A korpásodásról, ha a sajátunkról van szó, nem szívesen ejtünk szót, és nagyon kellemetlennek érezzük, ha más esetleg szóba hozza. Úgy érezhetjük, nap, mint nap csorba esik tekintélyünkön, visszafogottabbá, visszahúzódóvá válhatunk, hiszen "hólepte" vállunk tényleg nem szép látvány.
Legyen férfi vagy nő, a haj zsíros, normál illetve száraz, a korpásodás egyformán gyakori. A fejbőrről, mint a testet fedő bőr többi részéről folyamatosan távoznak az elhalt, elszarusodott sejtek. Felmérések szerint az emberek 60%-át érinti élete során enyhébb, súlyosabb formában a korpásodás. Ez a kegyetlen tünet nem csak fizikailag, de esztétikailag is kellemetlen, mert ápolatlanság benyomását kelti. A kialakulásában - a tévhitekkel ellentétben - nem csak a fejbőr megfázása, fertőzés, öröklődő hajlam játszik meghatározó szerepet, hanem egy, a fejbőr mikroflórájában egészséges körülmények között is fellelhető gombafajta nagymértékű elszaporodása: A korpásodás valódi okozója a Pityrosporum ovale (P. ovale) nevű gomba. Ez a gombafaj egészséges körülmények között is része a fejbőr normál mikroflórájának. A korpásodás időszaka alatt azonban jelentősen elszaporodik, anyagcsere termékei irritáló hatásúak és a fejbőr sejtmegújulási folyamatának felgyorsulását eredményezik. Ennek következtében a fejbőr szarurétege elvékonyodik, az elhalt sejtek pedig összetapadva, korpapikkelyekként válnak le a fejbőrről.
A korpásodás megjelenésétől kezdődően rendszeresen és folyamatosan használjunk korpásodás elleni sampont. A használatot akkor se hagyjuk abba, ha a korpásodás látható jelei már megszűntek, ne térjünk át hatóanyag nélküli samponokra! Így megelőzhető a korpásodás visszatérése. A különböző korpásodás elleni készítményekkel gátolható a gombák szaporodását, de kiirtani őket nem lehet, és nem is kell, hiszen a bélflórához hasonlóan együtt élnek velünk.
Nehéz ügy a korpa, hiszen száraz és zsírosodó fejbőrön egyaránt megjelenhet. Kezelése mindkét esetben különböző. Ha a fejbőr száraz, úgy nem szabad olyan anyagokkal kezelni a megjelent korpát, amelyek a fokozott faggyútermelés miatti korpára valók. Ugyanez a helyzet a zsíros fejbőrrel: a száraz korpásodásra való szerek kerülendők! A nem megfelelő anyagok fokozzák a problémát, sőt, a nem megfelelő sampon is előidézhet korpásodást!
A tél közeledtével beindul a fűtés, amely egyáltalán nem kedvez a bőr állapotának. A korpásodás fajtái közül a száraz korpásodás jelentkezhet fokozottabban. A helyiségek száraz levegője nem csak az arc, a száj környéki bőrt veszi igénybe, hanem hajunk és fejbőrünk is veszélyeztetett. Ha lehetőség van rá, kerülni kell a forró levegős hajszárítást. Hajmosás után maradjunk inkább tovább a lakásban, de a gyors, forró levegős szárítás igen megviseli a fejbőrt.
Gyakori tünet korpásodás esetén a viszketés. Ne kapargassuk, vakargassuk a bőrt, mert még inkább elősegíti a hámsejtek elszarusodását, a korpásodást, sőt, a köröm, vagy a durva fésű felsértheti a fejbőrt. Lágyan masszírozhatja a viszkető területet, de érdemesebb beszerezni a gyógyszertárakban kapható hajszeszt, mely enyhítheti a problémát. Természetesen hajtípusának megfelelőt válasszon! A korpásodásra megfelelő gyógynövények is használhatóak, így például a száraz fejbőrre kamillás öblítés, a zsírosra a citromfű, cickafark, menta vagy levendula ajánlott.
Természetesen tájékozódni kell minden esetben saját problémánk típusáról, valamint a növények hatékonyságáról. Nagyszerű kiegészítői lehetnek speciális kezeléseknek.
Zsíros korpásodás
Tünet: Ha ujjával megdörzsöli a fejbőrét és zsíros tapintású, valamint apró bőrdarabkák hullanak a hajból, zsíros korpásodásról van szó.
Kezelése: Sörtéből készült kefével, nem túl erőteljesen, naponta kétszer át kell kefélni. Enyhébb esetben használjon hajtípusának megfelelő sampont és balzsamot, ha komolyabb a baj keressen fel bőrgyógyász szakembert!
Mosása: Gyógynövényes samponnal kell mosni, melyet mosás előtt ajánlatos felhígítani. Enyhe masszázs jót tesz a fejbőrnek, majd alapos öblítés következik. Ha nagyon súlyos a korpásodás, csalánteával is érdemes leöblíteni, valamint fel kell keresni egy bőrgyógyász szakorvost!
Csalánsampon zsíros korpásodás ellen
Összeállítás: 750 ml desztillált vizet forraljon fel, oldjon fel benne 50 g káliszappant, adjon hozzá 10 g hamuzsírt. Főzze 20-25 percig, míg sűrű nem lesz. Ha lehűlt, keverjen hozzá 500 g csalántinktúrát. Ha nem oldódik, állandó kevergetés mellett melegítse újra.
Mosson hajat vele a szokásos módon. Több hajmosásra elég.
A száraz korpásodás
Tünet: Ha ujjával megdörzsöli a fejbőrét, hámló, száraz bőrdarabkák válnak le róla. Ha viszketés is jelentkezik, semmiképp ne vakarja!
Kezelése: A kiszáradt fejbőrt érdemes pakolással, gyógyhatású krémekkel ápolni. A belső hidratáláshoz pedig napi több liter ásványvíz elfogyasztása szükséges!
Mosás: Mézet tartalmazó növényi sampon jót tehet a viszkető, száraz bőrnek. Ha 5-6 percig hatni hagyja a haján, még jobb eredményt érhet el. Ebben az esetben is - mint minden hajápolószer esetében - szükséges az alapos kiöblítés!
Házi hajpakolás száraz, korpás fejbőrre
Összeállítás: 3 tojás sárgája 3 evőkanál szójaolajjal vagy hidegen sajtolt napraforgóolajjal kikeverve, 1 kiskanál méz + 1 kiskanál ecet.
Kenje a masszát ecsettel a megmosott, nedves hajra. Masszírozza gyengéden fejbőrét, majd takarja be fóliával, törölközővel! A pakolás hatóideje 15-45 perc. Mosáskor ügyeljen az alapos öblítésre! Ha nem tudja leöblíteni teljesen, enyhe samponos mosás nem árthat.