Nincs magyar jelölt
Nagy sajnálatunkra idén nem tudunk magyar filmnek szorítani. Hiába került fel az úgynevezett rövidlistára Tóth Barnabás: Akik maradtak című játékfilmje, a megható történelmi dráma nem jutott be a végső jelöltek közé, pedig sok szakértő jósolta befutónak A legjobb idegen nyelvű film kategóriában, ahol a magyar filmek is indulni szoktak, egyébként több érdekesség is történt: egyrészt idén átnevezték legjobb nemzetközi filmre, másrészt bekerült egy dokumentumfilm is, a Honeyland.
Legtöbb jelölés
A Warner/DC producerei valószínűleg még a legmerészebb álmaikban sem hitték, hogy a Joker nemcsak a bevételével fog rekordot dönteni, hanem az Oscar-jelöléseivel is: 11 kategóriában versenyez, ilyen számokat pedig még egyetlen képregényfilmnek sem sikerült hoznia. Sőt, az idei összes versenyző közül ez a film kapta a legtöbb jelölést.
Végre jelölték Banderast
Antonio Banderas megkapta a legjobb férfi főszereplőnek járó jelölést Pedro Almodóvar erősen életrajzi ihletésű Fájdalom és dicsőségéért. A "veterán" színésznek ez az első Oscar-jelölése és meg is érdemelné az aranyszobrot a fantasztikus alakításáért, bár szinte esélytelen, hogy bárki is elhappolja a díjat Joaquin Phoenix elől.
Mellőzöttek névsora
A színészi kategóriák leleplezése sem maradt csalódás nélkül. Idén a három legnagyobb mellőzöttnek Jennifer Lopez, Taron Egerton és Eddie Murphy tekinthető. Lopez A Wall Street pillangóiban nyújtott alakításáért volt esélyes, mégsem jutott be a legjobb mellékszereplők közé, ellenben Kathy Bates-szel (Richard Jewell balladája), akivel viszont kevesen számoltak. Tavaly Rami Malek még meg is nyerte az Oscar-díjat Freddie Mercury eljátszásáért a Bohém rapszódiában, de Taron Egerton csak a Golden Globe-díjig vitte - pedig ő még ténylegesen énekelt is az Elton Johnról szóló Rocketmanben. Bár A nevem Dolemite filmként nem erős versenyző, Eddie Murphy remek alakítással tért vissza, és megérdemelte volna érte a jelölést.
Scarlett Johansson kétszer
Bár Scarlett Johansson az egyik legismertebb és legjobban kereső hollywoodi sztár, rengeteg kritikailag elismert filmmel a háta mögött, még sosem jelölték Oscarra. Az Akadémia most pótolta a lemaradást: azt gondoltuk, hogy a Házassági történetért jelölik legjobb női főszereplőnek, de még a mellékszereplői kategóriába is bejutott a Jojo Nyuszival.
A Netflix győzött a Disney felett
Az animációs kategóriát szinte minden évben domináló Disney-t idén már a Golden Globe-on is pofára ejtették, hiszen a Laika stúdió A hiányzó láncszem című alkotása happolta el előlük a díjat. Az Akadémia még szigorúbb volt velük: a Jégvarázs 2-t és Az Oroszlánkirályt sem jelölték, egyedül a Toy Story 4. részével versenyeznek. Mindeközben két Netflixes animációs film, a Keresem a testem és a Klaus is bekerült a kategóriába.
Legjobb filmkategória: Az aszfalt királyai, Az ír, Jojo Nyuszi, Joker, Kisasszonyok, Élősködők, 1917, Volt egyszer egy... Hollywood, Házassági történet
Legjobb rendező: Martin Scorsese (Az ír), Todd Phillips (Joker), Sam Mendes (1917), Quentin Tarantino (Volt egyszer egy... Hollywood), Bong Joon-hoo (Élősködők)
Legjobb férfi főszereplő: Antonio Banderas (Fájdalom és dicsőség), Leonardo DiCaprio (Volt egyszer egy... Hollywood), Adam Driver (Házassági történet), Joaquin Phoenix (Joker), Jonathan Pryce (A két pápa)
Legjobb férfi mellékszereplő: Tom Hanks (Egy kivételes barát), Anthony Hopkins (A két pápa), Al Pacino (Az ír), Joe Pesci (Az ír), Brad Pitt (Volt egyszer egy... Hollywood)
Legjobb női főszereplő: Cynthia Enrivo (Harriet), Scarlett Johansson (Házassági történet), Saoirse Ronan (Kisasszonyok), Charlize Theron (Botrány), Renée Zellweger (Judy)
Legjobb női mellékszereplő: Kathy Bates (Richard Jewell balladája), Laure Dern (Házassági történet), Scarlett Johansson (Jojo Nyuszi), Florence Pugh (Kisasszonyok), Margot Robbie (Botrány)
Akkor ezt is megírtuk: megkapta a filmvilág legnagyobb elismerését a magyar alkotás!