A konvencionális, nyugati gyógyászat a "betegség elmélete" köré szerveződik. Ebben a modellben a betegség konkrét emberektől függetlenül létező jelenség. Az orvostudomány fejlődése során felmutatott eredményeknek köszönhetően egy-egy kórság kezelési módja nem az adott beteg egész szervezetére, hanem annak csupán rendellenesen fejlődő részére fókuszál. A konvencionális kezelések nem embereket, hanem betegségeket gyógyítanak.
Az alternatív gyógyászat ezzel szemben a betegséget mint egy az individuum életében bekövetkező dinamikus eseményt kezeli, melynek oka a beteg és környezete diszharmonikus kapcsolatában, illetve az egyén egyensúlyvesztésében keresendő. Ez az egészség megromlásának biografikus megközelítése.
A két gyógyítási kultúra közt azonban nem kell, nem lehet, sőt nem is szabad relációs jelet tenni! Bár tény, hogy a konvencionális az alternatívból fejlődött ki (tehát az ősi gyógymódokból), ez utóbbi esetében mégsem egy meghaladott módszerről van szó. Az egyik nem üti a másikat, egyszóval nem kell választani köztük, hiszen együtt a leghatékonyabbak.
Rákos megbetegedéseknél különösen ajánlott a két gyógymódot egyszerre alkalmazni. Szerencsés esetben orvosunk természetgyógyász képzettséggel is rendelkezik, így nem kell két helyre rohangálnunk a szükséges vizsgálatokért és tanácsokért.
Az állam rendelettel szabályozza (11/1997.(V.28.) NM), hogy minden természetgyógyásznak vizsgát kelljen tennie a Természetgyógyászati Módszertani Központ és az Egészségügyi Továbbképző Intézet /ETI/ munkatársai előtt. A legalaposabb és legátfogóbb képzést a másfél éves, két tanéves Természetgyógyászati Akadémia nyújtja.
Ha alternatív gyógyításnak vetjük alá magunkat, nem árt megkérdezni a kezelést végző személyt, hogy hol szerezte képesítését. Ezzel bebiztosíthatjuk magunkat, hogy tényleg értő kezek közé kerültünk.
Természetgyógyászat terén tehát ugyanúgy a szakember tud igazán hiteles információval, hasznos tanáccsal szolgálni, mint a konvencionális orvoslás terepén. Hosszú órákat és bizonytalanságot spórolhatunk meg magunknak, ha nem az Interneten keresztül próbálunk szert tenni receptekre, könyvekre, módszerek leírására, hanem az erre szakosodott személytől.
És van még valami. A rák hatékony kezelésének harmadik pillére nem orvosok szaktudására épül. Bár egyfajta szaktudásnak nevezhetjük, de olyan információk halmazáról van szó, amelynek csak és kizárólag a megbetegedett individuum van birtokában. Arról a tudásról van szó, amire az ember saját személyiségével kapcsolatban tesz szert élete során. Természetgyógyászati megközelítésben a betegséget a lélek egyensúlyvesztése okozza. A megborulás okára segíthet rávezetni az orvos, de helyreállítására csak a betegség hordozója képes. Ez viszont küzdelem, amibe, hogy egy barátomat idézzem, "az ember belehal egy kicsit", mire meggyógyul.
Forrás:
http://www.termeszetgyogy.webzona.hu
Rák Kálmán: Quo vadis, medicina?, http://www.matud.iif.hu/03jul/004.html
B.B.