Orvos cikkek

Hogyan jelentkezzünk be orvoshoz?
Hogyan dönthetjük el, milyen szakorvosi vizsgálatra van szükségünk? Milyen tüneteket kell megosztanunk egy magánorvosi rendelőben azzal a személlyel, aki felveszi a telefont? Hava Róbert, az Oxygen Medical vezető asszisztense ad tanácsokat.
Akkor menj orvoshoz, ha jól vagy!
Hazánkban még igen elterjedt az a szemlélet, amely szerint csak akkor keressük föl az orvost (gyakran későn), ha valami fáj, ha valami panasz jelentkezik. Dr. Bakanek György, az Oxygen Medical életmód tanácsadója, nőgyógyász, sport szakorvos az egészségmegőrzés terén jelentkező személyes felelősségre hívja fel a figyelmet.

Vigyázz magadra! Támadnak az allergének
Az allergiás asztma az asztmás betegségek leggyakoribb típusa. Az asztmás gyermekek közel 90 százalékánál, a felnőttek 65 százalékánál jelentkezik egy időben szénanátha is. A tavaszi és nyári időszakban magas a levegőben található allergének száma, így különösen fontos, hogy a betegek megismerjék az asztmás rohamot provokáló tényezőket és a megelőzés lehetőségeit.

Megszűnnek a feleslegesen ismételt vizsgálatok
Ugrásszerűen fejlődhet az orvos-beteg kapcsolat minősége egy magyar fejlesztésnek, az iKórlapnak köszönhetően. A szakma és a sajtó megismerhette azt a rendszert, melynek segítségével számítógépen, vagy mobileszközökön, például akár egy iPad-en is át tudja tekinteni egy háziorvos a páciense minden korábbi vizsgálati eredményét és az általa kiváltott recepteket. Ezáltal egy kezelés, vagy orvosi javaslat meghatározásához sokkal több és sokkal megbízhatóbb információ áll rendelkezésére, mint a hagyományos orvos-beteg interakciók során.

Drasztikus mértékben emelkedett a levegő pollenterhelése
Az egyik napról a másikra érkezett tavaszias időjárás hatására drasztikus mértékben emelkedett a levegő pollenterhelése. Az utóbbi években tapasztalható időjárás változások hatására a pollennaptárban jelölt időszakok közt jelentős eltolódás tapasztalható.

Az ortodox kemoterápia mérgező, immungátló, karcinogén
Ha súlyos beteg vagy,tele vagy kételyekkel és bizonytalanságokkal. Az orvos nem ér rá, vagy sablon válaszokkal le akar rázni, és csak egyetlen üdvözítő módszer létezik számára, a hagyományos orvoslásé!

Kulcslyuk sebészet -Nézzük, mit is jelent ez a kifejezés...
„Modern világ, rohanó élet, nem jut időm semmire..." - miként ezt a Bikini együttes is énekli, életünk állandó rohanással van tele, mindennapi - munkahelyi és családi - teendőink mellett nem mindegy számunkra, mennyi időbe telik egészségügyi problémáink kivizsgálása, főként annak kezelése, esetleg műtéti úton történő orvoslása. Létezik erre megoldás: az egynapos sebészet!

Érzékenyek a fogai? Mikor forduljon fogorvoshoz?
Egyes ételek - főleg a meleg, a hideg, az édes és a savanyú fájdalmat okozhatnak az érzékeny fogakon. Az érintés és a levegővel való érintkezés szintén kellemetlen lehet. Dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogszakorvosa az okokról és megoldási lehetőségekről beszélt.

Csomó van a kezeden?
Ha a csuklónk környékén, a tenyér és az ujjak találkozásánál vagy az ujjperceken kemény csomókra leszünk figyelmesek, minden bizonnyal ganglionunk van.

Mikor vigyük gyermekünket szemorvoshoz?
A gyermekek fejlődéséhez elengedhetetlen a megfelelő látásfejlődés, melynek feltétele, hogy a szem egészséges legyen, illetve megfelelően alakuljon ki a szemek kapcsolata egymással és a látókéreggel. A kicsik körében leggyakoribb szembetegség, a kancsalság mellett számtalan más szemészeti probléma létezik, amelyek időben elvégzett szűrővizsgálattal felismerhetőek, kezelhetőek.
Segít a hátfájdalmon!
Létezik-e hatásos mozgásforma a krónikus hátfájdalom ellen, vagy csakis a mozgásszegény életmódba menekülhetnek a fájdalommal élők? Ezekre a kérdésekre reagált dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical holisztikus szemléletű ortopéd szakorvosa.
Sokat tettek azért, hogy gyermekük szülessen!
Bökényi Beáta szőke hajú mosolygós fiatal nő, aki három éve él házasságban férjével - „Szerelmi kapcsolat volt a miénk, így hamar össze is házasodtunk, ráadásul természetes úton meg is fogantam. Úgy tűnt, hogy minden rendben van, a vizsgálati eredményeim is erre utaltak. Aztán a hatodik hónapban hirtelen elvetéltem.
A világ leghatékonyabb gyógyszere!
Az ötvenes években Bálint Mihály orvos, klinikai munkája során rádöbbent, hogy a legszélesebb körben alkalmazott gyógyszer maga a gyógyítást végző személy, az orvos.
Szemészeti szűrések a gyermekkori szembetegség megelőzésére
A gyermekek fejlődéséhez elengedhetetlen a megfelelő látásfejlődés, melynek feltétele, hogy a szem egészséges legyen, illetve megfelelően alakuljon ki a szemek kapcsolata egymással és a látókéreggel. A kicsik körében leggyakoribb szembetegség, a kancsalság mellett számtalan más szemészeti probléma létezik, amelyek időben elvégzett szűrővizsgálattal felismerhetőek, kezelhetőek. A gyermekkorban előforduló legfontosabb szemészeti problémákról dr. Maka Erikát, a Semmelweis Egyetem, Szemészeti Klinika Tercier Gyermekszemészeti Központjának gyermekszemész szakorvosát kérdeztük.
Az életmód orvoslás szakértői: a humánkineziológusok
A magyar társadalomban egyre erősebb az igény az egészséges életmód kialakítására, illetve egyre többen látják be, hogy életmódjukkal jelentősen befolyásolni képesek az egészségüket is. Az optimális életvitel kialakítását segítik elő a humánkineziológus szakemberek, akik munkáját mostantól a megalakult Humánkineziológiai Szakmai Műhely is segíti.
Bánjunk óvatosan az orrcseppekkel!
Az orrcseppek a gyors és látványos hatásuk miatt sajnos kedveltebbek a kelleténél, és a praxisban nagyon sok esetben látunk általuk tönkre tett, már orvos által is nehezen kezelhető nyálkahártyát.
Influenzád van, vagy csak légúti fertőzés?
Köhögés, tüsszögés, hidegrázás, gyengeség: a szervezetünk jelzi, hogy valami nincs rendben. Most eldönthetik, hogy influenza-e a bajuk vagy egyéb légúti megbetegedés.
Mennyire vagy stresszes? A stressz-szint mérhető!
A munkahelyi és magánéleti stressz jelenti az egyik legnagyobb egészségügyi és biztonsági kihívást a civilizált országokban, így Magyarországon is. A stressz, illetve az azzal való megküzdés képessége azonban szűrhető és a kimutatott veszélyeztetettség ellen célzott lépéseket lehet tenni - mondja dr. Keresztényi Zoltán, az Oxygen Medical humánkineziológusa.
Vérvizsgálatból megtudható a koraszülés !
Jövőre már elérhető lesz az a vérvizsgálat, amely a kismamák véréből megállapítja, hogy magas-e a koraszülés kockázata. Akár a koraszülések 80 százalékát képes kiszűrni a terhesség második trimeszterében az a vérteszt, amely már valószínűleg jövőre elérhető lesz Nagy-Britanniában - olvasható a Medipress egyik cikkében.
Náthával kezdődhet a komoly orrmelléküreg-gyulladás!
Az orrmelléküregek szerves részei a felső légutaknak, ennél fogva a felső légúti gyulladásokat - nátha, garatgyulladás, torokgyulladás, mandulagyulladás - igen gyakran kíséri az orrmelléküregek érintettsége is. Miről ismerjük fel és hogyan kezeljük az orrmelléküreg-gyulladás tüneteit?
A háziporatka allergiát nem a por okozza!
A lakáson belül jelentkező allergiás tüneteket nagy százalékban a háziporatka jelenléte okozza. A tüsszögéssel, orrdugulással és köhögéssel járó panaszok a téli időszakban felerősödnek, megfelelő kezeléssel azonban mindez elkerülhető.
Akut vagy krónikus a hátfájdalma?
A hátfájdalommal szinte minden ember találkozik élete során. De vajon tudjuk-e, hogy kínzó érzés csupán akut módon vagy krónikusan van jelen az életünkben? A megkülönböztetés és a kezelés lehetőségeiről dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical holisztikus szemléletű ortopéd szakorvosa beszélt.
Honnan tudhatom, hogy arra a gyógyszerre allergiás vagyok?
A gyógyszerekhez csatolt betegtájékoztatókon sok esetben oly hosszú a mellékhatások felsorolása, hogy talán meg sem lepődünk azon, ha a készítmények bevételét követően egy-két kiütés, szédülés, vagy gyomorpanaszok jelentkezését tapasztaljuk. Mikor vegyük komolyan a panaszokat és milyen jelekből tudhatjuk, hogy a tüneteket gyógyszerallergia okozza?
A szénanátha szövődményeiről és az öngyógyítás veszélyeiről!
A pollenszezonban jelentkező tüsszögéssel, orrfolyással és köhögéssel járó panaszokat hajlamosak vagyunk fél vállról venni. A házi patikából beszerzett, recept nélküli kapható szerekkel átvészelt allergiás időszak azonban hosszú távon kellemetlen szövődményeket is okozhat. Az öngyógyítás veszélyeiről dr. Augusztinovicz Mónikát, a Budai Allergiaközpont allergológus, fül-orr-gégész orvosát kérdeztük.
A fogorvosomtól tudtam meg, hogy cukorbeteg vagyok! Miből?
A rendszeres fogászati szűrések nem csak a sajgó vagy szúvas fogak felismerését és kezelését teszik lehetővé, de a legújabb kutatások szerint akár a cukorbetegség gyanújára is felhívhatják a figyelmet. Dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogszakorvosa a figyelemfelkeltő jelekről beszélt.
Ciki, de félek az orvosomtól!
Olyan jó lenne, ha úgy mehetne az ember orvoshoz, hogy nem aggódik, nem tart a találkozástól, nem érzi cikinek. Hiszen ez egy bizalmi kapcsolat - legalábbis annak kellene lennie.
A plasztikai sebész segíthet a testképzavaron?
A külsőnk elfogadása nem mindig könnyű feladat, sőt, ahogyan azt plasztikai sebészek megfigyelték, sokan kifejezetten egyfajta testképzavar miatt keresik fel őket - sok esetben az orruk átalakításának vágyával. Az önmagunkról kialakított kép és a szépészeti beavatkozások összefüggéseiről dr. Kathó Jenő, az Oxygen Medical plasztikai sebésze beszélt.
A pajzsmirigybetegségek gyógyításának természetes módja
A hagyományos orvoslás mellett érvelők rendszerint kétkedve fogadják az egyes gyógynövények hatékonyságát igazoló eredményeket. A természet ajándékainak felhasználása azonban korántsem a mai kor vívmánya, egyes gyógynövényeket már az ókori görögök is sikerrel alkalmaztak, például a hormonális problémák kezelésében.
Akarsz 15 évvel tovább élni?
Eddig is közismert volt, hogy az egészséges életmód jobb életminőséget, gyorsabb gyógyulást, sőt akár hosszabb életet is eredményezhet. A legújabb kutatások szerint akár 15 évvel is tovább élhetnek azok, akik figyelnek az egészségükre. Az életmód szerepéről dr. Babai László, az Oxygen Medical életmód orvosa beszélt.
Narancslé vs. fogfehérítés? Melyik a rosszabb?
Nincs miért tartani a professzionális fogfehérítéstől, hiszen a legújabb kutatásokból kiderül, hogy a savas italok jobban károsítják a fogat, mint a szépítő eljárás. A fogfehérítésről dr. Strémen Zsófia, az Oxygen Medical fogszakorvosa, mosolytervező specialista beszélt.
Elvesztett fogak
Egyre több kutatás bizonyítja, hogy a menopauzán átesett nőknek jelentősen megnő az esélyük a fogaik elvesztésére. Milyen okok állnak a jelenség hátterében és mit lehet tenni a megoldás érdekében? Dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogszakorvosa beszélt a témáról.
A testsúly rendezése esélyt ad a terhességre?
Ki lehet mondani, hogy az elhízás összefügg a meddőséggel, különösen, ha a testsúlyproblémák miatt úgynevezett PCOS (policisztás ovárium szindróma) is kialakul. A kapcsolódási pontokról és a megoldási lehetőségekről dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza beszélt.
Leküzdöttem a rákot, és most gyermeket várok!
Melinda és György terhességi ultrahang vizsgálatra érkeztek Dr. Vereczkey Attila meddőségi és endoszkópos specialistához. A beszélgetést nagy örömmel vállalták, mivel nagyon hálásak a főorvos úrnak és klinikája egész csapatának. Mindketten őszintén hisznek abban, hogy történetük megosztásával sok hasonló helyzetben szenvedő sorstársuknak segíthetnek. A pár 2008-ban házasodott össze, de a közös történetük már jóval előbb kezdődött.
Bizsereg a lábad? Nem tudsz már nyugodtan ülni sem?
Sokak életét megkeseríti, mégis csak ritkán sikerül azonosítani a nyugtalan láb szindrómát, amely - többek közt - a nyugodt alvást is ellehetetlenítheti. Egyes becslések szerint a felnőtt lakosság legalább 10 százalékát érinti, és bizonyos tényezők hajlamosíthatnak is a tünetegyüttesre. A megoldási lehetőségekről dr. Vida Zsuzsanna, a Sleepcenter szomnológus főorvosa beszélt.
A munkahelyeken szervezett szűrésekről
Egy munkahelyi egészségfejlesztési terv célja, hogy egészségesebb, kiegyensúlyozottabb emberek dolgozzanak egy empatikus légkörű, korszerű munkahelyen. A megfelelő fizikális állapot, mentális és lelki kiegyensúlyozottság eredményeként már rövidtávon elkerülhető a tartós stressz, így csökkenhet a pszichoszomatikus megbetegedések száma. A lehetséges lépésekről dr. Sztancsik Ilona, az Oxygen Medical foglalkozás-egészségügyi szakorvosa beszélt.
Reflux is okozhat alvászavart
A gyomorégésen kívül horkolást, sőt akár pánikkal járó, éjszakai légzési nehézséget is okozhat a reflux, ám csak kevesen vannak tisztában a két jelenség összefüggésével. A kivizsgálás és a megoldás lehetőségeiről dr. Vida Zsuzsanna, a Sleepcenter szomnológus főorvosa beszélt.
Urak, figyelem!
A szakemberek szerint e rákfajta kialakulásának valódi oka ismeretlen, ám egész sor kockázati tényezőt fel lehetne sorolni, amely végül is a betegség kialakulásához vezet. Hogy csak a legfontosabbakat említsük: öröklött tényezők, hormonális zavarok, bizonyos gyulladások, a nemi szervek sérülései, stb. A legsúlyosabb kockázati tényező azonban a rejtett here.
Veszélyes-e a darázscsípés? Mikor gondoljunk allergiára?
A rovarcsípés-allergia az egyes rovarok csípése következtében, az egyén immunrendszerének válaszkészségétől függően kialakuló túlérzékenységi reakció. Csípést okozhat szúnyog, darázs, méh, bögöly, pók, hangya, kullancs vagy vízparti nyaraláskor a medúza és a tengeri sün is. Magyarországon a lakosság mintegy 2 százalékát veszélyezteti túlzott érzékenység a rovarcsípések miatt. A leggyakoribb allergiás reakciót okozó rovarok Európában a méhek és darazsak.
Parlagfű allergiások kerüljék a dinnye fogyasztását!
Többen megfigyelhették már, hogy allergiás panaszaik - főleg allergiaszezonban - olyankor is erősödnek, amikor nincs semmilyen jel arra, hogy az allergén-koncentráció emelkedett lenne a környezetben. A panaszokat ez esetben keresztallergia is okozhatja.
Nyáron miért romlik a visszerek állapota?
A nagy melegben egyre többen tapasztalják, hogy visszereik erősebben kidagadnak és kellemetlenebb tüneteket is okoznak. Dr. Kósa Éva, az Oxygen Medical angiológusa, érspecialistája a kockázati tényezőkről és a megoldási lehetőségekről beszélt.
Zita és Kornél 6 év után gyermeket várnak
Zita és Kornél 1999-ben házasodtak össze, és 2004. januárban döntötték el, hogy gyermeket szeretnének. Fél évig természetes úton próbálkoztak, amikor azonban nem jött a baba úgy döntöttek, hogy kivizsgáltatják magukat. Kálváriájuk innentől kezdve 6 évig tartott, erre az időszakra még mindig nehéz visszaemlékezniük, hiszen a mostani tudásukkal már sok mindent máshogy csinálnának.
Allergiás és asztmás gyermekek szüleinek a nyári időszakra
Nyáron szívesen időzünk a szabadban, kirándulunk vagy töltjük az időt vízparton. Ahhoz, hogy a vakáció és a nyaralás valóban nyugodtan és pihentetően teljen fontos, hogy megfelelően felkészüljünk. Különösen, ha allergiás, asztmás gyermekekkel kelünk útra.
Szabad 50 éves kor után gyermeket vállalni?
A nők átlagéletkora folyamatosan növekszik. Ami régebben a fiatalabb generáció privilégiuma volt, az mára már az 50-es években járó nők számára is természetes. De mi a helyzet a gyermekvállalással? A XXI. század 50. évében járó nők elutasítják, hogy „öregnek" titulálják őket. Emma Thompson 40 évesen adott életet első gyermekének, Marcia Cross pedig 44 éves korában szülte meg ikreit, de megemlíthetnénk Nicole Kidmant, Halle Berry-t, Brooke Shields-et, Susan Sarandont is, akik 40 év fölött adtak életet gyermeküknek. Ők mind olyan nők, akik sok éves tapasztalattal rendelkeznek, de tudják, hogy még rengeteg áll előttük.
Nyári fülbetegségek a víztől!
A fülgyulladásról azt gondoljuk, hogy az őszi-téli évszakok betegsége. Fülfájdalom azonban nyáron is jelentkezhet. Gyakran a tavaszi elhúzódó náthás megbetegedések, vagy allergia szövődményeként, de a panaszokat a medencék, tavak, tengerek vize is okozhatja.
Vérnyomásnapló, vércukornapló- Miért jó, ha írjuk?
Talán sok esetben felesleges nyűgnek tűnhet a vérnyomás és vércukor eredmények folyamatos naplózása, ám krónikus betegként jó ha tudjuk, ennél hatékonyabb módja talán nincs is a megfelelő terápia kialakításának.Miért jó, ha írjuk?
Miért fáj a hátunk?
Szinte nincs olyan felnőtt ember, aki ne érezte volna élete bizonyos szakaszaiban a hátfájdalmat. Az okok szerteágazóak lehetnek, a kóros testtartástól a feszültségig számtalan eredete lehet a kínzó érzésnek. A leggyakoribbakról dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical holisztikus szemléletű ortopédorvosa beszélt.
A potencianövelő szerek olcsóbbak lettek!
Mi az, ami minden férfinak jól áll? Egy dögös sportautó? Egy milliókkal feltöltött platina kártya? Vagy egy vakítóan fehér mosoly? Kétségtelen, hogy ezek mind hozzájárulhatnak egy férfi vonzerejéhez, de mit sem érnek, ha az ágyban nem tud teljesíteni.
Öreg ember, nem vénember-megmondják az ereink
Valós korunkat megmondják az ereink. A valós és az artériás életkor között jelentős korkülönbség lehet, megbecsülésével idejében megelőzhetőek a végzetes megbetegedések.