Az elmúlt öt évben 230 ezer embert szedtek rá bűnözők az online társkereső oldalakon. A hivatalosan bejelentett esetek száma mindössze töredéke a valós eseteknek. Tavaly Nagy-Britanniában 1200 ilyen ügyben indított nyomozást a rendőrség, de szakértők szerint a valós szám ennek több tízszerese.

A bűnözők hamis képekkel és adatokkal jelentkeznek be ezekre az oldalakra azzal a céllal, hogy pénzt csaljanak ki áldozataikból – állítja egy brit kutatás. Olyannyira súlyossá vált a „szédítő” helyzet, hogy már az FBI is felfigyelt rá, és közleményben figyelmeztetett a társkeresés kockázataira. Szerintük a legnagyobb veszélyben a negyven év feletti elvált vagy özvegy nők vannak.
A csalók utáni nyomozást nehezíti, hogy a sikertelenül ismerkedő nők sokszor el sem hiszik, hogy szerelmük becsapta és kirabolta őket, vagy szégyenükben gyakran depresszióba esnek, és öngyilkosságot fontolgatnak. Arról, hogy miként jártak pórul, csak kevesen mernek beszélni.
A csalók – akik gyakran előre kiválasztják áldozatukat, és annak adatai alapján készítik el saját profiljukat, szinte válaszként leendő áldozatuk elképzeléseire – két módszert alkalmaznak. Az egyik, amikor hosszas levelezés, csajozós dumák és kisebb ajándékok után egy tragédiára hivatkozva kérnek pénzt az áldozatuktól. A másik, hogy valamelyik közösségi oldalra és intim részletekre terelik a beszélgetést, majd annak nyilvánossá tételével fenyegetőzve pénz követelnek.
A szakértői becslések szerint évente 65 millió dollárt, azaz mintegy 15 milliárd forintot csalnak ki az áldozatoktól az online társkereső oldalakon. A csalás mértékét mutatja, hogy ma már az Egyesült Államokban minden tizedik társkereső profil pénzszerzési célokat szolgál. A kicsalt pénzt a legtöbb esetben nagyon nehéz visszaszerezni.
Ahogy digitális életterünket egyre inkább belakjuk, kuszálódik kapcsolati hálónk. Már szinte minden korosztálynak saját randioldala van, mégis egy teljes budapestnyi szingli él Magyarországon.
Természetesen a társkereső oldalakon nemcsak a bűnözők vannak jelen, de az óvatosság sosem árt – mondják a szakemberek, akik szerint a probléma megoldásához széles társadalmi összefogásra lenne szükség. Vajon nálunk mi a helyzet?
Forrás: pua.hu