Életforma.hu


Akkor most ki mehet a víz alá?

Akkor most ki mehet a víz alá? 

Egyre nagyobb népszerűségnek örvendő sport a búvárkodás, hiszen egy teljesen más világ tárul a szemünk elé. Bár az ősz már beköszöntött, a mediterrán partoknál még annyira meleg a tenger, hogy akár október végéig elindulhatunk kedvenc tengerünkre. Az egészségmegőrzéshez mindenféle sportolás erősen javallott - így a búvárkodás is -, ám felvetődhet a kérdés, hogy mi van akkor, ha már egy régi búvárnál kiderül, örökletes trombofíiával küzd? Vajon elkerülhető megfelelő óvintézkedésekkel a trombózis? Vagy teljesen le kell mondani a merülésről? A kérdést prof. Blaskó György, a Sportorvosi Központ véralvadási specialistája válaszolja meg.
Menstruációs zavarokat is okozhat az ösztrogéndominancia

Menstruációs zavarokat is okozhat az ösztrogéndominancia 

Kínzó fejfájás, vizesedés, szédülés, menstruációs problémák, ingerlékenység-szerteágazó tünetek, és látszólag semmi közük egymáshoz, ám a hormonális egyensúly felborulását jelezhetik. Az ösztrogéndominancia egyre több nőt érint manapság, és a közhiedelemmel ellentétben nemcsak a menopauza tájékán jelentkezik. Dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászát a probléma kezeléséről kérdeztük.
Nem csak növényevőknek!

Nem csak növényevőknek! 

A 20. Vegetáriánus Fesztivált a hétvégén, augusztus 27-28. között a Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központban rendezik meg. Táplálkozási tanácsokat, csoportos jógát, relaxációs foglalkozásokat, valamint makrobiotikus és vegetáriánus ételkóstolókat, öko- illetve bio szemléletű termék-bemutatókat kínálnak a szervezők - nem csak vegetáriánusoknak!
Hölgyeim, az 5 centis a tuti!

Hölgyeim, az 5 centis a tuti! 

A nyári szabadság alatt nagyon fontos a helyesen megválasztott lábbeli, hiszen egy városnézést, vagy kirándulást, csak akkor lehet igazán élvezni, ha a programot nem árnyékolja be a lábfájdalom. - Sajnos naponta találkozom a cipők számlájára írható rendellenességekkel, pedig egy jól megválasztott lábbelivel, lábaink egészsége megőrizhető, az időben kezelt panaszokkal pedig a komolyabb beavatkozások elkerülhetők - mondja Dr. Arnold Dénes Arnold, a Fájdalomközpont fájdalomspecialistája.
Életmentő lehet a véralvadásgátló

Életmentő lehet a véralvadásgátló 

Az idő előrehaladtával sokaknál jelentkeznek szívritmuszavarok, melyek kisebb mértékben az egészségeseknél is előfordulnak olykor, általában extra ütés formájában. A súlyosabb ritmuszavarok leggyakoribb esete a pitvarremegés, azaz a pitvarfibrilláció, mely olyan szövődményeket okozhat, mint pl. az embólia. Hogy miként lehet ezt elkerülni, arról prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistája beszél.  
Aki először boncolt nőt

Aki először boncolt nőt 

Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia közös szelvényes bélyeg kibocsátásával emlékezik meg nagyjeszeni Jeszenszky János születésének 450. évfordulójáról. A postabélyeget és a hozzá kapcsolódó szelvény kreatív tervét Lucas Kilian német grafikus 1618-ban készült motívuma alapján Rostoka László (Vladislav Rostoka) képzőművész, metszetét pedig František Horniak metszőművész alkotta. 240.000 példányban, a PTC Praha gyártotta. A bélyeg 2016. június 22-étől vásárolható meg.  
Várandósság és trombózis

Várandósság és trombózis 

A babavárás egy nő életének egyik legszebb időszaka. Fontos tudni, hogy a terhesség alatt megnő a vénákban a vérrögök kialakulásának esélye, ami trombózishoz, vetéléshez, koraszüléshez is vezethet. Amennyiben a kismama  előző terhességénél volt trombózis, vagy súlyos visszértágulata, esetleg  öröklött trombózis hajlama van, úgy nagy figyelmet kell fordítani a trombózis megelőzésére minden újabb terhességben. A témában dr. Szélessy Zsuzsana, a Trombózisközpont hematológus főorvosa mondja el véleményét. 

Mi okozhat éjszakai köhögést? 

A fekvő helyzetben jelentkező köhögés gyakori panasz, ami miatt sokan nem tudják kipihenni magukat. Az elalvást is megnehezítő, vagy éjszakai ébredést okozó köhögésnek több oka is lehet. Elég lehet néhány apró változtatás is, hogy megszabaduljunk tőle, olykor azonban orvosi kezelés szükséges.
Tényleg! Mitől is köhög a gyerek?

Tényleg! Mitől is köhög a gyerek? 

Az allergiás betegségek – ide tartozik többek közt az asztma és allergiás nátha, a táplálékallergia és az ekcéma - előfordulása családi halmozódást mutat. Egy allergiás szülő esetében 30%, ha mindkét szülő allergiás, majd 80% az esélye annak, hogy a gyermeknél is megjelenik majd valamilyen formában. Ők azonban csak a hajlamot öröklik, nem magát a betegséget. Ha például a szülő pollenallergiás, a gyereknél ételallergia, vagy asztma is kialakulhat, emellett az allergiás tünetek életkoronként is eltérő tünetekkel jelentkezhetnek.
Nem minden bőrkiütés ekcéma

Nem minden bőrkiütés ekcéma 

Az allergiás bőrbetegségek leggyakoribb formái közé tartoznak a különböző ekcémák. A vörös, száraz, viszkető foltokkal jelentkező betegség tünetei életkoronként is mutathatnak eltéréseket. Azonban nem minden viszkető vörös folt vagy plakk hátterében áll allergiás ekcéma – hívja fel a figyelmet dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa. Az ekcéma bizonyos esetekben hasonló lehet például a pikkelysömör tüneteihez, vagy felületes gombafertőzéshez.

Hogyan előzhető meg a stroke? 

A magas vérnyomás és koleszterinszint is rizikófaktora a rettegett betegségnek, a stroke-nak. Dr. Szabó Andrea, az Oxygen Medical radiológusa azokra a kockázati tényezőkre hívta fel a figyelmet, amelyek indokolják a rendszeres kivizsgálást.  

7+1 tudnivaló a tojásallergiáról 

Húsvétkor nem hiányozhat az asztalról, a sonka és a kalács mellett az ünnepi menü elmaradhatatlan része a tojás, mely egyben a leggyakoribb allergének egyike is. A tojásallergiával kapcsolatos érdekességek összeállításában dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa volt segítségünkre.

Fókuszban a vese! 

Rengeteget hallunk róluk, tudjuk, hogy akár életet is menthetnek, ha lehet, mégis megpróbálunk kibújni alóluk. Mert nincs időnk, mert bonyolultnak gondoljuk, mert egy kicsit félünk tőle, hogy kellemetlen, vagy csak egyszerűen, mert nem is tudjuk, hogy szükségünk lenne rá. Pedig a szűrővizsgálatok rendkívül fontosak, és meghatározó szerepet töltenek be az egyes betegségek felismerésében, amelyek a korai szakaszban még könnyen kezelhetők, lefolyásuk pedig nagymértékben lassítható. Így van ez a vesebetegség esetén is, amelyre minden év március második csütörtökén, a Vese Világnapján hívják fel világszerte a figyelmet. A kezdeményezéshez évek óta csatlakozik a B. Braun Avitum Hungary Zrt. dialízishálózata is.

A menekült nők is nők! 

Szükség van az unió migrációs illetve menedékpolitikáinak és eljárásainak reformjára, hogy tartalmazzon a nemi szempontokat figyelembe vevő intézkedéseket, a menedékkérő nők és a gyakran velük utazó gyerekek illetve tőlük függő emberek biztonságának növelése érdekében - ezt az állásfoglalást fogadták az európai parlamenti képviselők. 

Ne suttogj, írd le! 

A vírusos gégegyulladás kezeléséhez az esetek többségében elegendő az odafigyelés és a gége, a hangszalagok kímélése. A gyorsabb felépüléshez dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa ad tanácsokat.

A gyerekeknél is jelentkezhet inzulinrezisztencia 

A gyerekek egészsége a szülőknek a legfontosabb. Ez nem is lehet kérdéses, ám sok esetben egyszerűen nem veszik észre a betegségre utaló jeleket. Ennek nem is mindig az az oka, hogy nem ismerik azokat, hanem az, hogy nem gondolják, hogy az a gyerekeiket is érintheti. Ilyen az inzulinrezisztencia is, melyről sokan gondolják azt, hogy a felnőttek betegsége, a gyerekeket nem érintheti. Ez azonban sajnos nem igaz. A témában dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa van a segítségünkre.

Mikortól kóros a tavaszi fáradtság? 

Gyakran mi okozzuk a krónikus fáradtságot az életmódunkkal, de van, amikor ez az állapot betegséget jelez. Fogadd meg a szakember tanácsait, és ha három hónap után sem érzed magad frissebbnek, akkor érdemes utána járni, mi okozza a tartós energiahiányt a szervezetben!

Újra a Barátok közt Rékasi Károly 

Távozott a kórházból, és mivel orvosától engedélyt kapott rá, megkezdi a munkát a sorozatban Rékasi Károly. A művész a héten már forgat. Nemrég a színészt újra meg kellett műteni, mivel a nyári motorbalesetéből származó sérülései nem megfelelő ütemben gyógyultak. A színész eddigi gyógyulási folyamata, és rehabilitációja nem okozott fennakadást a sorozat történetvezetésében, de a mostani váratlan helyzet már igen, így a készítők gőzerővel dolgoztak azon, hogy a történetet Rékasi Károly állapotához és teherbírásához igazítsák.

Rizikós a február! 

A külföldre utazók kétharmada köt általában biztosítást indulás előtt – derült ki a Groupama Biztosító legfrissebb kutatásából. Az elmúlt évekhez képest ez lényeges előrelépést jelent, hiszen az ezredforduló környékén ez az arány még csak 40% körüli volt. 

Nézz rám, megmondom, hogy vagy! 

A pajzsmirigy betegségei nagyon sok kellemetlenséget és sajnos akár komoly problémát is okozhatnak a szervezetben. Sokszor a betegség olyan formát is ölt, amikor nemcsak a hormontermeléssel, hanem a szerv megnagyobbodásával is számolni kell – ilyen a Basedow-kór is. A témában dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája van a segítségünkre.

A szeretet osztálya 

Naponta hallunk elképesztő történeteket a hazai egészségügy állapotáról, az orvos- és ápolóelvándorlásról, a gyógyszer- és eszköztelenségről. Azt is sokat hallani: jaj, csak betegek ne legyünk! ... Egykori televíziós kollégám, Katona Sándor sem hitt a szemének, amikor kórházba került. Írását azért adom közre, hogy tudjátok, most is vannak kivételek, dolgoznak kivételes emberek az egészségügyben, akik tudják: a szeretet, a figyelmesség, a törődés maga is gyógyít. Megérdemlik az elismerést!    

Olyat mutat Várkonyi Andi, amilyet még soha! 

Ritkán mesél szüleiről dr. Várkonyi Andrea, így azt is kevesen tudják, hogy orvosdinasztiából származik: a családnak 11 orvos tagja van. Professzor édesapja a hetedik iksz után is belgyógyászként praktizál, édesanyja pedig szemész főorvos. Most bemutatja őket!

Miért nem szeretjük a patológusokat? 

Létezik hazánkban egy olyan orvosi szakterület, amelyről homályos, rémisztő képek élnek a köztudatban, így a legtöbb ember igyekszik elkerülni a vele történő találkozás lehetőségét is: ez a patológia. Mi az igazság erről a hiányszakmáról? Tényleg csak a boncolás a feladatuk? Ezt boncolgattuk mi is...

8 biztos tipp a fogzománc védelmében 

A fogzománc a test legkeményebb és legtöbb ásványi anyagot tartalmazó anyaga. De még ezt az erős védelmet is megbonthatják táplálkozási és fogápolási szokásaink. Mindezek következményeiről, a fogérzékenységről és a fogszuvasodásról is beszélt dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Fogászat szakorvosa. 

Segítség, elhízott a gyerekem! 

A Pécsi Tudományegyetemen működő centrum feladata lesz a már meglévő prevenciós tevékenységek, az elhízás megelőzésére irányuló szakmai kezdeményezések összehangolása, fejlesztése és népszerűsítése, egységes nemzeti koncepció kidolgozása, szakmai továbbképzés, oktatási anyagok összeállítása, egészségfejlesztési modulok kifejlesztése a gyermekek életének első ezer napjára.  

Már 400 millió cukorbeteg 

A cukorbetegek száma várhatóan drámaian növekszik az elkövetkező években. Az orvosok és a cukorbetegséggel foglalkozó szervezetek régóta próbálnak figyelmeztetni a betegség következményeire. A Diabétesz Világnapjának az a célja, hogy tudatosítsa a diabétesz jelenlétét a társadalomban. Az Allianz termékeivel segítséget nyújt a cukorbetegségben szenvedő és a diabétesz kockázatát feltérképező emberek számára.

Bizonyítékok nélküli orvoslás 

Az MTA Orvosi Tudományok Osztályának tagjai nyílt szavazáson egyöntetűen, ellenszavazat és tartózkodás nélkül támogatták a Svéd Királyi Tudományos Akadémia kezdeményezését, amely szerint a homeopátiás készítményeket ugyanolyan hatékonysági vizsgálatoknak kell alávetni, mint a hagyományos gyógyszereket.

Van webkamerád? Dr Yang online meggyógyít! 

Vége a hosszú várakozásnak, a betegek és az orvosok az interneten, webkamera segítségével kerülhetnek kapcsolatba. Az első online klinika azonban nem nálunk, hanem a 67 milliós Hunan tartomány székvárosában, Csangsában fogadja a gyógyulásra várókat.

Nemcsak a nátha okozhatja! 

Az őszi-téli hónapokban gyakori panasz az arc egyik, vagy mindkét oldalán jelentkező fájdalommal járó arcüreggyulladás. Kiváltó oka az esetek többségében valamilyen felső-légúti fertőzés, ám visszatérő panaszok esetén érdemes felderíteni a krónikus arcüreggyulladás egyéb lehetséges okait – például orrsövényferdülés, orrpolip, allergia, fogászati probléma - is.

Barabás Évi: Könnyebb az élet szemüveggel! 

Magyarország két népszerű műsorvezetője, Barabás Évi és Gundel-Takács Gábor ellátogattak egy szemészhez, hogy kiderüljön, mennyit romlott a szemük az elmúlt időszakban. A hírességek egy kis bolondozással oldották a feszültséget: egymás látását is ellenőrizték egy speciális szemüveg segítségével. A szakorvos elvégezte a rutin vizsgálatokat és ellátta életmód tanácsokkal a műsorvezetőket.  

Csak tudd, mitől vagy ideges! 

A stressz mindennapjaink szerves része, így sokaknak már szinte állandó állapot az idegesség és a rossz közérzet. Természetesen a nehéz helyzetek kikerülhetetlenek az életben, ám ha minden nap feszültségben telik, azt nem feltétlenül mentális betegség okozza. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája egy vérvételt javasol ilyen esetekben.

4 tipp, hogy elkerüld a fogtömést 

Gyakorlatilag nincs olyan fogászati probléma, amit egy jó szakorvos ne tudna megoldani. A letört, vagy elvesztett fog pótlására ma már számtalan módszer létezik, de dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogszakorvosa szerint szerencsésebb, ha kellő odafigyeléssel megelőzzük a bajt.

Miért ne szedj náthára antibiotikumot? 

Az ősszel együtt megérkezett a náthaszezon is. A hirtelen jött lehűlés megviseli a szervezetet, ebben az időszakban többen betegszenek meg, gyakoriak a felső légúti betegségek. A mielőbbi gyógyulás reményében sajnos még mindig sokan esnek abba a hibába, hogy a házi patikából, egy korábbi betegségből megmaradt antibiotikummal kezdenek öngyógyításba, vagy nem az orvos utasításainak megfelelő mennyiségben és ideig szedik a felírt gyógyszereket.

Egy tablettát se hagyj ki! 

A magyar nők 21%-a az elmúlt egy évben egyáltalán nem védekezett a szexuális együttlétekkor, de aggasztóan népszerű volt a megszakításos közösülés is – derült ki a Szülészeti-Nőgyógyászati Prevenciós Tudományos Társaság megbízásából készített kutatásból.

Virág Levi a "hétköznapok legjobbja" 

Sokan küzdenek gerincbántalmakkal. A tünetek egyre fiatalabb korban jelentkeznek. Az - idézőjelben - legegyszerűbb kezelésben, a gyógytornában azonban viszonylag kevesen bíznak. Ezért mesélte el történetét Virág Levente.

Edző bá', doktor bá', apa! Most mi lesz? 

Sportoláskor, elsősorban a labdajátékokkor a kamasz gyerekeknél a leggyakrabban a térd elülső keresztszalagja sérül. Nehéz kijelenteni, ebben a helyzetben mi a jó megoldás, hiszen mást akar ilyenkor az edző, mást a szülő, eltérő véleményen van az orvos, és persze máson a gyermek. Ez a sérülés ugyanis alapvetően meghatározhatja egy növekedésben lévő kamasz későbbi életét és sportkarrierjét!

Tobzódj a zöldségekben, gyümölcsökben! Maradj köztünk, és élj! 

2010–2014 között országszerte mintegy százezer koleszterinszint-mérést végzett Magyarország Átfogó Egészségvédelmi Szűrőprogramja. A szűrőkamionokban vizsgált nők 39%-ánál, a férfiak 47%-ánál mértek határérték feletti koleszterinszintet, az orvosok meglepetésére már a 18–25 éves korosztály is nagy számban érintett volt. Ezért gyakorlatilag minden magyar felnőttnek javasolható az évenkénti koleszterinszint-ellenőrzés, amelyet háziorvosuknál vagy az egeszsegprogram.eu mobil szűrállomásain 2015-ben is ingyenesen elvégeznek.

Légy újra férfi! - mellékhatások nélkül 

Egy forradalmian új eljárásnak köszönhetően a páciens visszanyeri a spontán nemi élet képességét. A világ számos pontján biztonsággal alkalmazott eljárás már Magyarországon is elérhető.  Dr. Árpási Gábor a Kelen Kórház urológus szakorvosa mondja el a részleteket.

Lehet, hogy úszófüled van? 

A strandolás kellemetlen velejárója lehet az úgynevezett úszófül. Különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. A megelőzéséhez és a kezeléshez ada tanácsokat dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ orvosa. 

Ne sántikálj semmiben! 

Lapos, vagy magas, esetleg platform - a nők ezer féle formájú, magasságú cipő közöl választhatnak. Most, hogy, itt a nagy nyári leárazások ideje, gyorsan rá tudunk csapni egy-egy kihagyhatatlan modellre. Az ízületőr szakemberei azonban megfontolásra intenek!

Három ok, ami gyakori puffadást, hasfájást okozhat 

A táplálékérzékenység, vagy a felszívódási zavar főként hasi tünetekkel hívja fel magára a figyelmet: az érintetteknél hasfájás, puffadás, hasmenés jelentkezik. A panaszokat okozó élelmiszer mellőzésével rendszerint a tünetek is megszűnnek, ám ha nem szeretnénk végleg lemondani a kedvenc ételeinkről, bizonyos esetekben az enzimpótlás is segíthet.

Alvajáró vagy? Na, ezt figyeld! 

Gyakran nem is gondolnánk, hogy egy furcsán vagy zavartan viselkedő, esetleg síró, sikoltozó ember cukorbeteg, és a magatartásváltozást a kórosan alacsony vércukorszint, más néven a hipoglikémia okozza!

Nem kell mindig jód 

A pajzsmirigyzavarok esetén gyakran hallani, hogy hátterében jódhiány áll, így kezelésében nagy szerepe van az ásványi anyag fokozott bevitelének. Dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája azonban mindenkit figyelmeztet, hogy csakis szakorvosi javallatra szedjen jódtartalmú táplálékkiegészítőt, ugyanis vannak olyan állapotok, amikor a problémán ezzel csak ronthat!

Kínos véget érhet a futó kaland 

A STOP STD! Felelős szex kampányt, a Körúti Orvosi Centrum orvosainak és dolgozóinak kis csapata hozta létre 2014 nyarán. Civil felelősségvállalás keretén belül azt a célt tűzték a zászlajukra, hogy a nagyobb fesztiválokra kitelepülve, minél több fiatal figyelmét felhívják a szexuális úton terjedő betegségekre (STD = Sexually Transmitted Diseases). Elkötelezettségüket táplálja a munkájuk során szerzett tapasztalat, hiszen folyamatosan szembesülnek a témával kapcsolatos ismerethiánnyal és a tévhitekkel.

Mi alapján választunk orvost? 

Az időtényező és az orvos osztatlan figyelme a két legfontosabb szempont, ami miatt magánorvost választ egy mai beteg, derült ki a HáziPatika.com által készített friss felmérésből.

6 apró trükk, hogy a gyerek ne rettegjen az orvostól! 

A téli influenzás megbetegedések idején, vagy oltások alkalmával gyakran kell orvoshoz vinni gyermekeinket. Mindig idegeket próbáló és szívet tépő tortúra, mire az orvosig eljutunk. Mit tegyünk, hogy cirkusz nélkül tűrje a vizsgálatot?    

EgészségGPS - életmentő segítség az ünnepek alatt! 

Az EgészségGPS nevű patika- és orvosi ügyeletkereső mobilalkalmazás segíti az ünnepek alatt az arra rászorulókat. Az ingyenes alkalmazás és webes keresői megmutatják az utat a legközelebbi egészségügyi intézményhez vagy patikához. Segítségével az ügyeletes gyógyszertárakat is könnyedén megtalálhatjuk – ajánlja a HáziPatika.com

Megvan az év orvosa! 

Kecskeméti gyermekgyógyász lett az Év Orvosa a zsűri és a közönség szavazatainak összesítése után. A díjat idén immár hetedik alkalommal adták át.