Orvos cikkek

A női szépség egy orvos szemével
A szépség szubjektív, hiszen mindenki más és más szűrőn keresztül látja a világot, és ítéli meg ezáltal a női szépséget.

Ma van a Szív Világnapja - fókuszban a szívbetegségek
Szeptember 26-a a Szív Világnapja, amely az egyik vezető haláloknak számító szívbetegségekre hívja fel a figyelmet. Hazánkban annyian halnak meg szívbetegségben, mint rosszindulatú daganat következtében.

„Csodaszerek” egy kattintásra?
Életünk jelentős része a digitális térben zajlik, ahogy mondják: semmi sincs két kattintásnál messzebbre. A vírushelyzet erre még csak rátett egy lapáttal. A vásárlások nagy részét is interneten intézzük, legyen szó műszaki cikkről, ruháról vagy éppen élelmiszerről. Sőt, akár gyógyszerről! Ám a szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy míg előbbieknél "csak" bosszúságot okoz a nem megfelelő minőség, a gyógyszerek esetében komoly egészségkárosító hatása lehet, ha nem azt vesszük és esszük, amire valóban szükségünk lenne.

Kijárási korlátozás
Kijárási korlátozást vezetnek be Magyarország egész területére március 28. és április 11. között. Két héten keresztül az otthonokat, a lakóhelyeket csak munkavégzés vagy az alapvető szükségletek ellátása céljából lehet elhagyni - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádióban.

Borzalmas a hideg és a szmog együtt
Leginkább a fül-orr-gégészeti megbetegedések fenyegetik a városban élőket. Amit sokszor egyszerű megfázásnak hiszünk, az valójában baktérium okozta fertőzés is lehet, és komoly légúti huruttá, mandulagyulladássá, vagy akár arc- és homloküreg-gyulladássá is fokozódhat. Nem jelent igazán védelmet az sem, ha a kritikus időszakban otthon maradunk, hiszen a kórokozók a lakás melegében is utolérhetnek. Fontos, hogy ne kezeljük félvállról az első tüneteket, és igenis csináljunk nagy problémát egy kis megfázásból.

Fújd ki rendesen!
Igenis el lehet kapni a náthát, és ha nem figyelünk oda, akár középfülgyulladást is okozhat. Ezért is nagyon fontos, hogy ne vegyük félvállról a betegséget, és ha megtehetjük, maradjunk otthon pár napig. Dr. Tóth Eszter, a Duna Medical Center fül-orr-gégész szakorvosa elmondja, hogyan keveredjünk ki minél előbb a náthából, hogyan fújjunk helyesen orrot, és mikor használjunk orrcseppet.

Auschwitz, végállomás
Eddy de Wind zsidó orvos önként jelentkezett abba a hollandiai gyűjtőtáborba, ahová édesanyját deportálták. Azt remélte, hogy így megmentheti az asszonyt Auschwitztól, de tévedett. Eddy de Wind könyve a legelső Auschwitz-beszámolók egyike, amit a csak nem sokkal korábban átélt borzalmak és maga a nyers valóság tesz átütő erejűvé. Jelenlegi ismereteink szerint ez az egyetlen memoár, amelyet teljes egészében az auschwitzi haláltáborban írtak.

Hogyan válassz diétát? – 5 tipp az orvostól
A legtöbben már tudjuk, hogy az egészséges életmódhoz milyen ételeket és italokat kell kerülnünk. Abban sokkal bizonytalanabbak vagyunk, hogy mit és mikor ehetünk. Sokan tisztában vannak azzal is, mennyi ételt kell enniük a fogyáshoz, azonban azt már kevesebben tudják, milyen tápanyagösszetétellel tudják elérni, hogy zsírból fogyjanak, és így a karcsúbb alak mellett energikusak és egészségesek is maradjanak. A rosszul megválasztott fogyókúrák sokszor hatástalanok vagy hatásuk rövid távú, de ha sikert érünk is el velük, a fogyás történhet úgy is, hogy ártunk a szervezetünknek.

Vagy én vagyok utálatos, vagy az idő
Gyakran vagyunk lehangoltak, kedvetlenek az őszi borongós, hűvös időben, és ez a korai sötétedés miatt egyre csak fokozódik. Ilyenkor sokszor mondjuk magunkra, hogy depressziósak vagyunk, ám jellemzően ez az állapot néhány napon belül elmúlik. Aggódnunk akkor kell, ha hosszabb idő után sem tudunk kimozdulni a letargiából. Mikortól beszélhetünk depresszióról, és milyen tünetek miatt gyanakodhatunk a betegségre?

Prűd kismamagondokról nyíltan
Lehet-e szeretkezni terhesség idején, vagy okozhat-e nagyobb gondot a méhszájseb a kismamának? Nos, e két témában rengetek tévhit kering, amit a kismamák sajnos egymás között, a rendelőben beszélnek meg, nem az orvosukkal. Akkor most lássunk tisztán Ratkó Tünde szülésznő segítségével.
Alzheimer egy feleség szemével
Kampányt indított a kanadai Alzheimer Társaság most januárban, mellyel az Alzheimer-kórral kapcsolatos hozzáállást szeretnék megváltoztatni. Ennek keretében személyes történeteket tesznek közzé olyan hétköznapi emberektől, akik valamilyen módon érintettek az Alzheimer-kórban vagy más demenciában.
5 magyar applikáció, ami feltétlenül kell Neked
Költségtervezés, könnyebb parkolás, szórakozás bárhol, bármikor, egészség és gasztrónomia? A hazai IT és startup szcéna mindegyikre kitermelt már egy jó megoldást, ami alapján összegyűjtöttünk neked 5 magyar fejlesztésű hasznos és egyszerűen kezelhető, magyar nyelvű alkalmazást!
Ne spórolj a gyerek cipőjén!
Bár felnőttkorban sem mindegy, milyen cipőt hordunk, különösen fontos ez a kicsik körében. A gyermekkori ortopédiai problémákat megfelelő cipővel és erősítő gyakorlatokkal könnyedén lehet kezelni. Ha azonban nem foglalkozunk velük, későbbi, akár súlyosabb lábdeformitásokat idézhetünk elő.
Hogy virul a pirula?
Milyen gyógyszereket részesítünk előnyben? Mely tényezők befolyásolják a gyógyszerpiac változásait? Napjainkban több, egymás mellett élő trend jellemzi ezt az ágazatot. Egyre inkább megfigyelhető a természetes hatóanyag tartalmú készítmények iránti kereslet növekedése. A modern orvoslásban az utóbbi időben tetten érhető a személyre szabottságra való törekvés is, és fontos változás még, hogy a betegek egyre tudatosabbá válnak – állapította meg Eördögh Zsófia egészségügyre, alternatív gyógymódokkal kapcsolatos attitűdökre specializálódott piackutató.
Azért a rántott csirkét még ne dob ki!
Hitted volna, hogy létezik vegán triatlonista? Érdekel, hogy mik a legújabb orvosi ismeretek a növényi alapú táplálkozásról? Fontolgatod, hogy átállsz a vegán életmódra, de nem tudod, hogy kezdj bele? Szeretnéd megelőzni a cukorbetegséget, a magas vérnyomást, vagy kigyógyulni belőle, és kíváncsi vagy, mit tehetsz magadért? Már húsmentesen élsz, és néhány új receptre vágysz? Akkor 2018. szeptember 8-9-én a budapesti Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központban a 22. VEGETÁRIÁNUS FESZTIVÁLon a helyed! Az ingyenes rendezvény táplálkozási szakemberek előadásait, vegetáriánus ételkóstolókat, öko- és bio szemléletű termék-bemutatókat kínál - nem csak vegetáriánusoknak! Az esemény idei arca Kowa, aki több mint 16 éve maga is húsmentesen él.
Bedagadt a lábam trombózis után! Mit tehetek?
Trombózis után bedagadt a betegségben érintett lábam, mi a teendő - kérdezte olvasónk. Leggyakrabban a második és azt követő trombózis oka mindig az első. Amennyiben az első trombózis alkalmával a vénabillentyűk tönkrementek, akkor – alvadásgátlás nélkül, és egyéb rizikófaktorok fennállása esetén – mindig kialakulhat újabb trombózis. Prof. Dr. Blaskó György belgyógyász, klinikai farmakológus, a Trombózisközpont orvosa válaszolt.
Jön a nyár, és nem tudsz lefogyni? Segítek!
Lassan egyre melegebbre fordul az idő, így egyre inkább felváltják a vastag, sokat takaró ruhadarabokat a lenge, többet mutató fazonok. Éppen ezért sokan különböző diétákba kezdenek, és nekiállnak mozogni, hogy formába hozzák magukat a nyárra. Sajnos azonban előfordulhat, hogy azok a plusz kilók nem akarnak eltűnni, bárhogy is próbálkozik az ember. Dr. Lőrincz Ildikó, a Budai Endokrinközpont endokrinológus-nőgyógyásza ekkor azt javasolja, hogy érdemes lenne hormonvizsgálatokkal megbizonyosodni arról, hogy nem lehet-e, hogy hormonzavar okozza a problémát.
Lehet, hogy meddő vagyok?
A családra vágyó nők többsége egy idő után – ha sikertelen a próbálkozás – elkezd gyanakodni, hogy valami esetleg nincs rendben. Sajnos azonban viszonylag kevesen tudják, hogy mikor is érdemes szakemberhez fordulni, mennyi az az idő, amit érdemes megvárni, és hogyan is lehet fokozni az esélyeket. A Témában Ratkó Tünde szülésznő segít.
Csikorgatod a fogad? Megmondom hova menj!
Vannak olyan tünetek, amelyek hátterében nem is sejtjük, hogy fogászati problémák állnak. Fogcsikorgatást, fej- és nyakfájdalmat, migrént, fülzúgást, vagy nyugtalan, rossz alvást is okozhat ugyanis, ha elmozdul eredeti helyzetéből az állkapocsízületünk. Ennek a pici ízületnek - az izmok, szalagok és fogak mellett - fontos szerepe van a rágás és a beszéd bonyolult állkapocs mozgásainak biztosításában. Emellett összekapcsolja az állkapcsot a koponyával. A gnatológus szakember szerint alapos, az egész testet érintő felmérés szükséges, hogy megszüntessék az állkapocsízülettel kapcsolatos problémákat.
Ez most ne menjen az agyadra!
Számos szerv és folyamat működését befolyásolja a vérnyomás, és ez a megállapítás fordítva is igaz: számos szerv és folyamat hatással van a vérnyomás alakulására is. Éppen ezért nagyon fontos a rendszeres, otthoni és orvos általi vérnyomás-ellenőrzés és szükség esetén a megfelelő beavatkozás. Ez az enyhébb esetekben elsősorban életmódváltást, súlyosabb esetekben az életmódváltás mellé csatlakozó gyógyszeres kezelést jelenti, amelyet aztán rendszeresen kontrollálni szükséges – hangsúlyozza dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája.
Ne hanyagold el az egyszerű náthát!
Tél végén, tavasz elején gyakran látunk magunk körül náthás, tüsszögő embereket. Még az influenzajárvány sem múlt el, amely több napra is ágyba dönthet minket. A megfázás és az influenza tünetei gyakran hasonlóak, ám vannak olyan panaszok, mint például az ízületi fájdalom vagy a magas láz, amelyből egyértelműen tudhatjuk, hogy bizony nem egy egyszerű náthával van dolgunk. Ám ha megússzuk a komolyabb betegséget, az nem jelenti azt, hogy nem kell foglalkoznunk a tünetekkel, és hogy néhány napon belül teljesen egészségesek leszünk. Miért fontos, hogy ha betegek vagyunk, elmenjünk orvoshoz?
Árthat a baba szemének az ultrahang?
Nagyon sok kismama tart az ultrahang-vizsgálattól. Ennek oka, a sok rémhír annak káros hatásairól. Pedig ezeknek nincsen alapjuk, ahogyan azt Ratkó Tünde szülésznő elmondja Nektek, és blogjának, a ratkotunde.hu-nak.
Még mindig másnapos vagy? Nem biztos, hogy a bor az oka!
Valahányszor megiszom, akár csak egy kis pohár bort is, irracionálisan komoly másnapos tüneteim lesznek. Az ünnepi időszakomat is végig kísérte a hányinger, migrén, hasfájás és rosszullét. Ha e mondatok ismerősen csengenek, dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosának sorai magyarázatot adhatnak a zavaró tünetekre.
Kék-zöld foltok! Megvertek?
Előfordulhat, hogy a véralvadásgátló terápiát a betegnek élete végéig alkalmazni kell, hogy elkerülhesse az újabb trombózis kialakulását. Igen ám, viszont sokaknak problémát okoz, hogy a készítmény szedése során kék-zöld foltok tarkítják a bőrüket. Prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük arról, vajon mi minden állhat a gyakori panasz hátterében.
Az orvos figyelme is gyógyít
Nemrégiben bebizonyosodott, hogy nem csak a gyógyszerek képesek csökkenteni a betegek fájdalmát, de a bizalomgerjesztő orvosi jelenlét is. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakembere a szakértelem és az empátia jelentőségéről beszélt.
A porc újjáépítése nem csodaszerekkel serkenthető
Amikor a porckopás miatti fájdalmat tapasztaljuk, sok mindent hajlandóak vagyunk kipróbálni, csak hogy megszabaduljunk a kínzó érzéstől. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista a valóban hatásos eljárásokra hívta fel a figyelmet.
Hoppá! Itt az uberdoki!
Már működik a MediCall. Csak le kell tölteni egy applikációt az okostelefonodra, és a nap 24 órájában bármikor hívhatsz orvost vagy gyerekorvost! Ha kell, szakorvossal is konzultálhatsz anélkül, hogy előtte kivárnád a sorodat a háziorvosi rendelőben egy beutalóért.
Trombózisom volt a repülőút után. Mit tegyek?
A repülőutak – akárcsak hosszabb busz/autó/vonatút - jelentősen megnövelik a trombózis kialakulásának kockázatát az arra hajlamosaknál, ezért olykor előfordulhat, hogy a nyaralás tragédiába, kórházi tartózkodásba torkollik. Amennyiben az életveszély elhárult, úgy a betegnek a jövőben több tényezőre is kiemelt figyelmet kell fordítania. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája ezekről ad tájékoztatást.
Interneten nyomozunk orvosok után
A megkérdezett magánorvosok 90%-a a magán egészségügyi szektor fejlődéséről és kiélezett piaci versengésről számolt be, amelyben egyre nagyobb szerepe van az online jelenlétnek, illetve a marketingmunkának – derül ki a Praxis Akadémia legfrissebb kutatásából. A legtöbb információt az internetről szerezzük betegségekről, szakorvosokról, és weblapok, illetve ajánlások alapján döntjük el, végül kit keresünk fel egészségügyi panaszainkkal.
Elhunyt porcsejtek nógatása
40 év felett sokan ismerik a porckopás miatt jelentkező térdfájdalom érzését. A szinte népbetegségnek számító porckopás okairól, megelőzéséről és egy innovatív, a porc újjáépítést serkentő kezelésről dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista beszélt.
Nem bírja a gyerek a meleget? Betegség is okozhatja!
Az igazán forró nyarakat ez emberek zöme nehezen viseli. Ilyenkor keressük az árnyékot, az enyhet adó szelet vagy a légkondicionált helyiségeket. Egyes esetekben azonban nemcsak arról van szó, hogy egyszerűen tombol a kánikula. Ha a gyermeke a normálisnál rosszabbul viseli a meleget, akkor betegség is állhat a háttérben. A témában dr. Tar Attilát, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusát kérdeztük.
Nem elég a pihentetés bokaficam után
Csak legyintünk, ha egy óvatlan pillanatban bokaficamot szenvedünk. Azt gondoljuk, hogy a pihentetés, a jegelés majd megoldást jelent. Az ortopéd szakorvos szerint azonban egy bokarándulás után sokkal nagyobb is lehet a baj, hiszen idővel porcelhalás is kialakulhat.
Nem kell eret vágni!
Bár a lakosság nagyjából 30-35 százaléka érintett valamilyen fokú visszértágulatban, elenyésző azok aránya, akik rászánják magukat a műtétre. Mindez talán érthető is, hiszen nagyon sok a tévhit ezzel kapcsolatban, pedig a fejlett orvostudománynak és technikai háttérnek köszönhetően sokkal egyszerűbb a panaszoktól megszabadulni, mint azt sokan gondolják.
Vannak anyajegyeid? Azonnal ellenőriztesd!
Úgy néz ki, mint egy ártatlan kis pötty a bőrödön, de nem az! Életet menthet, ha tudod, hogyan ismerd fel a melanomát! Magyarországon évente 2000 új, ilyen tipusú megbetegedést diagnosztizálnak. Kevesen tudják, hogy ez a daganatos betegség az esetek többségében genetikai eredetű, és korra, nemre való tekintet nélkül bárkinél előfordulhat. Pánikra azonban nincs ok, hiszen ha időben felfedezzük, 100%-ban gyógyítható és túlélhető. Dr. Horváth Béla bőrgyógyász szakorvos, a MelanomaMobil bőrgyógyászati szűrőközpont vezetője segítségével alább összefoglaljuk a legalapvetőbb tudnivalókat.
Bújj ki a bőrödből!
Természetes, hogy a téli hónapokban kissé megfakul, megkopik a bőrünk, erőteljesebben látszanak a bőrhibák és az öregedés nyomai. Sutka Beáta, az Oxygen Medical Ultherapy szakértője szerint azonban vannak olyan módszerek, amelyekkel kívülről-belülről támogathatjuk a bőrfeszesítés folyamatát.
Minden, amit csak a szójáról tudnod kell!
A szója egészségre gyakorolt hatása viták tárgya. Ennek fő oka a szója izoflavonokkal a fitoösztrogénekkel kapcsolatos tévhit, illetve az, hogy nem mindegy a feldolgozás módja. Dr. Gulyás Tamás mondja el, mi az, amit a szójáról érdemes tudni.
Kagylózz, picim!
A halláskárosodás az egyik leggyakoribb fejlődési rendellenesség. Ha időben felismerjük, és a megfelelő kezelést is megkapja a kicsi, a gyermek meg tudja értetni magát, és később gond nélkül be tud illeszkedni a társadalomba. Nézzük, hogy mely esetekben kell nagyon odafigyelni és milyen módszerekkel lehet megvizsgálni az újszülöttek hallását?
Azonnal tépd szét a szoláriumbérleted, ha kedves az életed!
Magyarországon évente 2000 új melanomás megbetegedést diagnosztizálnak. Kevesen tudják, hogy ez a daganatos betegség az esetek többségében genetikai eredetű, és korra, nemre való tekintet nélkül bárkinél előfordulhat. Pánikra azonban nincs ok, hiszen ha időben felfedezzük, 100%-ban gyógyítható és túlélhető. Dr. Horváth Béla bőrgyógyász szakorvos, a MelanomaMobil bőrgyógyászati szűrőközpont vezetője segítségével összefoglaljuk a legalapvetőbb tudnivalókat.
Türelemjáték a várótermekben
Sok beteg, kevés orvos, megnövekedett várakozási idő. A legtöbb kórház, mentőállomás vagy gyermekorvosi rendelő nemcsak a saját, de a környező települések kis betegeit is gyógyítja, és ügyeletként is funkcionál. A várakozási idő emiatt akár az egy órát is meghaladhatja – derül ki a K&H gyógyvarázs program keretében végzett országos felmérésből.
Kongóban gyógyít a magyar Albert Schweizer
Külföldre ment egy magyar orvos, Dr. Hardi Richárd. De nem Angliába vagy Németországba a jobb és biztonságosabb jövőért, életért, hanem Kongóba. Álma, hogy adományokból létre hozzon egy szemészeti központot. Szervez, épít, és közben műt, mert aki a dzsungelben nem lát, az nem lesz hosszú életű...
Akarunk-e képzett betegek lenni?
Nagy örömmel vettük a meghívást a Park Kiadó gondozásában megjelent könyv, Rangos Katalin A képzett beteg című könyve Kossuth Klubbéli bemutatójára, mert az előzetes tájékozódás után biztosak voltunk benne, hogy Rangos könyve nemcsak súlyos hiányokat próbál pótolni, de olvasmányos és közérthető is lesz!
8 végzetes hiba, amit fogyózáskor elkövethetsz
Ha fogyásról van szó, akkor mindenki szeret tanácsokat osztogatni, vagy bedobni egy sztárdiétát. Azt viszont sokan elfelejtik, hogy mindannyian mások vagyunk. Máshogy élünk, másképpen gondolkodunk, más életmódot folytatunk, különbözőek az adottságaink, betegségeink, így általánosan érvényes recept nincs a fogyásra. Éppen ezért most Dr. Gulyás Tamás életmódszakértő orvossal igyekeztünk 8 olyan végzetes fogyókúrás hibát összegyűjteni, amelyekből okulva megpróbálhatod kialakítani a számodra megfelelő programot.
Makacs nyakas problémák
A felső végtag, a nyak, a váll rendkívül mozgékony testrészeink, amelyek összetett funkciót látnak el, és naponta nagy terhet cipelnek. Ez a probléma leginkább a vállövet tartósan terhelő foglalkozásokat űzőket (fodrász, kozmetikus, számítógéppel dolgozók) érinti. Ha a beteg nyaktáji panaszokkal fordul szakorvoshoz, a diagnózis pontos felállítása után a legfontosabb feladat az aktív fájdalomcsillapítás, a nyak izmaiban fellépő funkciózavarokat pedig gyógytornával lehet ellensúlyozni – tudjuk meg Dr. Arnold Dénes Arnoldtól, a Fájdalomközpont aktív fájdalomspecialistájától.
Mutasd meg, miért ő a csodadokid!
Különleges módon hívja fel a hazai gyermekorvosok áldozatos munkájára a figyelmet - a Házipatika.com. A Csodadoki rajzpályázatra 5-12 esztendős gyerekek rajzait várják, melyeken a szívüknek kedves gyógyítókkal kapcsolatos legkedvesebb élményeiket örökíthetik meg.
9 elszánt nő, akik valóban aranyat érnek
Észrevétlenül, a háttérben teszik a dolgukat és nem is gondolnak arra, hogy munkájukkal az egész társadalom jólétének megteremtéséhez és fenntartásához járulnak hozzá nap mint nap. Ők 9-en az idei Richter Aranyanyu Díj díjazottjai. Ismerd meg őket!
5 ok, ami véres székletet okozhat csecsemőknél
Nagy riadalmat kelt a szülőben, ha a pelenkán véres, vagy nyálkás székletet lát. A problémát azonnal jelezni kell a védőnőnek és a gyerekorvosnak, főként, ha a baba láthatóan nincs jól, mert a véres széklet néha súlyos állapotot is jelezhet. Dr. Polgár Marianne gyermekgyógyász, gasztroenterológust, a Budai Allergiaközpont főorvosát az ijesztő jelenség lehetséges okairól kérdeztük.
Ezt tedd, hogy felvehesd az új szoknyád!
A mára elavult, hagyományos visszérműtéteket altatásban végezték, kötözéssel, varratszedéssel és akár több hetes munkakieséssel jártak. A rádiófrekvenciás műtéteknél az altatást már felváltotta a bódítás, a műtét utáni regeneráció pedig pár napra csökkent. A fejlődés azonban nem állt meg, mára olyan műtéti technika áll az érintettek részére, amelynek segítségével helyi érzéstelenítésben, mindössze pár óra alatt megszabadulhatnak a kitágult visszerektől és utána visszatérhetnek mindennapi tevékenységeikhez. Dr. Sepa György, a Trombózisközpont érsebésze a visszerek elleni technikákról beszélt, köztük a legmodernebb eljárásról, a ragasztásos visszérműtétről.
Hoppá! Már nem is orvost hívunk?
Lesújtó véleménye van az embereknek a hazai egészségügyről. Az egyik biztosító társaság felméréséből kiderül, hogy baj esetén a legtöbben nem is hívják a háziorvosukat. Sokan szívesen fogadnák, ha munkahelyük a cafeterián belül adó- és járulékmentes egészségbiztosítást adna, de a munkaadók erre nem gondolnak.