A Heves és Nógrád megyei szakemberek szakmai egyeztető és előkészítő munkája alapján térségünk turisztikai kínálata hamarosan a "Palóc Út"-tal bővülhet.
A Heves és Nógrád megyék önkormányzatai kezdeményezésére és szervezésében kialakítandó "Palóc Út" valójában egy a már közismert borutakhoz hasonlóan felépülő és működő tematikus turisztikai útvonal, mely a bel- és külföldi látogatókat az e térségre olyannyira jellemző palóc hagyományokkal, népszokásokkal, értékekkel, rendezvényekkel kívánja megismertetni az eddiginél szervezettebb, hatékonyabb formában.
Palócország" a legnagyobb magyar katolikus népcsoport hazája. Bár tudományosan nehezen meghatározható pontos kiterjedése és a palócok eredete, ezzel a névvel illetik Mátra északi lejtőitől körülbelül a Rima és a Sajó völgyéig, s a Bükk hegységtől nyugatra az Ipoly lapályáig terjedő Palócföldet, amely felöleli Észak-Magyarország mindhárom megyéjének egy-egy szeletét, sőt átnyúlik Szlovákiába, a valamikori Gömör megye területére.
Az előzetes felmérések és vizsgálatok során a szakemberek megállapították, hogy Palócföld népi kultúrájának értékeit a turistaforgalom figyelmének középpontjába lehet és célszerű állítani: Heves megye turisztikai operatív fejlesztési programja a kulturális turizmus területén kiemelt helyen jelölte meg a palócsággal kapcsolatos értékek hangsúlyosabb megjelenítését, annál is inkább, mivel ezek idegenforgalmi hasznosítása hozzájárulhat a vendégek tartózkodási idejének növeléséhez és az un. "négyévszakos turizmus" kínálatának kialakításához.
Palócföld vonzerőinek és adottságainak felmérése és a lehetőségek értékelése érdekében szakmai együttműködés alakult ki a Heves és Nógrád megyei szakemberek és szervezetek között, melynek alapján körvonalazódtak a tematikus út kialakításával összefüggő lépések és feladatok. Ezek között 2005. március 11.-én 11 órakor a Parádi Polgármesteri Hivatalban megtartott alakuló közgyűlésen, 38 alapító tag részvételével, megalakult a Palóc Út Egyesület, mely egyben elfogadta alapszabályát, öt évre megválasztotta tisztségviselőit is. A Palóc Út Egyesület Elnöke Tóth Csaba, a Nógrád Megyei Közművelődési és Turisztikai Intézet Igazgatója, társelnöke Kiss János, a Heves Megyei Önkormányzat Nemzetközi Kapcsolatok és Idegenforgalmi Iroda vezetője, alelnökei: Báder Miklósné, a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet elnöke és Molnár Ildikó, a Ballasagyarmati Palóc Múzeum igazgatója. Az egyesület alapító tagságát az érintett települési önkormányzatok és mindazon kulturális és turisztikai szakmai szervezetek, vállalkozások adják, melyek a tematikus út kialakítása és későbbi eredményes működtetése szempontjából a közreműködést vállalták. Az Egyesület tagságának és munkájának fontos szereplői lehetnek mindazon magánszemélyek, vállalkozók, népi iparművészek, kézműves mesterek, falusi vendégfogadók, akik Palócföldön a turizmus fejlődéséért és a tematikus út sikerességéért tenni akarnak és akik előtt az Egyesület a későbbiekben is folyamatosan nyitott kapukkal áll majd.
A Palóc Út turisztikai tematikus útvonal első nyilvános bemutatkozása március 17.-20. között a budapesti UTAZÁS Kiállításon volt.- Heves és Nógrád megyék önkormányzatai szervezésében egy 60 m2-es standon kerül bemutatásra az a programkínálat, melyben a kezdeti szakaszban 18 nógrádi és 12 hevesi település érintett közvetlenül, s mely a későbbiekben minden valószínűség szerint folyamatosan bővülni, gazdagodni fog. A stand figyelemfelkeltő, látványos megjelenítését a recski népművészeti ház konyhája másának megépítése, palóc berendezésű tárgyaló kialakítása, valamint számos gasztronómiai, népzene, néptánc, viselet és kézműves bemutatók szolgálták. Elkészül az első Palóc Út kiadvány is, melyben a kiállítás látogatói részletes információkat kaptak a látnivalókról, programlehetőségekről és eseményekről.
Az Utazás kiállításon kívül - az Észak-Magyarországi régió standján - a Palóc Út bemutatkozik még a tavasz folyamán a debreceni (március 24.-26.) és a kecskeméti (április 8.-10.) idegenforgalmi vásárokon is.
Hosszabb távon fontos célkitűzés, hogy Palóc Út Egyesület ne csak a marketing és szervezési jellegű feladatokban, hanem Palócföld kulturális turizmus kínálatához kapcsolódó fejlesztésében is kezdeményező, koordináló szerepet vállaljon, s így a résztvevő települési önkormányzatok, szervezetek és vállalkozások összességében a tematikus utat erősítő, kínálatát bővítő és a turisztikai termék színvonalát, versenyképességét javító fejlesztési forrásokhoz jussanak majd. Erre lehet példa a mátraderecskei Kézműves Ház folyamatban lévő átalakítása, melynek megvalósítására a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet vállalkozott, a Heves Megyei Önkormányzat hozzájárulása és pályázati úton elnyert támogatás segítségével.
Hasonló fejlesztések megvalósítására a közeljövőben a szakemberek többek között az AVOP, a LEADER+ illetve az Interreg programok keretében látnak lehetőséget