Alapszabály, hogy minél nagyobb volumenű az ütemezett munka, annál részletesebb és alaposabb tervekre lesz szükség. A legnagyobb feladat egy kert teljes, az alapoktól történő felépítése, ez általában újépítésű házaknál áll fenn, vagy abban az esetben, ha valamilyen okból a birtok teljes újragondolására van szükség (ilyen lehet például a szennyezett vagy extrém gyenge talaj miatti talajcserét követő kertrenoválás). A kisebb átalakítások is indokoltak, sokan szeretnének új stílust adni kertjüknek, vagy például belevágnának a konyhakerti termesztésbe, amit eddig egyáltalán nem végeztek. A különféle okokat hosszan lehetne sorolni, a lényeg azonban a kiindulópont, vagyis a tervezés!
Első lépésben fogjunk egy ív papírt, ceruzát, radírt, vázoljuk fel kertünk felülnézeti képét, és kezdjünk bele a gondolkodásba. Ahány ember, annyi elképzelés – így foglalhatjuk össze a lehetőségek tárházát, akadnak azonban közös pontok, olyan alapelvek, tanácsok, melyeket minden esetben jó megszívlelni, lássunk ezek közül párat!
Tavasszal sokan ültetnek nagyobb arányban növényeket, ilyenkor kapnak helyet a kertben a cserjék, sövénynövények és facsemeték. Fontos azonban, hogy ne a tetszetős katalógusképek, vagy éppen az akciós, olcsó növények ragadják meg a figyelmünket, lényegesebb szempont, hogy a kiszemelt növény igényei találkozzanak a kert adottságaival.
Mérjük fel, hogy kertünk egyes területei mennyire benapozottak, mennyire huzatosak, mennyire meleg vagy hűvös fekvésűek.
Vegyük számításba a birtok talajának minőségét, milyenségét is, állapítsuk meg, hogy a közeg kötött, laza, agyagos, homokos, vagy átlagos, ültetésre azonnal alkalmas.
Gyakori hiba, hogy a rendelkezésre álló helyet rosszul mérik fel a háziak, ezért mindig az adott növény felnőttkori méretét kell alapul venni.
Nagyra növő, lombos fát ne tervezzünk közvetlenül fal, kerítés közelébe, sövénytelepítésnél pedig számoljunk úgy, hogy a növény és a fal, kerítés között később is maradjon egy legalább kétarasznyi „szervizút”, ami jól jön majd a metszéskor, vagy a fal, térhatároló karbantartási munkálataikor.
Külön témát jelentenek a gyümölcsfák, melyek nagyon vonzóak, hiszen a saját, vegyszermentes gyümölcs vonzó elképzelés. Tudni kell azonban, hogy a gyümölcsök többsége több törődést igényel, mint a dísznövények, a rendszeres, szakszerű ápolás hiányában a termés is csekély lesz, ráadásul az első szüretre az esetek többségében 4-6 évet kell várni, ennek tudatában kell dönteni a telepítésről.
A kisebb dísznövények esetében is indokolt az átgondolt tervezés! A díszágyások helyének kialakításakor a fenti gyakorlati lépések mellett esztétikai szempontokat is figyelembe kell venni. Érdemes kialakítani egy vagy két fókuszpontot, vagyis olyan központi látványelemet, ami vonzza a tekintetet, meghatározza a kert képét. Ez lehet egy különösen tetszetős díszfa, egy terebélyes cserje, egy szép rózsaágyás, de akár egy sziklakert is. A határterületeket is javasolt dekorálni, jó ötlet például a szokásos tujasor helyett virágos vagy bogyótermésű cserjesort ültetni, de a nem túl szép kerítések egyszerűen futónövénnyel is elfedhetők. Az alapot pedig mindig a gyep adja! Az egységes, üde zöld pázsit kialakítása nem mindig egyszerű, a kulcs itt is a helyes választás. A sokféle fűmag keverék közül olyat válasszunk, ami kert körülményeihez vagy a használat intenzitásához illik.
Kaphatóak árnyéktűrő, strapabíró, vagy éppen sportcélú vetőanyag mixek, díszkertekbe pedig a látványos, feltűnő, de kissé érzékenyebb fűfajták valók. A gyors megoldások híveinek ajánlható a gyepszőnyegezés, melynek hatalmas előnye, hogy azonnal birtokba vehető, rögtön teljes pompájában ragyogó pázsitot ad, cserébe összetettebb előkészületi munkákat és nagyobb anyagi áldozatot követel. A tartósan szép fűfelület záloga a vakondmentesség, ezt száz százalékosan csak a vakondháló biztosíthatja. Ez egy erős műanyag háló, amit a felszín alá egy bő arasznyival kell kihelyezni, vagyis a lefektetéséhez az érintett terület teljes felásása szükséges. Ezt bosszúság nélkül csak kora tavasszal lehet elvégezni!
Végül pár szó a konyhakertekről. Manapság egyre divatosabb az otthoni zöldségtermesztés, még azokban a városi kertekben is, melyek kicsik és alapvetően díszkerti jellegűek. A zöldségnevelés remek hobbi, bárkinek jó szívvel ajánlható, ráadásul alig kíván induló befektetést. Ugyanakkor a haszonnövények nevelése több időbe és energiába kerül majd, mint virágok, dísznövények ellátása, így tudomásul kell venni, hogy fáradozás nélkül termés sem
várható. Kezdőknek első nekifutásra egy legfeljebb 15-20 nm-es terület csatarendbe állítása javasolt, és általában elegendő 3-5 féle zöldség. A gyommentesítés, a talajt frissítő felásás, és a tápanyagok (például komposzt) kihelyezése után indulhat is termesztés, a korai termények választásával akár már márciusban. Tudni kell azonban, hogy az ilyen kisméretű veteményesek nem fognak érdemi spórolást vagy teljes önellátást jelenteni, az igazi értékük a produktív elfoglaltság, és a saját termény fogyasztásának öröme.
A cikket köszönjük Megyeri Szabolcsnak (További bejegyzései a kertészeti blogjában olvashatóak)