Végre itt a tavasz, és sokan rejtegetni kényszerülnek csinos lábaikat. Hogy miért? Mert lábukon ott éktelenkedik hol több, hol kevesebb erecske, vastagabb dudor. Ezek a visszerek, nem csak csúnyák, de sok esetben fájdalmasak, és komoly problémákat is okozhatnak.
A láb vénáinak a használt vért a gravitáció ellenében kell visszaszállítaniuk a szívhez. A vénákban található kis záróbillentyűk akadályozzák a vér visszafelé áramlását az erekben. Ebben a munkában az izmok is segítenek, minden összehúzódáskor a szív felé pumpálják a vért. Ha a láb izmai, kötőszövetei gyengék, vagy a billentyűk nem jól működnek, a vér áramlása romlik, egy része bennreked a vénákban, így egyre csak nő a nyomás az erekben. Az érfal kitágul, egyre több folyadékot enged át a kötőszövetekbe, mely végtagödémát okoz. Így jön létre a visszér! Nem csak esztétikailag okoz gondot, hanem fájdalmas lehet, s ha nem kezeljük időben, még komolyabb szövődmény is lehet belőle.
Visszeret kiváltó tényezők:
- Öröklött hajlam - de nem csak annak lehet visszere, akinek hajlama van rá.
- Túlsúly
- Hormonális hatások, változások - az ösztrogén női nemi hormon lazítja a kötőszövetet, ezzel elősegítve a vénák tágulását, áteresztő képességének fokozását, így ödéma keletkezik, mely visszeret eredményez.
- Várandósság - ebben az esetben összeadódik a túlsúly és a hormonális változás. Nagyobb terhelés mellett megváltozik a hormonháztartás is, ami a kötőszövet és izomzat lazulásához vezethet. Másrészt megnő a keringő vér mennyisége is, ami nagyobb terhelést ró a láb vénáira. Ezen kívül, a babus is feküdhet úgy, hogy nyomja a lábtól a szív felé tartó vénákat. (ebben az esetben, általában megszűnik a visszér, vagy nagymértékben javul, ha megszületik a baba.)A már meglévő visszerek állapota romolhat, de újak is kialakulhatnak.
- Helytelen táplálkozás
- Mozgásszegény életmód
- Betegség is lehet visszerek okozója: korábbi mélyvénás trombózis, vagy egy hasüregben elhelyezkedő daganat, mely nyomja az alsó végtagokból a hasüregbe futó vénákat.
Mit tehetünk ellene?
Legfontosabb lenne, ha inkább megelőznénk a visszerek kialakulását, de a már kialakult visszereket is lehet hatékonyan kezelni. Ennek különösen a kismamák esetében van jelentősége, hiszen az ilyenkor megjelenő visszerek, általában el is tűnnek a szülést követően.
- Mozogjunk sokat, a visszerek kezelésénél legjobb módszer az úszás, esetleg a biciklizés. Ezek javítják a vérkeringést. Léteznek speciális tornagyakorlatok visszérre.
- Felejtsük el a magas sarkú cipőket, és a keresztbe tett lábakat. Hordjunk kényelmes ruhát, és cipőt.
- Étrendünkbe feltétlenül iktassunk sok-sok fokhagymát! Egészséges és jótékony hatással van az érrendszerre!
- A sokáig tartó egyhelyben ülés sem jó a visszeres lábnak. Ha munkánk ezt megkívánja, iktassunk be egy kis pihenőt, amikor megdolgoztatjuk a lábainkat, tornázunk egy kicsit.
- Zuhanyozzunk hideg-meleg vízzel felváltva - ez is serkenti a vérkeringést.
- Kismamák esetében igen fontos lenne a sok pihenés, lábakat felpolcolva.(a lábakat a szív fölé helyezzük) Még aludni is lehet egy kicsit felemelt lábakkal. Tegyünk a matracunk alá pokrócot, így könnyebb lesz a vér áramlása szívünk felé.
- A forróságok sem kedveznek, mint a szauna, gőzfürdő, napozás. Ilyenkor még jobban kitágulnak a vénák.
- Jó szolgálatot tehet egy jó minőségű, kompressziós harisnya. Ez ellensúlyozza a visszér falának belső nyomását, s így csökkenthetjük a panaszokat.
- Léteznek különböző visszérkenőcsök, gyógyszerek, de ezek használatát feltétlenül beszéljük meg orvossal, szakemberrel.
- Súlyos esetben kezelőorvosunk műtétet javasolhat. Így komoly visszérproblémákat is orvosolni lehet, eltávolítják a visszereket, s egy alig észrevehető heg marad csak utána.
Mégis azt gondolom, hogy inkább a megelőzésre fordítsunk nagy gondot. A kismamák esetében leginkább a túlsúlyra érdemes odafigyelni, és végezhetjük a szakember által javasolt tornagyakorlatokat is. Minden esetben konzultáljunk kezelőorvosunkkal!
S.K.