Életforma.hu

ÉLET-MÓD

Igyál inkább gyakrabban, keveset!

A folyadékhiányt testünk jobban megsínyli, mint a levegőhiányt. Ha 6 százalékkal kevesebb oxigénhez és levegőhöz jutunk, legfeljebb megszédülünk.

Ha azonban ugyanennyivel csökken szervezetünk folyadéktartalma, ezt testi és szellemi erőnlétünkön sokkal jobban megérezzük. Tíz kg-ra számítva naponta 2-4 dl. vizet kellene fogyasztanunk, és nagyobb megterheléskor ügyelni kellene arra, hogy emeljük a folyadék mennyiségét. A magas hőmérséklet és a légkondicionáló gyorsabban elvonja szervezetünkből a nedvességet. Legjobb kis adagokban, de gyakrabban inni akkor is, ha nem érzünk szomjúságot. Az lenne az ideális, ha délig legalább egy liter folyadékot fogyasztanánk el. Egy egészséges ember napi folyadékmennyisége egyébként 2,5 liter.

Sajnos még mindig a nagyon sok ásványi anyagot tartalmazó vizeket helyezik előtérbe a vásárlók. Sokan meg vannak győződve arról, hogy a palackozott víz csak úgy adható el, ha sok ásványi anyagot tartalmaz, pedig tudni kell, hogy nagyon megterheli a szervezetet. Kiegyensúlyozott táplálkozás esetén a szervezet hozzájut a megfelelő mennyiségű ásványi anyagokhoz, s nem kell külön bevinni.

Kinek fontos a folyadék?

A gyerekeknek különösen fontos a tiszta víz. A szülő egyik feladata, hogy biztosítsa nekik a rendszeres folyadék-utánpótlást. A kicsi ugyanis később érzi a folyadékhiányt, mint a felnőtt. Testsúlyra átszámítva a gyereknek 4-5-ször több folyadékot kell innia, mint a felnőttnek. Jó szem előtt tartani, hogy a sok ásványi anyagot tartalmazó italok székrekedést és ödémát okozhatnak.

Idős korban állandóan és rendszeresen kell folyadékot inni. Hasonlóan, mint a gyerekek, az idősek sem érzik nagyon a szomjúságot. Ha az idős ember egészséges, akkor elég naponta 1500-2000 ml kalóriamentes folyadékot elfogyasztania. Különösen szív- és vesebaj esetén kell kikérni az orvos véleményét, ha valaki ásványi anyagokat tartalmazó folyadékot szeretne fogyasztani.

Mikor fontos a folyadék?

A nagyobb összpontosítás - mondjuk autóvezetés és sport - növeli a folyadékszükségletet. Ám balesetveszélyes, ha sportolás vagy vezetés közben kell felnyitni a flakont, és inni belőle.

Ha egyszer felnyitottuk, nem kell visszazárni, és mégis nyugodtan ihatunk belőle. Higiénikus, csak a szánkat érinti, kezünket nem, s a szennyeződés nem jut a szervezetbe.

A vízhiány dehidratációhoz vezethet. Már enyhébb formája is csökkentheti az energiát, és lehangolttá, erőtlenné tehet, csökkenheti a testi és szellemi teljesítményt. A vese kevesebb vizet választ ki, csökken a szervezet víztartalma, fejfájás, szédülés jelentkezhet, a vér besűrűsödik, hányinger alakulhat ki, a nyelv kiszárad, az ajkak kicserepesednek. Ügyelni kell arra, hogy a folyadékot egész napra elosztva, mértékkel fogyasszuk, mert a belekben óránként 2 dl folyadéknál több nem tud felszívódni.

forrás: www.ujszo.com


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.