Vagyis annak jártunk utána, hogyan is ünneplik a szeretet, Jézus születésének ünnepét szerte a világon. Ugyanis rendkívül érdekes szokásokat fedezhetünk fel mind Európában, mind pedig a tengerentúlon. Három országba látogattunk el...
Mivel Európában mindenhol állítanak fenyőfát (amely eredetileg német szokás volt), így ez Olaszországban is kihagyhatatlan része ez december 24-nek. Az itáliai gyerekek azonban nemcsak a Jézuskától kapják ajándékukat: Szentestén csak apróságokat raknak a szülők a fa alá, a nagyobb ajándék Vízkereszt napján érkezik, méghozzá egy egészen érdekes alak, a Strega Buffana nevű boszorkány hozza, aki seprűjén közlekedik. A rosszaknak szenet visz, a jóknak azonban mindenféle finomságot.
Az olasz felnőttek is megajándékozzák egymást: a legjobb barátaiknak szárított lencsét adnak, amely egyrészt szerencsét hoz a következő évre, másrészt pedig a szegényebb időkre emlékeztetik őket.
Ausztráliában is van Mikulás, akinek szánját mi más húzná, mint hat kenguru? A karácsony a déli féltekén egészen különlegesen zajlik, hiszen ott decemberben nyár van. Ettől függetlenül a családok díszítenek fát, igaz, csak műfenyőt, és misére is elmennek, hiszen a lakosság nagy része keresztény felekezetű. A szentesti vacsorát általában a szabadban fogyasztják, pikniket tartanak a tengerparton, vagy pedig barbecue-t készítenek.
Kenyában is fontos ünnep a karácsony, igaz, itt sem láttak még fehér karácsonyt. A családok tagjai azonban ilyenkor az ország és a világ minden pontjáról összegyűlnek, hogy együtt ünnepelhessenek. A templomokat kidíszítik: szalagokkal, virágokkal, léggömbökkel, zöld ágakkal. Az ünnepi vacsorát nyílt tűzön készítik el.
Persze mi, magyarok sem szenvedünk hiányt kedvesebbnél kedvesebb karácsonyi szokásokban: a betlehemezés, a kántálás, a pásztorjáték mind-mind kultúránk része. De meg is kellene őrizni: ezért ahhoz, hogy ne olvadjunk bele a piros mikulásos, egyen-karácsonyfás világba, neveljük úgy a gyermekeinket, hogy számukra teljesen természetes legyenek ezek a szokások...
Sz.F.