Életforma.hu


Ezt gondolja az őt kritizálókról Kajdi Csaba

Ezt gondolja az őt kritizálókról Kajdi Csaba 

A közösségi oldalak megmondó emberét egy kicsit sem hatja meg, amikor páros lábbal állnak belé egy-egy kommentben vagy üzenetben.
Mit látsz a képen? Ez az optikai csalódás tartja lázban az internet népét

Mit látsz a képen? Ez az optikai csalódás tartja lázban az internet népét 

Az interneten vírusként terjedő optikai csalódást mindenki másnak látja. Kommentálj, hogy te mit látsz a képen!
Milyen hatással lehet az Instagram gyermekeink mentális állapotára?

Milyen hatással lehet az Instagram gyermekeink mentális állapotára? 

Eddig csak sejtéseink lehettek arról, hogy gyermekeink önbecsülését, testképét, milyen mértékben befolyásolja a különféle közösségi platformok használata. Most viszont napvilágra került a Facebook egyik belső vizsgálata, mely az Instagram fiatalokra gyakorolt hatásával kapcsolatban tesz néhány igencsak elgondolkodtató megállapítást.
Így változtak a járvány alatt a gyerekek internetezési szokásai

Így változtak a járvány alatt a gyerekek internetezési szokásai 

Az Európai Bizottság az elmúlt hónapokban kutatást végzett arról, hogy miként változtak meg a szülők és a gyermekek internetezési szokásai a koronavírus miatti korlátozások és iskolabezárások hatására. Az eredmények azt mutatják, hogy a szülők 58%-át aggasztja gyermeke megnövekedett internethasználata. A szülők félelme nem alaptalan hiszen a megkérdezett fiatalok több, mint fele nyilatkozott úgy, hogy a lezárások előtti időszakhoz képest jóval többször nézi meg social media fiókjait, és összességében is több időt tölt a világhálón.
Rendeld internetről a karácsonyfát!

Rendeld internetről a karácsonyfát! 

Már nem csak digitális kütyüket, ruhákat, vagy élelmiszert és bármi mást rendelhetünk online, hanem fenyőfát is.
25 éves a világ legismertebb böngészője

25 éves a világ legismertebb böngészője 

Ugyan a Google Chrome és a Mozilla Firefox egyre jobban kiszorítja a Microsoft saját böngészőjét, az Internet Explorer így is negyed évszázada a mindennapok része. Vasárnapi cybertörténelem.
Biztos tudod mit csinál a kamasz gyereked a közösségi média oldalakon?

Biztos tudod mit csinál a kamasz gyereked a közösségi média oldalakon? 

Valójában fogalmunk sincs, mit csinálnak a közösségi média oldalakon és chat alkalmazásokban a gyerekeink. Amire figyelmeztetjük őket, már rég tudják, sőt tudatosan használják is a virtuális térben. Három általános iskola 45 tanulójának részvételével elvégzett fókuszcsoportos kutatás megdöbbentő eredményeket hozott.
Hogy megy az agyunkra a maratoni sorozatnézés?

Hogy megy az agyunkra a maratoni sorozatnézés? 

Míg 10-20 évvel ezelőtt legalább egy hetet kellett várni az aktuálisan futó sorozatok új epizódjaira, a filmek Kánaánjának számító streaming-oldalak elterjedésével mára teljesen megváltoztak a sorozatnézési szokásaink. Világszerte egyre inkább jellemző jelenség a binge watching, vagyis a sorozatok darálása, amikor egymás után, szünet nélkül nézünk meg több részt, sőt évadot. A Netflix, az HBO GO, az Apple TV+ és a többi streaming-szolgáltató is rájött arra, hogy az előfizetők nem akarnak napokat várni például a Vaják, a Westworld vagy a The Morning Show új részeire, ezért gyakran az egyes évadokat egyben teszik elérhetővé. De vajon milyen hatással van az agyunkra a binge watching?
Budapest a legmagányosabb város

Budapest a legmagányosabb város 

Az elmúlt évben a teljes magyar lakosság közel 4%-a használt különböző internetes társkereső szolgáltatásokat, akár weboldal, akár mobilalkalmazás formájában. Ez azt jelenti, hogy az egyedülállók harmada-negyede próbált meg társat találni az internet segítségével.
Hamis fogyasztógépek jelentek meg a piacon!

Hamis fogyasztógépek jelentek meg a piacon! 

Végleges fogyás hasról, csípőről, combról, fenékről? Mindezt otthonod kényelmében? Vágás, szúrás és mindenféle kockázat nélkül? Mindez valóban lehetséges egy saját, otthoni kavitációs zsírbontó géppel – ha a megfelelőt veszed meg! Fontos azonban, hogy valóban a megfelelőt vedd meg, mert különben könnyen meglepetések érhetnek.

Hamis gyógyszer a neten! 

Prosztatagyulladásra, illetve a prosztata-megnagyobbodásra ígér szinte teljes gyógyulást egy internetes honlap. A Semmelweis Egyetem nevével visszaélve ajánlják a csodaszert! Ne hidd el!

Erre figyelj, ha okosat ajándékozol a gyerekeknek 

Szinte nincs olyan felnőtt, aki ne használna legalább egyet belőlük - legyen szó munkáról vagy szórakozásról. A kütyük behálózzák az életünket. A gyerekek egyre fiatalabb korban találkoznak a digitális világ nyújtotta lehetőségekkel és egyben veszélyekkel, nem beszélve a legfiatalabb generációról, akik már a virtuális világba születtek bele.

Hagyd, hogy lenyomozzanak! 

Minden alkalommal utánanéznek a HR-esek az álláshirdetésre jelentkezőknek a közösségi oldalakon. Ezért érdemes úgy kialakítani a profilunkat, hogy az pozitív képet fessen rólunk. A legfontosabb az, hogy átjöjjön, az illető tényleg szenvedélyesen szereti azt, amit csinál. A személyes márkaépítést napjainkban karrierépítésre is lehet használni, ugyanis rengeteget nyom a latba, hogy a (leendő) munkaadó mit lát rólunk az interneten.

Hamis a csodagyógyszer! 

A Semmelweis Egyetem nevével visszaélve reklámoznak egy olyan szert, mely garantálja a szív- érrendszeri betegségek „teljes mértékű gyógyulását”. Senki ne dőljön be az ilyen hirdetésnek, és csak az orvos felírta szereket szedje, amiket biztos helyről vásárol!

Fityiszt mutatunk a kukkolóknak! 

Számos veszély fenyegeti gyerekeinket a digitális világban, és sokan nem tudják, mit is tegyenek ellene? Egy nagyon ismert IT-biztonsággal foglalkozó cég praktikusan összefoglalta, mit tehetünk a fiatalokért?

Ki bántja a gyerekemet a digitális térben? 

Egyre hamarabb veszik birtokba az internetet a gyerekek: töltenek fel magukról fotókat, és osztanak meg személyes információkat, amivel aztán könnyen céltáblává is válhatnak. Tudatos szülőként úgy tudjuk a legjobban megóvni gyermekeinket ezektől a veszélyektől, ha amellett, hogy korszerű vírusvédelmi programot használunk azt is megértetjük velük, hogyan lehetnek biztonságtudatosak?

Amitől Wolf Kati is megrettent 

A sztárvilágot sem kímélik a hackertámadások. Angelina Jolie-tól, Emma Watson-on át Jude Law-ig számos közismert személyiség adataival éltek már vissza az interneten, vagy lett áldozata a médiában csak „The Fappening” néven emlegetett bűncselekménynek. De nem kell túl messzire mennünk egy újabb hack-botrányért. Nemrégiben épp az aranytorkú édesanya, Wolf Kati családját figyelték a neten.

Srácok, ez nem mese! 

A gyerekeknél érvényesül a legerősebben a reklámok manipulatív hatása. Csak 9-10 éves korukban válnak elég éretté ahhoz, hogy megkülönböztessék a fikciót a valóságtól, valamint, hogy meglássák az ok-okozati összefüggéseket. A Brand Tester élménypark a megelőzésre és a reklámtudatosságra bíztatja a szülőket.

Fogamzásgátlás interneten? 

Minden gyerek akkor születhessen meg, amikor arra apa és anya készen áll. Ezzel a céllal jött létre a World Contraception Day, azaz a Fogamzásgátlás Világnapja. A mozgalom tíz évvel ezelőtt született. Azóta segíti a fogamzásgátlással kapcsolatos tájékozódást, és a nem kívánt terhességek elkerülését. Az évfordulóra közzé tették legújabb kutatásuk eredményeit.

Szerzői jogok Európa asztalán: videóval 

Megállapodott az Európai Parlament az uniós kormányok tárgyalóival a szerzői jogi törvény internetes használatáról. A törvény garantálja az internetes szólásszabadságot, ugyanakkor rendelkezik arról, hogy a művészek és az újságírók tisztességes fizetést kapjanak a munkájukért. 

Ezt csinálja a gyereked a digitális térben 

A gyerekek 13,2 százaléka 4 óránál is több időt tölt el a világhálón napi szinten a legnagyobb magyar programozóiskola szerint. A 3500 diák válaszaira épült felmérés arra is rámutatott, hogy az internethasználat az életkor emelkedésével folyamatosan nő. De vajon mit takar mindez a gyakorlatban, mi történik a fiatalokkal a digitális térben?

Online parák 

Folytatódik a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság az Internet Hotline jogsegélyszolgálatot népszerűsítő kampánya. Külön weboldalt hoztak létre, amely pontos útmutatókkal segíti azokat, akik jogsértő tartalmakkal találkoznak a legnépszerűbb közösségi felületeken. Az oldalon kedvelt vloggerek saját tapasztalataik alapján mesélnek az online, főként közösségi felületek veszélyeiről, és nem csak tanácsokkal, de egy kvízjátékban jó válaszokért cserébe egyedi fejlesztésű telefontokkal is várják az érdeklődőket. Visszatérnek a tavalyi kampány emoji üzenetei is, hogy egyszerű képi nyelven emlékeztessenek a legfontosabb online viselkedési szabályokra. 

Hetente egyszer iszik száraz vöröset a magyar 

A közösségi médiát is használó magyarok hetente egyszer fogyasztanak bort, akkor is inkább a száraz vörösbort választják. A legkedveltebb a cabernet savignon, a rosé cuvee és a merlot. Borszaküzletben legalább annyian vásárolnak, mint szupermarketben, legritkábban azonban borkimérésben szerzik be a bort. Csak minden 4. ember hozza meg döntését az ár alapján, de a többség ajándéknak a prémium kategóriás borokat választja – többek között ezek derülnek ki a Twickel Szőlőbirtok borfogyasztási szokásokat vizsgáló online kutatásából.

Diplomás negyvenes szinglik vitték a prímet 

Tíz vagy akár öt évvel ezelőtt a hazai társkereső weboldalakon zömében a fiatalabb, huszon- és harmincéves korosztály kereste párját. Ez mára gyökeresen megváltozott, és nemcsak számosságában, de már aktivitásban is a negyven felettiek vették át a vezetést. 

4 jó tipp a tüzifavásárláshoz 

Egyáltalán nem mindegy, hogy mikor, hol, kitől és milyen tűzifát vásárolunk, és persze az sem, hogy mennyiért? A tűzifa ugyanis hiánycikk, ezért érdemes elolvasnunk az alábbi tippeket vásárlás előtt.

Hogy virul a pirula? 

Milyen gyógyszereket részesítünk előnyben? Mely tényezők befolyásolják a gyógyszerpiac változásait? Napjainkban több, egymás mellett élő trend jellemzi ezt az ágazatot. Egyre inkább megfigyelhető a természetes hatóanyag tartalmú készítmények iránti kereslet növekedése. A modern orvoslásban az utóbbi időben tetten érhető a személyre szabottságra való törekvés is, és fontos változás még, hogy a betegek egyre tudatosabbá válnak – állapította meg Eördögh Zsófia egészségügyre, alternatív gyógymódokkal kapcsolatos attitűdökre specializálódott piackutató.

Hízunk, hízogatunk... 

Nem sokan ismerik az új táplálkozási ajánlást, a dietetikusokat hitelesnek, tanácsaikat hasznosnak tartják, de a többség a szakember felkeresésével kapcsolatban az orvosától kér információt. Biztos, hogy itt minden rendben van? Ez derült ki a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége friss online reprezentatív kutatásából, ami a dietetikusok szakmai megítéléséről, és a két éve kiadott táplálkozási ajánlás, az OKOSTÁNYÉR® ismertségéről készült. 

Így kell villámgyorsan eladni egy autót 

Magyarországon átlagosan egy hónapon belül lehet eladni egy használt autót. A legtöbben az interneten hirdetnek, és keresnek, de közhiedelemmel ellentétben nemcsak az ár határozza meg azt, hogy milyen gyorsan történik meg az adásvétel.

Spongyabob és a CNN is sztár a gyerekeknél 

Nemcsak szórakoztató tartalmakra kerestek rá a gyerekek a nyáron, legalább olyan érdeklődést mutatattak a hírportálok iránt. Szívesen kutakodtak az online vásárlási lehetésegek között, és nem ritkán kerestek rá felnőtt tartalmakra is. Ahol a szülők nem blokkolták ezeket előre, ott bizony meg is találták - derült ki egy nálunk is működő, jól ismert nemzetközi kiberbiztonsági vállalat kutatásából.  

3+1 dolog, amit nem gondolnál a 35 év alattiakról 

Spórolósabbak az idősebbeknél a fiatalok – derül ki egy friss kutatásból. Ne menjetek sehova: akadnak ebben további meghökkentő megállapítások is…  Részletesen foglalkozik a 18-35 éves korosztály helyzetével és megítélésével az átfogó, 17 európai országra kiterjedő Cetelem Körkép 2018. Az annyira nem meglepő, inkább riasztó, mennyire lesújtó véleménnyel vannak a 35 év felettiek az Y-generációról: a jellemzésükre használt jelzők 88 százaléka negatív.

Mádai Vivien kisfiának már van tabletje... 

A mai gyerekek már beleszületnek a közösségi média világába, és szüleiket meghazudtoló módon kezelik az okoskészülékeket. Felvetődik azonban a kérdés, hogy mégis hol az a határ, ahol már szabad kezet adhatunk nekik, mikortól elég érettek ahhoz, hogy okos eszközöket kapjanak és kell-e ellenőrizni tevékenységüket. Mádai Vivien, Görög Zita és Tatár Csilla osztotta meg a véleményüket.

Mindenkinek jár az internet 

Jótékonysági akciót indít a Vannet. Egy éven keresztül ingyenes szélessávú internetet ad egy tehetséges, rászoruló dél-dunántúli fiatalnak. A pályázatra május 15-éig lehet jelentkezni.

Vizes rongytól az internetig 

A takarítás mindennapjaink kikerülhetetlen része. Az évszázadok során ez a tevékenység is rengeteg változáson ment keresztül, új eszközök jelentek meg, új elvárások alakultak ki, idővel pedig egyesek számára még hivatássá is vált. Hogy jutottunk el az ősemberektől az olyan online rendelhető takarítószolgáltatásokig?

Az ön háza fölött hány műhold kering? 

Gondolta volna, hogy ma már közel nyolcezer különféle űreszköz kering a föld körül? És hogy ezek közül nem egy rendszeresen megfordul Magyarország felett is, némelyik közülük még szabad szemmel is látható az égen? A legérdekesebb azonban, hogy olyan műholdak is vannak, amelyeket napi szinten használunk, mégsem járnak soha a közelünkben sem.

Mindenki Nessajt keresi! 

A sulin kívüli napok számával egyenes arányban nőnek a youtuberek, bloggerek és vloggerek oldalainak látogatottsági adatai. Miért ne köthetnék össze a fiatalok az izgalmasat a hasznossal és a menőt a szülők kisegítésével.Nekik ad most tanácsot Nessaj.

Internet a felhők felett 

Néhány évvel ezelőtt általános gyakorlat volt az utasszállító repülőgépeken kikapcsoltatni a mobiltelefonokat, elvágva az út közbeni kommunikáció lehetőségét. Ez azonban változóban van: már egyre több légijáraton fedélzeti wifi működik, amire az utasok is csatlakozhatnak.

Kiberbiztonságról gyerekeknek: Mit tehet a szülő? 

Tény, hogy a szülők a legritkább esetben tudnak hasznos tanácsot adni gyerekeiknek a kiberbiztonsággal és általában az online térben történő mozgással kapcsolatban. Ezen a héten országszerte sok iskolában tartanak szakértők előadást a nemzetközi kiberbiztonsági hónap keretében, de vannak fő szabályok, amiket a szülőknek is tudni kell.

Hamis profilok, megvezetett társkeresők 

A Nagy Ő online keresése közben rengeteg csalódás éri az embereket, mert sokan találkoznak hamis információval és/vagy képpel, rosszindulatú linkekkel. Van aki csak egyszerűen valótlant állít magáról, de sok esetben csalók igyekeznek információt kiszedni a gyanútlan áldozattól....De más izgalmak is jöhetnek.

Segítség kell? Kérdezz a wifi-kisokostól! 

Ha gond adódik, és be kell állítanunk telefonunkon a wifit, vagy ha biztonságossá szeretnénk tenni a böngészést csemetéink számára, és se időnk, se türelmünk arra várni, hogy ezt valaki más megcsinálja nekünk, forduljunk a Wifipediához, a UPC új wifi-kisokosához!

5 tipp a gyermekünk lelki egészségéért 

A K&H gyógyvarázs mesedoktorok program a kicsik testi és lelki egészségének támogatójaként öt tippet ajánl a szülőknek arra, hogyan tehetnek gyermekük lelki egyensúlyáért a mindennapokban. Talán ismerős ötletek...?

Legyen a wifi mindenkié! 

  Mindenkit megillet az ingyenes, jó minőségű, reklámmentes internetkapcsolat az európai képviselők szerint. A városban élők könnyebb helyzetben vannak, nem úgy a vidékiek. A parlament már a részleteken dolgozik: a következő két évben 120 millió eurót különítenek el erre a célra.      

Bűvös idegenek és még 6 csapás, ami online leselkedik gyerekeinkre 

A gyermekek véletlenül is kitehetik családtagjaikat az online kockázatoknak, például olyan rosszindulatú programokat tölthetnek le, amelyek a bűnözők számára hozzáférést biztosítanak szüleik bankszámlájához vagy más privát információkhoz. De a kiberjátszótéren még számos fenyegetéssel kell számolniuk...

Jesszusom! Függő a gyerekem? 

Közösségimédia-függő a magyar fiatalok 30 százaléka, naponta átlagosan 1,8 órát töltenek ezeken az internetes felületeken - derül ki a Vodafone Magyarország és az NRC közös kutatásából, amely a közösségi média és online tartalomfogyasztási szokásokat vizsgálta a fiatalabb, Y és Z generáció, a 16-37 évesek körében - adta közre az MTI. 

Lassan tablettel a kezében szülünk gyereket is... 

Minden harmadik magyar akár 7 éves kortól saját digitális eszközöket adna a gyerekek kezébe. A legtöbben azonban korlátoznák azok használatát. Tiltsunk, ellenőrizzünk? Hogyan találjunk egyensúlyt a virtuális és a valós világ között? Mégsem olyan jó a digitalizáció?

Interneten nyomozunk orvosok után 

A megkérdezett magánorvosok 90%-a a magán egészségügyi szektor fejlődéséről és kiélezett piaci versengésről számolt be, amelyben egyre nagyobb szerepe van az online jelenlétnek, illetve a marketingmunkának – derül ki a Praxis Akadémia legfrissebb kutatásából. A legtöbb információt az internetről szerezzük betegségekről, szakorvosokról, és weblapok, illetve ajánlások alapján döntjük el, végül kit keresünk fel egészségügyi panaszainkkal.  

Már több a kütyü, mint az állat otthon 

Manapság a modern otthon radikális változáson megy át, ezzel együtt a háztartások összetétele is, ma már átlagosan 2,4 embert, 0,3 háziállatot és 6,3 csatlakoztatott készüléket találunk lakásonként. A készülékek egyre fontosabb szerepet játszanak a mai otthonokban - derült ki egy felmérésből. 

Minden második budapesti jár múzeumba 

Kórusok éjszakája, Múzeumok éjszakája, Színházak éjszakája mind-mind már országos méretűvé és jelentőségűvé nőtt események, bár e kulturális szórakozási formákat a többség egy szűk réteg privilégiumának gondolja. Egy 2016-os kutatásból viszont az derült ki, hogy a múzeumok és kiállítások látogatása a lakosság mintegy harmadának jelent kikapcsolódást.

Elképesztő, mit néz a gyerek! 

Kevesebbet kommunikálnak a gyerekek világszerte - derült ki a Kapersky Lab legújabb,  a gyerekek számítógép-használati szokásairól szóló jelentésből. Az elemzés azt mutatja, hogy alapvetően a fiatalok elsősorban játszanak a világhálón, és több hozzáférésük van a felnőtt tartalmakhoz, mint egy évvel ezelőtt! Sőt, több oldalt nyitnak meg, amelyek a kábítószerekről, az alkoholról és a cigarettáról szólnak. Ez utóbbi téma különösen az észak-amerikai, és a nyugat-európai fiataloknak fontos.