A mostani időszak május-június hónapokban, illetve július elejéig tart, majd augusztus elejétől indul a parlagfű és a többi gyomnövény virágzása, mely a leghevesebb tüneteket okozza az allergiás betegeknek
A szénanátha, a rhinitis allergica, a leggyakoribb allergiás megbetegedés, amely jelenleg a népesség 10-20 százalékát érinti. Tüneteiben hasonlít az “egyszerű” náthához, bár sohasem jár lázzal. Évről-évre a fák virágzásának megindulásával jelentkezik, és szezonja egészen novemberig eltarthat, amikoris a parlagfű és a gyomok pollenjei elfagynak, és légköri koncentrációjuk annyira alacsonyra csökken, hogy a szénanáthás tünetek kiváltásához már nem elegendőek.
A szénanátha tünetei közé tartozik az orr, a szájpadlás, a garat és a szemek viszketése, akötőhártya-gyulladás, az orrdugulás, a tüsszögés, a bő orrfolyás. Ha ezeknek a jellegzetes tüneteknek legalább az egyike hetente több napon keresztül, napi egy vagy több órán át fennáll, feltétlenül orvoshoz kell fordulni - nem csak azért, mert ezek a rendkívül kellemetlen jelenségek nagy mértékben rontják az életminőséget, hanem azért is, mert a kezeletlen szénanáthából asztma fejlődhet ki.
A szénanátha egyetlen “oki” kezelési módja a specifikus immunterápia, amelynek lényege, hogy a panaszokat okozó allergén tisztított kivonatát fokozatosan emelkedő adagban, injekció vagy orrba adagolt cseppek formájában a szervezetbe juttatják, amely a kezelés nyomán veszíthet az allergén iránti túlérzékenységéből. Alkalmazása azonban csak bizonyos allergének esetében lehetséges, és többnyire részleges eredményre vezet, miközben hatása viszonylag lassan, akár évek múlva alakul ki.
A gyógyszeres kezelés az esetek jelentős részében sokat javíthat a beteg állapotán. Ma a leghatékonyabb készítményeknek a szteroid tartalmú orrspray-k, valamint az antihisztamin tartalmú tabeltták és orrspray-k számítanak. Alkalmazásukat a pollenszezon előtt 2-3 héttel célszerű elkezdeni; és a tünetes időszakban egyáltalán nem szabad szüneteltetni. Ezek a szerek csak receptre kaphatók, és a szedés során mindvégig elengedhetetlen az orvosi felügyelet. Vannak betegek, akik allergiásak ezekre a készítményekre, vagy mellékhatásaik miatt képtelenek élni velük, így minden új kezelési eljárásnak nagy jelentősége van.
Forradalmian új eljárásnak tekintik a szénanátha kezelésében a magyar orvosok, fizikusok által kifejlesztett fényterápiát. Ennek során egy nagy intenzitású látható fényt vezetnek az orrba egy speciálisan erre a célra kifejlesztett készülékkel. A fény a sejtszintű folyamatokba avatkozik be, és a kóros immunreakciót, amely az allergiás tüneteket okozza, a helyes irányba fordítja. A kezelés mindössze 2-3 percig tart, teljesen fájdalommentes, és a tünetek súlyosságától függően két hét leforgása alatt 4-6 alkalommal kell megismételni. Ezt követően a szénanátha legtöbb tünete csökken, vagy teljesen megszűnik. Hatása nemcsak gyors, de tartós is, az ismételt kezelések fokozzák a toleranciát az allergénnel szemben. Az eljárás mellékhatása minimális, csupám az első kezelések során léphet fel orrszárazság, amit A-vitamin olaj alkalmazásával meg lehet előzni.
A fényterápiával önmagában is lehet élni terhes vagy szoptató nőknél, illetve minden olyan esetben, amikor a gyógyszeres terápiára nincs mód. Ugyanakkor kifejezetten ajánlott az antiallergiás gyógyszeres kezelés kiegészítésére is.
A Rhinolight fénykezelés a rhinitis allergica (szénanátha) kezelésére szolgál. Hatásossága független a kiváltó allergénektől. Egyaránt alkalmas a szezonális (intermittáló) allergiákat okozó pollenek által okozott tünetekre, de kiválóan alkalmazható az egész évben fennálló (perenniális, perzisztáló) allergiás tünetek kezelésére is, amelyeket pl. a háziporatkák okoznak.
Ha a fény immunrendszerre való pozitív hatásán alapul a kezelés, akkor ez a Rhinolight fénykezelés általános immunerősítőként is javasolt? Kérdezem a Rhinolight Kft. marketin igazgatójától, Dr. Dégi Zoltántól
A Rhinolight fény általános immunerősítőként sajnos nem alkalmazható. Hatásai egyelőre kizárólag a szénanátha kezelésére alkalmasak, annak ellenére, hogy a fény befolyásolja a keringésben, tehát a szervezetben másutt is jelenlevő, gyulladásos-allergiás sejtek számát és a betegség tüneteiért felelős mediátorok mennyiségét is
-Miben különbözik a többi gyógyító módszertől?
A legfőbb különbség a többi módszerrel szemben, hogy nincs hozzámérhetően hatékony és széles körben alkalmazható másik kezelési módszer a szénanátha tüneteire. Fénykezelési eljárás, amely klinikailag bizonyítottan befolyásolná a szénanátha tüneteit nincs másik. Hivatalos orvosi terápiás eljárás csak az immunterápia, a gyógyszeres terápia és a fénykezelés. A fénykezelés előnyei: mindenkinél alkalmazható, nincs káros hatása, a 90% körüli hatékonysága kiemelkedő és az, hogy mellékhatása minimális és megelőzhető. Ezen kívül, tartós hatású.
A Rhinolight terápiát kúraszerűen kell alkalmazni. Egy szezonban többnyire egyszer elegendő alkalmazni a kezeléseket, amelyek két hétig tartanak. A két hét alatt a tünetek súlyosságától függően 4 vagy 6 kezelést kapnak a betegek.
A elmúlt két év alatt már több ezer betegnél alkalmazták sikeresen, és megindult az ország egészségügyi intézményeiben működő fényterápiás szénanátha-centrumok kiépítése is. Az Egészségügyi Tudományos Tanács az eljárást orvosi terápiás eljárássá minősítette, elismerve ezzel a fényterápia hatékonyságát a szénanátha kezelésében, megnyitva a kaput az Európai Unió többi országa felé, ahol egyes szakértői vélemények szerint néhány éven belül már a lakosság 50 %-a lesz allergiás