A féltékenység az egyik legszínesebb és legsokrétűbb érzés, amiben az érzelmek (düh, félelem, rettegés), gondolatok (aggódás, a másikkal való rivalizálás) és viselkedésformák (agresszivitás, kérdőre vonás) millió változata kaphat helyet.
Van, aki megsértődik, ha partnere egyáltalán nem féltékeny típus, míg mások egy ártatlan megjegyzéstől is dührohamot kapnak.
Piciny adagokban viszont úgy gondolom, szükséges egy kis egészséges féltékenység kapcsolaterősítőként. Ha azonban a féltékenykedés túlnő a kapcsolaton, a szerelmet kezdi szétrombolni, és valóságos zöldszemű szörnnyé válik, akkor már komolyan számolnunk kell vele.
Tévedés azt hinni, hogy a féltékenykedés a szenvedő félnek rossz. A féltékenykedők maguk is ellentmondásos érzések között vergődnek, s gyakran éreznek bűntudatot, szégyent viselkedésük miatt.
Az alábbiakban egy egyszerű, de jól használható, gondolatébresztő feladatot mutatok be, melynek segítségével önmagunk is elkezdhetjük kezelni féltékenységünket, megkereshetjük a kitörési pontokat ebből a csapdából.
Ha úgy érzi, szükséges lenne a kapcsolatukban fellépő féltékenységről beszélni, igyekezzen meggyőzni partnerét, hogy közösen végezzék el ezeket a feladatokat. Ne legyen erőszakos, ne használja a "kell", "muszáj" szavakat. És természetesen tartsa tiszteletben, ha ő úgy érzi, erre képtelen.
Csak akkor álljanak neki ezeknek a feladatoknak, ha nem feszült, nincsenek stresszes állapotban vagy épp komoly érzelmi válságban.
- Vegyen egy papírt magad elé, és készítsen két oszlopot.
Az egyik oszlopba azok a dolgok kerüljenek, amelyek féltékennyé tettek múltbéli kapcsolataiban és a jelenlegiben is.
Pl. Az, ha párját idegen férfiak/nők hívogatják, nem tud elszámolni az idejével vagy titkolózik ön előtt.
A másik oszlopba csak érzések és gondolatok kerüljenek. Tehát: olvassa el, amit az első oszlopba írt, és tegye mellé, hogy az adott dolog milyen érzéseket, gondolatokat váltott ki önből.
Pl. Ha párja flörtölt valakivel-"Szorító érzést éreztem a gyomromban. A düh egyre jobban fojtogatott"
- Vegyen egy másik papírt, amit szintén osszon ketté.
Az egyik oszlopba kerüljenek azok a dolgok, amiket a féltékenysége ellen tud tenni.
Pl. Próbálom higgadtan kezelni a helyzetet, nem stresszelem magam állandóan. Ha egy kicsit késik este, nem kezdek el rögtön a legrosszabbra gondolni.
A másik oszlopba pedig írja le elvárásait partnerével szemben.
Pl. Ne flörtöljön társaságban. Legyen őszinte velem.
- Ha mindketten kitöltöttétek a papírokat, üljenek le és beszélgessetek róla.
Végül érdemes egy kicsit elengedni a beszélgetés során kialakuló érzéseket: ehhez jó, ha tudnak egy kicsit relaxálni, vagy bármi olyat tenni, ami eltereli önöket az adott gondolatoktól, érzésektől.
KV.