Idén, 2005-ben is, a hagyományoknak megfelelően február 4-én rendezi meg a Magyar Rákellenes Liga a "Rákellenes Világnapot", amely a rák elleni küzdelem fontosságára hívja fel a társadalom figyelmét. Ez a küzdelem nemcsak orvosi feladat, hanem mindannyiunk közös ügye. Az egyéni felelősségvállalás alól senki sem menthető fel, hiszen hazánk a daganatos megbetegedések okozta halálozásban az első helyen áll.
Védtelen férfiak
A 2005-ös világnap középpontjában a férfiakat érintő rákbetegségek állnak. Évről évre mintegy negyvenezer férfi lesz rákbeteg. A daganatos megbetegedések bizonyos fajtái (tüdő-, prosztata-, szájüreg-, illetve vastagbél-rák) elsősorban, illetve kizárólag a férfiakat támadják meg. Évente 5800 férfi tüdő-, 1200 gyomor-, 1300 pedig prosztataráknak esik áldozatul
A magas halálozási arányért számos, kis odafigyeléssel elkerülhető tényező játszik szerepet. A férfiak történelmi és társadalmi helyzetük miatt nagyobb kockázatnak vannak kitéve. A dohányzási és alkoholfogyasztási szokások következményei jobban érintik őket, mint a hölgyeket. A munkahelyi ártalmak tekintetében szintén magasabb a veszélyeztetés mértéke, továbbá a károsító tényezőkkel kapcsolatos magatartási attitüdök, - amelyek sokszor semmibe veszik a jól ismert kockázati tényezőket - szintén jelentős veszélyeket rejtenek. A nagyobb teherbírásra hivatkozva az egészséggel való kevésbé törődés jellemző a férfiakra, sokkal kevesebb figyelmet fordítanak egészségük megőrzésére. A betegség időben történő felismerését hátráltatja, hogy a férfiak nehezebben kérnek segítséget, nehezebben változtatnak életmódjukon. Betegség esetén jellemzően magukba fordulnak, a betegségben egyedül maradás ténye pedig jelentősen nehezíti a kór eredményes leküzdését..
A helyzetet tovább rontja, hogy Magyarországon eddig nem volt széleskörű, a férfiak daganatos betegségeivel foglalkozó onkológiai prevenció. Mindezekért a Liga fontosnak tartja, hogy kiemelt figyelmet fordítson a férfiak rákellenes programjának szervezésére, valamint felhívja az ország figyelmét a problémára, amelynek az egész nemzet jövője szempontjából is igen nagy társadalmi jelentősége van. A program jelszava " A nevelés nem arra szolgál, hogy többet tudjunk, hanem, hogy másképpen viselkedjünk." azt fejezi ki, hogy a daganatos betegségek leküzdéséhez elengedhetetlenül fontos az egyén felelőssége, tennie kell saját egészségéért.
Prosztatarák
A férfiakat súlytó daganatos betegségek közül a harmadik leggyakoribb halálok. Magyarországon évente mintegy 2700-al növekszik a diagnosztizált esetek száma. A prosztatarák az idősebb férfiak betegsége, 50 évesnél fiatalabb korúakban ritkán fordul elő. Előfordulásának gyakorisága a korral nő, a gyakorisági csúcsot 75. életévben éri el. A rendszeres urológiai szűrés 50 éves kor felett mindenképp indokolt, továbbá figyelni kell azokra a tünetekre, amelyek jelezhetik a betegség előfordulását. Számos olyan rizikófaktor van, amelyek növelik a betegségre való hajlamot. Elsősorban azoknál jelentkezik jelentős hajlam a betegségre, akiknek a felmenői között előfordult már hasonló eset, de a dohányzás, a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás és az elhízás is növeli a prosztatarák kialakulásának valószínűségét. A gyakori, vagy éppen a nehézkes, a fájdalommal járó vizelés, vagy a gyenge vizeletsugár mind olyan jel, amely észlelésekor érdemes szakemberhez fordulni. Ma már, különösen korai stádiumban a betegség megfelelő kemoterápiával jól kezelhető, gyógyítható.
Vastagbélrák
A férfiak körében a második leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedés. Az idősebb férfiak betegsége, zömmel 50 év felett gyakori az előfordulása. A betegség súlyosságát mutatja, hogy évente mintegy 7600 új esetet diagnosztizálnak Magyarországon. Sajnos zömében már túl későn, hiszen körülbelül 5000 áldozatot szed a vastagbélrák minden évben. Pedig a szűréssel ez a két szám könnyen csökkenthető lenne, hiszen a vastagbélrák az egyik legjobban szűrhető tumoros betegség. Szűrőprogramok már jelenleg is vannak, azonban ezek csak úgy lennének igazán hatásosak, ha a veszélyeztetett korban lévők rendszeresen élnének is a szűrési lehetőséggel. Tekintettel arra, hogy a betegség évek alatt alakul ki és már a korai, jól gyógyítható stádiumban felismerhető mindenképp szükséges lenne a szűrések látogatása. Különösen azok számára fontos a rendszeres vizsgálat, akiknek a családjában előfordult hasonló, mert e tumoros betegségnél rendkívül gyakori a családi halmozódás!
Tüdőrák
A leggyakoribb férfiakat súlytó rákbetegség. Két típusában, a kissejtes és a nem kissejtes tüdőrákban évente 5800 férfi betegszik meg. Az összes rákos halálozás közel 24 százalékáért ez a ráktípus tehető felelőssé! Pedig ezt a ráktípus az egyik legkönnyebben megelőzhető tumoros betegség. Kialakulásáért elsősorban a dohányzás tehető felelőssé, hiszen az esetek 85-87 százalékában ez a kiváltó ok. Szintén fontos kockázati tényezőt jelentenek a különböző kémiai szennyező anyagok. Azoknál, akik valamilyen vegyipari, vagy más egészségre anyagokat felhasználó gyárban megfelelő védőfelszerelés nélkül dolgoztak kiugróan magas volt az előfordulása. A betegség ebben az esetben is az idősebbeknél, zömében 60 év felettieknél jelentkezik. A leggyakoribb tünet az állandó köhögés, az időnként fellépő indokolatlan légszomj, valamint a gyakori tüdőgyulladás.
Hová fordulhatunk segítségért?
Akkor, ha a baj már bekövetkezett és diagnosztizálták a betegséget érdemes onkológus szakorvos segítségét kérni. A gyógyulásban hatékonyan segítenek azok az Onkológiai Centrumok, ahol a legkorszerűbb és leginkább hatékony terápiákat is megkaphatják a betegek. A betegségről, az Onkológia Centrumok elérhetőségeiről és a kezelési módokról a Liga honlapján a www.rakliga.hu-n találnak bővebb információkat. Mivel a Magyar Rákellenes Liga tudatában van a média fontosságának a rák megelőzésében, illetve az ismeretterjesztés területén, a "Rákellenes Világnap" eseményeihez kapcsolódva szeretné mindenki számára felajánlani szakmai segítségét. A Liga szívesen részt vállal felvilágosító programok, előadások szervezésében, oktató és segéd anyagok összeállításában, szakmai koordinációjában.