Az Egészségügyi Világszervezet jelentése szerint világszerte évente 17 millió ember hal meg valamilyen szív- és érrendszeri betegségben, 2020-ra pedig ez a szám 20 millióra emelkedhet. A drasztikus növekedéshez egyértelműen hozzájárulnak a helytelen táplálkozási szokások, a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás és a mozgáshiányos életmód is.
Méregtelenítés levekkel
Magyarország lakosságának egészségügyi állapota uniós összehasonlításban is siralmas. A lakosság fele túlsúlyos, a születéskor várható átlagos élettartam jóval alacsonyabb, mint a legtöbb EU-tagállamban, a daganatos, a szív-, ér- és emésztőrendszeri halálozási mutatók alapján pedig messze nálunk a legrosszabb a helyzet. A tavasz - a megújulás időszaka - mindenki számára jó apropó lehet, hogy elgondolkozzon azon, vajon tényleg mindent megtesz-e azért, hogy egészségesen éljen. Például: mikor méregtelenített utoljára?
Alapos méregtelenítés után szervezetünk másképp tudja feldolgozni a táplálékokat, a kúra segít az anyagcsere-folyamatok optimalizálásában, aktivizálja az immunrendszert, és javítja a test regenerációs folyamatait. Évente több kilogrammnyi méreganyag rakódik le a szervezetünkben, nehezítve testünk működését. Az UV-sugárzás, a kipufogógáz, a cigaretta, a gyógyszerek és a tartósítószerrel teli élelmiszerek mind felesleges dolgokkal terhelnek bennünket, ezért tavasszal és ősszel érdemes egy-egy tisztítókúrát beiktatni.
Elsősorban a vesét, a májat, a tüdőt, a beleket és a bőrt szokták emlegetni a „nagytakarítás" céljaként. A bőr szaunázással, a vese fokozott folyadékbevitellel, a máj koplalással, a belek rostanyagokkal, a tüdő pedig a szabadban végzett testmozgással tisztítható. A legszigorúbb méregtelenítés pedig a léböjtkúra, amikor kizárólag folyadékot - vizet, gyümölcs- és zöldségleveket, gyógyteákat - juttatunk be napi öt alkalommal legalább három napon keresztül. Ez még nem olyan megterhelő, de a hosszabb, öt-, tíznapos vagy akár háromhetes kúráknál már érdemes segítséget kérni dietetikus szakembertől. A megfelelő ásványianyag- és vitaminpótlásra minden esetben ügyelni kell!
Homeopátiás megújulás
A léböjtnél kevésbé önsanyargató megoldás a salaktalanító kúra, amikor párolt és nyersen fogyasztott zöldségek és gyümölcsök segítségével szabadul meg a szervezet a méreganyagoktól. Erre a célra a legjobb az alma, az avokádó, a C-vitaminban gazdag kivi, az antioxidáns áfonya és aszalt szilva, a magnéziumban gazdag brokkoli, a burgonya, a cékla, a káposzta és a karfiol, a fokhagyma és a sárgarépa. Böjtölni nemcsak azért érdemes, mert jobb lesz a közérzetünk és egészségesebb a szervezetünk, hanem azért is, mert erősíti az akaraterőt, és fejleszti az önbizalmat - állítják a természetgyógyászok.
Homeopátiás orvosok pedig arra hívják fel a figyelmet, hogy léteznek a méregtelenítő kúrák hatását fokozó homeopátiás gyógyszerek is, amelyek a májat, a vesét és a nyirokrendszert késztetik erőteljesebb működésre. A kúra hatására szebb lesz a bőr, fokozódik a teherbírás, frissül a közérzet. Sőt a tél során felszedett néhány kiló pluszsúlytól is megszabadulhatunk ily módon, ami szintén fontos közérzet- és egészségjavító tényező lehet.
Mozgás nélkül mit sem ér
A sötét téli napok után kifejezetten jólesik a tavaszi napsütés és a szabadban végzett testmozgás. A napból származó D-vitamin jót tesz a csontozatnak, sőt a Berlini Szabadegyetem munkatársai egy kísérlet eredményeként arról számoltak be, hogy összefüggés lehet a D-vitamin hiánya és a magas vérnyomás között is.
A mozgás pedig nemcsak a tél során ellanyhult izomzatot rázza fel, hanem a testi-lelki megújulásnak is eszköze. Már napi félórányi ütemes séta például akár 30-40 százalékkal csökkentheti a krónikus megbetegedések kialakulásának esélyét, és csökkenti az öregedési folyamatokat anélkül, hogy túlzottan megerőltető lenne. A sejtek megfelelő szintű oxigénellátásában szintén kulcsszerepe van a mozgásnak.
Általában elmondhatjuk, hogy az ember egészségi állapota összefügg a szervezet oxigénszintjével: ha a szervezet elegendő oxigénhez jut, akkor nő a sejtek energiaszintje, fokozódik az ember vitalitása, javul a közérzete. Ha viszont nincs elegendő oxigén, a sejtszintű anyagcsere-folyamatok hatásfoka romlik, a szervezet energiaszintje pedig lecsökken. A tavaszi fáradtság legjobb ellenszere tehát egy kellemes séta a jó levegőn.
Sebők Orsolya
Fotó: Bartos Gyula
A cikk a Piac és Profit 2009. májusi számának NHD mellékletében jelent meg.