1. Nem indokolt testsúly-csökkenés
Ha ok nélkül elkezdünk fogyni, érdemes orvoshoz fordulni, írja az msn.com. Persze egy-két kiló ide vagy oda nem számít, de ha egy hónapon belül eltűnik normális, megszokott testsúlyunk öt százaléka, akkor gyanakodnunk kell, hogy valami nincs rendben. Ha ekkor még nem megyünk doktorhoz, és hat-tizenkét hónapon belül elvesztjük súlyunk tíz százalékát, már nem várhatunk tovább. Sok minden okozhat ilyen tünetet, például a pajzsmirigy túlzott működése, depresszió, májbetegség, rák, táplálék felszívódási zavarok.
2. Állandó láz
Ha normális immunrendszerrel rendelkezünk, és nem állunk semmilyen kezelés alatt, de hőmérsékletünk lázzá emelkedik, egy héten belül mindenképpen orvoshoz kell fordulnunk. A láz mellett a hidegrázás is árulkodó lehet. Ha olyan betegségben szenved valaki, amelyre az immunrendszert gyengítő gyógyszereket kap, a láz nem lehet megbízható tünet, de ezt a kezelőorvos úgyis elmondja. Az állandó láz utalhat rejtett fertőzésre, ami egy foggyulladástól kezdve húgyhólyag fertőzéstől bármi lehet. Lehet azonban reakció bizonyos gyógyszerekre, de mutathat komolyabb betegséget, akár rákot is.
3. Légszomj
A légszomj, a levegő kapkodása légzési problémákra utalhat. Persze ha edzés után kapkodjuk a levegőt, vagy bedugult az orrunk, és azért nem jutunk lélegzethez, azt nem jelent semmit. Ha azonban nincs egyértelmű oka ennek, keressük fel orvosunkat. Utalhat többek között tüdőbajra, légcsőhurutra, asztmára, szívproblémára, szorongásra, pánikra, tüdőgyulladásra, tüdőembóliára, magas vérnyomásra.
4. A székelési szokások ok nélküli megváltozása
A következő tünetetek miatt mindenképp érdemes felkeresni orvosunkat:
- két napnál tovább tartó súlyos hasmenés
- egy hétig tartó enyhe hasmenés
- több mint két hetes székrekedés
- megmagyarázhatatlan székelési kényszer
- véres hasmenés
- fekete, kátrányos színű széklet
A változások utalhatnak bakteriális fertőzésre, vírusra, esetleg élősködőre. Egyéb bélbetegségek, súlyos esetben rák is előfordulhat. Szorongásos betegségeknél is jelentkezhetnek ezek a tünetek.
5. A mentális állapot megváltozása
A következő tünetetek miatt mindenképp érdemes felkeresni orvosunkat:
- zavaros gondolkodás
- tájékozódási zavar
- hirtelen agresszív viselkedés
- hallucinációk
A viselkedésben vagy gondolkodásban bekövetkező változások nem feltétlenül mentális problémák miatt következnek be. Utalhatnak fertőzésre, fejsérülésre, alacsony vércukorszintre. A nemrégiben szedni kezdett gyógyszerek is okozhatnak ilyen tüneteket.
6. Erős fejfájás (különösen, ha 50 éves kor körül új tünetként jelentkezik)
A következő tünetetek miatt mindenképp érdemes felkeresni orvosunkat:
- Hirtelen jelentkező, nagyon erős fejfájás
- Fejfájás, melyet láz, reumás nyakfájás, kiütés, szellemi zavar, látászavar, gyengeség, zsibbadás, beszédnehézségek, rágási zavarok kísérnek
- Fejfájás, amely egy fejsérülés után jelentkezik, esetleg rosszabbodik
Ezeket a tüneteket okozhatja ütés, gyulladás, agyhártyagyulladás, agyi daganat, verőértágulat vagy vérzés egy fejtrauma után.
7. Rövid távú látásveszteség, beszéd- vagy mozgászavar
Ilyen tüneteknél nem érdemes várni, azonnal orvoshoz kell fordulni. Akár az agyvérzés tünetei is lehetnek:
Hirtelen gyengeség, arczsibbadás, kar vagy láb elgyengülése
Hirtelen sötétség, látászavar
Beszédzavar, vagy szövegértési zavar
Hirtelen, erős fejfájás
Hirtelen szédülés, esés
8. Villanások
Ha hirtelen villogó fényeket kezdünk látni, talán a retinánkkal van valami baj. Azonnal forduljunk orvoshoz, hogy az érintett szemet kezelni lehessen.
9. Telítettség érzése nagyon kevés étel elfogyasztása után
Ha sokkal hamarabb eltelünk, mint az normális lenne, és émelygünk, hányingerünk van, egy hétnél tovább semmiképpen ne halogassuk az orvost. Sok lehetséges oka lehet, beleértve a hasnyálmirigy- rákot, gyomorrákot és petefészek-rákot.
10. Égő, piros, dagadt ízületek
Ezek a figyelmeztető jelek utalhatnak fertőzésre, ami figyelmet igényel. Meg kell óvni az ízületet, meg kell akadályozni, hogy a baktériumok terjedjenek. Másik ok lehet a köszvény vagy valamilyen ízületi gyulladás.