Életforma.hu

ÉLET-MÓD

Indul a suli: hogyan táplálkozzon az iskolás?

A nem megfelelő és rendszertelen táplálkozás fékezi az agykéreg működését, zavarja az emésztőmirigyek tevékenységét.

 A helyes higiéniai és táplálkozási szokásokat már kora gyermekkorban igyekszünk megtanítani a kicsivel.

A gyermekek táplálkozásának több sajátossága van. Tudatosítani kell, hogy a kicsi tápláléka nem a felnőtt adagjának kisebb változata. Abból a tényből indulunk ki, hogy testi és szellemi fejlődéshez energiára, jó minőségű építőanyagokra van szükség.

A legfontosabb építőanyag a fehérje, amelynek minőségét az aminosavak mennyisége határozza meg. Forrása a hús, tojás, tej és a hüvelyesek. A testi fejlődés szempontjából nagyon fontos a lizin, arginin és a hisztidin. Részesítsük előnyben a sovány húst, baromfit, pulyka- és marhahúst, mert sok B-vitamint és vasat, továbbá cinket, magnéziumot, foszfort, meszet, szelént, rezet, krómot és jódot tartalmaz, amely anyagcsere-folyamat szempontjából nagyon fontos. Kiskoruktól tanítsuk meg őket halat fogyasztani, amely rendkívül sok ásványi anyagot tartalmaz.

A gyerekek étrendjéből semmiképpen se hiányozzanak a tej és a tejtermékek. Nemcsak a teljes értékű fehérje miatt, hanem azért is, mert a tejből nyerjük a kalcium 55 százalékát, s ez a csontok és a fogak fejlődéséhez szükséges. A gyereknek naponta fél liter tejet kellene meginnia.

3-4 adag gyümölcs és 3-4 adag zöldség az ajánlott mennyiség, amit naponta el kell fogyasztani a gyereknek. Rostot, antioxidánsokat, karotenoidokat, likopént, flavonoidokat, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz. Összetételüknél fogva védő hatást fejtenek ki a teljes őrlésű termékek, a hüvelyesek és a dió.

A gyerekeknek adjunk gyakran teljes őrlésű termékeket, zab- vagy kukoricapelyhet, hüvelyeseket, de a kevésbé hagyományosakat is: szója, csicseriborsó, bab...

A gyerekek esetében nemcsak az a fontos, hogy mit esznek, hanem az is, hogy mikor. A helyes étkezés alapja ugyanis az optimális étrend, vagyis a napi étkezések száma, a rendszeresség, az egyes étkezések közötti idő, a megfelelő összetétel, a kiegyensúlyozott mennyiség és minőség. Jó, ha az egész napi étkezés 20 %-át teszi ki a reggeli, 10 %-át a tízórai, 30%-át az ebéd, 15 %-át az uzsonna, 25 %-át a vacsora teszi ki.

A rendszeres étkezési rend kialakítása nagyon fontos, és már gyermekkorban meg kell tanítani rá a kicsit. A nem megfelelő és rendszertelen táplálkozás ugyanis fékezi az agykéreg működését, zavarja az emésztőmirigyek tevékenységét. Étvágytalanság jelentkezik, csökken a tápanyagok felhasználhatósága. A hosszabb ideig tartó rendszertelen érkezés miatt súlyosabb egészségi panaszok is jelentkezhetnek.

Mivel az ételt komplex módon minden érzékszervünkkel észleljük, tehát jó ízűnek, illatúnak, állagúnak, színűnek kell lennie, s ízlésesen kell tálalni, hogy elősegítse a helyes emésztést és az tápanyagok hasznosítását.

A szerző táplálkozástudományi szakember


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.