okoznak mellékhatást, és akár már csecsemőkortól bátran lehet alkalmazni őket. Az sem mellékes, főleg a gyógyszert nehezen elfogadó gyermekek részéről, hogy kellemes az ízük, formájuk miatt gyorsan elszopogathatók.
A várandósság hónapjai során sokunk megtapasztalhatta azt is, hogy egy banális megfázás vagy allergia milyen nehézségeket okozhat, hiszen nem mindig használhatjuk ugyanazokat a gyógyszereket, mint korábban. Ilyenkor mindig szem előtt kell tartani a baba egészségét! A homeopátia szelíd módszerei itt is segítségünkre lehetnek.
Nézzük, hogy dr. Zarándi Ildikó belgyógyász, homeopátiás orvos milyen szereket javasol a várandósság, illetve a gyermekágyi időszakra!
1. Hányás, hányinger
Főleg az első hónapokban okozhat nagyon kellemetlen pillanatokat a szagokra, ételekre, ízekre való érzékenység vagy a kora reggeli émelygés.
SEPIA 9 CH alkalmazandó, ha étel szagára, látványára illetve a reggeli órákban lép fel a hányinger. Jól használható az étkezéseket követő hányásnál, evésre sem javuló gyomor üresség érzése esetén is.
IPECA 9 CH használható, ha a hányinger állandósul, de ez nem csökkenti a hányást, amely gyakori és habos. Ilyenkor a várandós anyuka a dehidráció ellenére sem szomjas, és a nyelve továbbra is tiszta marad, ám fokozottabb nyáltermelődés figyelhető meg.
BRYONIA 9 CH jöhet szóba, ha a beteg nagyon szomjas, a hányás epés jellegű és a mozgás, a felkelés váltja ki. Megfigyelhető, hogy a mozdulatlanság hatására a hányinger csökken.
COCCULUS 9 CH / vagy a COCCULINE tabletta, melynek fő hatóanyaga a Cocculus / használható, ha a hányinger felerősödik az utazás, valamilyen vizuális inger és erős illatok továbbá a kialvatlanság hatására. Kísérő tünetei pedig: szédülés, ásítozás, fáradtság.
KREOSOTUM akkor javasolt, ha gyomorégés lép fel az étkezések végén. A hányásban pedig emésztetlen étel jelenik meg.
IGNATIA 9 CH alkalmazandó a szorongó kismamáknál, akiknek a torkában "gombóc" van, vagy mellkasi illetve gyomortáji szorítóérésről számolnak be, mely mély sóhajtozásra javul. Hányingere evésre vagy figyelemelterelésre szűnik.
NUX VOMICAT9 CH adjunk akkor, ha a hányinger étkezést követően jelentkezik, ebéd után erős álmosság lép fel, esetleg álmatlanság jellemző az éjszaka közepén, és a kávéval szemben intolerncia lép fel.
2. Vashiány
CHINA 9 CH, a "homeopátiás fólsav"
FERRUM METALLICUM 9 CH, mely az ásványi vasból készül.
3. Szülés és gyermekágy alatt
ACTEA RACEMOSA és CAULOPHYLLUM ("homeopátiás Oxitocin"),a méhnyak izomzatra ható szerek, melyek segíti a méhszáj tágulását. A Caulophyllum fájásgyengeség, túlhordás esetén használható.
GELSEMIUM a szülés miatti szorongás csökkentésére javasolt. Használható fájásgyengeség, rigid méhszáj, stagnáló szülés, álatlános izomgyengeség kezelésére is.
ARNICA. Vajúdás során lehet alkalmazni, vérzéscsökkentő, valamint a szöveti sérülések, haematomák gyorsabb gyógyulását érhetjük el vele.
PYROGENIUM használandó a seb felülfertőződésének elkerülésére.
STAPHYSAGRIA segíti a sebgyógyulást, mély vágások és műtéti sebek kezelésére kiváló.
4. Szoptatási gondok
RICINUS COMMUNIS használható, amely serkenti a tejkiválasztást, alacsony (5 CH) hígításban kell alkalmazni, naponta kétszer 5 golyócska elszopogatásával.
Ha a későbbiekben a baba elválasztja magát, de a tej nem akar elapadni, csordogál, akkor szintén ugyanezen szer javallott, ám ekkor magas(30 CH) potenciában kell naponta kétszer alkalmazni.
Forrás: www.cedh.hu nyomán
KV